Předmět: Seminář k pořádání archiválií I

« Zpět
Název předmětu Seminář k pořádání archiválií I
Kód předmětu KAPV/KBA56
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 3
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Zeman Václav, PhDr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Archivní teorie, definice, současný stav 2. Pořádání listinných fondů raného novověku 3. Pořádání aktového materiálu raného novověku 4. Pořádání fondů velkostatků 5. Pořádání rodinných a rodových archivů

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming)
Výstupy z učení
Cílem tohoto kurzu má být prohloubení základních teoretických znalostí v oblasti pořádání archivního materiálu, s nímž se posluchači seznamují v rámci kurzu Archivnictví. Nyní však jde o hlubší a problémově zaměřený výklad spojený především s praktickými úkoly majícími za cíl osvojení si základních principů této pro archiváře všech stupňů klíčové dovednosti. V obou částech kurzu budou připomínány základní fáze zpracování archivního materiálu, které začínají skartačním řízením a pokračují skrze definici toho, co budeme označovat jako archivní fond. Prostor zde dostanou základní typy fondů a problematika spojená s různými variantami v jejich pořádání a především i to, jaké možnosti se nabízejí při existujícím uspořádání fondu, které je však nevyhovující (vzniklo například v druhé polovině 19. století na základě pertinenčního principu).
Student ovládá prohloubená teoretická východiska k pořádání archivního materiálu. Dokáže přesně charakterizovat fáze archivní práce s důrazem na zpracování archiválií. Student dokáže teoreticky vyložit základy pořádání u různého druhu materiálu vzniklého do poloviny 19. století, stejně jako zdůvodnit reinventaziraci příslušných fondů.
Předpoklady
prerekvizity: Archivnictví I-II, Diplomatika I-II, Paleografie I-III
KAPV/KBA11 a zároveň KAPV/KBA20 a zároveň KAPV/KBA35 a zároveň KAPV/KBA42 a zároveň KAPV/KBA14 a zároveň KAPV/KBA23 a zároveň KAPV/KBA32

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška

Absolvování předmětů: Archivnictví I-II, Diplomatika I-II, Paleografie I-III
Doporučená literatura
  • Antonín BARCUCH a kol. Metodika k archivnímu zpracování fondů typu ?Národní výbor?, (SAP, Supplementum 1/2019). Praha, 2019.
  • Ivan MICHÁLEK a kol. Metodika k archivnímu zpracování fondu typu ?Okresní úřad II? (SAP, Supplementum 3/2018). Praha, 2018.
  • Michal Wanner. Základní pravidla pro zpracování archiválií. Praha, 2015.
  • Pavel DLOUHÝ ? Helena POCHOBRADSKÁ ? Marta ŠOPÁKOVÁ. Metodika k archivnímu zpracování fondu typu ?Průmyslové podniky? (SAP, Supplementum 2/2018). Praha, 2018.
  • Zdeněk MARTÍNEK ? Radek POKORNÝ ? Ivo ŠULC. Metodika k archivnímu zpracování fondu typu ?Archiv obce? (SAP, Supplementum 1/2018). Praha, 2018.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr