Předmět: Seminář k pořádání archiválií II

« Zpět
Název předmětu Seminář k pořádání archiválií II
Kód předmětu KAPV/KBA61
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 3
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Zeman Václav, PhDr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Pořádání fondů státní správy 2. Pořádání fondů samosprávy 3. Pořádání spolkových archivů 4. Pořádání osobních fondů 5. Specifické materiály v archivních fondech a sbírkách

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming)
Výstupy z učení
Cílem tohoto kurzu má být prohloubení základních teoretických znalostí v oblasti pořádání archivního materiálu, s nímž se posluchači seznamují v rámci kurzu Archivnictví. Nyní však jde o hlubší a problémově zaměřený výklad spojený především s praktickými úkoly majícími za cíl osvojení si základních principů této pro archiváře všech stupňů klíčové dovednosti. Fondy vzniklé po roce, jimiž se bude kurz zabývat v druhém semestru, kladou na archiváře specifické požadavky. Je nutno se vyrovnávat často s neúplností fondu či s nevhodně provedenými skartacemi v minulosti, uvážlivě je třeba volit principy vnitřního skartování související s duplicitním dochováním stejných informací u nadřízených složek. Pozornost bude také věnována osobním fondů, které jsou v našich archivech poměrně četně zastoupeny a které vyžadují specifický a navýsost individualizovaný přístup. Studenti budou seznámeni rovněž se základními metodickými pomůckami pro pořádání různých druhů fondu, které ovšem nikdy nemohou postihnout všechna specifika daná individuálním vývojem tohoto kterého původce, a to ani v případě hromadně působících institucí (okresních úřadů, soudů apod.).
Studenti ovládají prohloubená teoretická východiska související s pořádání novějšího archivního materiálu. Dokáží definovat závazné postupy aplikovatelné na tuto pramennou bázi. Jsou schopni charakterizovat propojení archivního fondu a registratury, dokáží prezentovat základní pravidla při pořádání vybraných typů archivních fondů.
Předpoklady
prezekvizity: Archivnictví I-II, Diplomatika I-II, Paleografie I-III, Seminář k pořádání archiválií I.
KAPV/KBA11 a zároveň KAPV/KBA20 a zároveň KAPV/KBA35 a zároveň KAPV/KBA42 a zároveň KAPV/KBA14 a zároveň KAPV/KBA23 a zároveň KAPV/KBA32 a zároveň KAPV/KBA56

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška

Absolvování předmětů: Archivnictví I-II, Diplomatika I-II, Paleografie I-III
Doporučená literatura
  • Antonín BARCUCH a kol. Metodika k archivnímu zpracování fondů typu ?Národní výbor?, (SAP, Supplementum 1/2019). Praha, 2019.
  • Ivan MICHÁLEK a kol. Metodika k archivnímu zpracování fondu typu ?Okresní úřad II? (SAP, Supplementum 3/2018). Praha, 2018.
  • Michal Wanner. Základní pravidla pro zpracování archiválií. Praha, 2015.
  • Pavel DLOUHÝ ? Helena POCHOBRADSKÁ ? Marta ŠOPÁKOVÁ. Metodika k archivnímu zpracování fondu typu ?Průmyslové podniky? (SAP, Supplementum 2/2018). Praha, 2018.
  • Zdeněk MARTÍNEK ? Radek POKORNÝ ? Ivo ŠULC. Metodika k archivnímu zpracování fondu typu ?Archiv obce? (SAP, Supplementum 1/2018). Praha, 2018.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr