Předmět: Vybrané kapitoly z dějin správy II

» Seznam fakult » FF » KAPV
Název předmětu Vybrané kapitoly z dějin správy II
Kód předmětu KAPV/PMA21
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Veselý Martin, doc. Mgr. Ph.D.
  • Zeman Václav, PhDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Výuka předmětu v prezenční formě zahrnuje tato témata po jednotlivých týdnech: 1. Obecné problémy správních změn v 19. až 21. století (příčiny, komplikace, důsledky) 2. Východiska tereziánsko-josefinských reforem 3. Správa v období Františka I. a Ferdinanda V. 4. Rok 1848 a jeho důsledky v proměnách úřadů 5. Vybrané otázky z vývoje politické správy v letech 1848-1945 6. Vybrané otázky z vývoje soudní správy v letech 1848-1945 7. Vybrané otázky z vývoje samosprávy 1848-1945 8. Proměny státní správy v letech 1945-1960 I (Od malých k velkým okresním národním výborům) 9. Proměny státní správy v letech 1960-1990 II (Od malých k větším místním národním výborům) 10. Proměny správy 1990-2002 (Okresní kontra krajské úřady) 11. Proměny státní správy od roku 1990 do současnosti (Od federativních republik přes osamostatnění k dnešku) 12. Proměny samosprávy od roku 1990 do současnosti (Obce s rozšířenou působností a obce s pověřeným obecním úřadem) 13. Vývoj soudnictví od roku 1945 do současnosti 14. Vývoj správy regionu severozápadních Čech v letech 1945-současnost

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming)
Výstupy z učení
Koncepce obsahu předmětu navazuje na předmět Vybrané kapitoly z dějin správy I. Rovněž i v tomto případě se bude jednat o přednášky přinášející formou dílčích sond k vybraným problémům pohled na vybrané problémy dějin správy v období 19. až 21. století. Mladší období správy buď navazuje na předchozí vývoj, nebo naopak se od něj snaží zcela odpoutat a vytvořit nový model. Mezi typické prvky proměn správy na území českého státu v tomto období je třeba zmínit střídání malých a velkých správních celků a k nim příslušných úřadů s větším či menším prostorovými kompetencemi. Proměna správních vazeb přináší i proměnu v chápání identity obyvatel s tou kterou správní jednotkou. Zatímco v určitém období obce patří k blízkému centru regionu, po reformě a začlenění do vyššího územního celku se mohou ocitnout na periferii. Jaké důsledky pak mají správní změny, bude sledováno na vybraných lokalitách v rámci Čech. Zároveň budou představeny různé badatelské přístupy a v neposlední řadě také relevantní pramenná základna. Právě ukázky pramenů a práce s nimi budou důležitou součástí kurzu.
Studenti dokáží postihnout správní problematiku nejen skrze faktografii, ale dokáží pojmenovat též procesy, struktury a kontext jejího vývoje.
Předpoklady
Nejsou
KAPV/KMA12
----- nebo -----
KAPV/PMA12

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška, Systematické pozorování studenta

Nejsou
Doporučená literatura
  • Karel Vodička - Ladislav Cabada. Politický systém České republiky. Historie a současnost. Praha, 2003.
  • Martin Klečacký. Český ministr ve Vídni. Ve službách císaře, národa a politické strany. Praha, 2017.
  • Milan Hlavačka. Zlatý věk české samosprávy. Samospráva a její vliv na hospodářský, sociální a intelektuální rozvoj Čech 1862-1913. Praha, 2006.
  • Vladimír Čechák. Vývoj veřejné správy v Československu a České republice 1945-2004. Praha, 2004.
  • Zbyněk Sviták. Z počátků moderní byrokaracie. Nejvyšší zeměpanský úřad na Moravě v letech 1748-1782. Brno, 2011.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr