Předmět: Nauka o materiálech I

« Zpět
Název předmětu Nauka o materiálech I
Kód předmětu UTM/PX479
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 1
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky nespecifikováno
Studijní praxe nespecifikováno
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Kraus Pavel, Ing. Ph.D.
  • Kuśmierczak Sylvia, doc. Ing. PhD.
Obsah předmětu
1. Struktura tuhých látek, vazba mezi atomy, základy krystalografie, poruchy krystalové struktury, difúze. 2. Vlastnosti kovů a slitin - rozdělení (fyzikální, chemické, technologické a mechanické vlastnosti). 3. Krystalizace kovů a jejich slitin, fáze a termodynamická rovnováha, obecné znaky krystalizace, pákové pravidlo, fázové pravidlo, polymorfní kovy. 4. Rovnovážné binární diagramy - soustava s neomezenou rozpustností v tuhém stavu, omezenou rozpustností v tuhém stavu, s eutektickou, peritektickou, eutektoidní reakcí, rozpad přesyceného tuhého roztoku, 5. Prvky v ocelích a litinách, vliv doprovodných a legujících prvků na vlastnosti ocelí a litin. 6. Metastabilní soustava Fe-Fe3C - strukturní, fázový popis, základní struktury ocelí. 7. Austenitizace, rozpad austenitu - perlitická, bainitická, martenzitická přeměna, diagramy IRA, ARA. 8. Tepelné zpracování ocelí: žíhání - bez překrystalizace, s překrystalizací, kalení, popouštění, termomechanické zpracování. 9. Chemicko-tepelné zpracování: cementování, nitridování a další způsoby. Termomechanické zpracování ocelí. 10. Stabilní soustava Fe-C - rozdělení, očkování a modifikování litin, tepelné zpracování. 11. Mechanické vlastnosti a jejich zkoušení - rozdělení. Destruktivní zkoušky - statická zkouška tahem, zkoušky tvrdosti, rázová zkouška v ohybu, zkoušky únavy. Nedestruktivní zkoušky - vizuální, magnetické, kapilární, ultrazvukem, zkoušky prozařováním. 12. Značení ocelí a litin dle platných norem.

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výstupy z učení
Nejčastěji zpracovávaným materiálem ve strojírenství jsou kovy a jejich slitiny, proto je nezbytná znalost jejich materiálových, mechanických, fyzikálních a technologických vlastností. Cílem předmětu je poskytnou studentům poznatky o vlastnostech kovových materiálů, jakož i o ovlivňování těchto vlastností postupy tepelného, chemicko-tepelného a termomechanického zpracování.
Studenti získají základní znalosti o stavbě, vlastnostech, způsobech tepelného a chemicko-tepelného zpracování slitin na báze železa a budou se v této problematice orientovat. Získají praktické zkušenosti s hodnocením mechanických vlastností za použití příslušných norem a měřících zařízení.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
Doporučená literatura
  • JANOVEC, J., MACEK, K., ZUNA, P. Fyzikální metalurgie. ČVUT, Praha, 2008.
  • Kuśmierczak, S. Nauka o materiálech I. Návody na cvičení.. FVTM UJEP, 2012. ISBN 978-80-7414-502-5.
  • P. Veles. Mechanické vlastnosti a skúšanie kovov . ALFA Bratislava 1989, SR.
  • Ptáček, L. a kol. Nauka o materiálu I. CERM Brno, 2003. ISBN 80-7204-283-1.
  • Ptáček, L. a kol. Nauka o materiálu II.. CERM Brno, 2001.
  • Vojtěch, D. Materiály a jejich mezní stavy. VŠCHT, Praha, 2010. ISBN 978-80-7080-741-5.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta strojního inženýrství Studijní plán (Verze): Řízení výroby (17) Kategorie: Strojírenství a strojírenská výroba 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní
Fakulta: Fakulta strojního inženýrství Studijní plán (Verze): Materiály (17) Kategorie: Speciální a interdisciplinární obory 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní