Předmět: Fyzika kovů

« Zpět
Název předmětu Fyzika kovů
Kód předmětu UTM/PX328
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 3
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Novotný Jan, doc. PhDr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Vnitřní stavba kovů a slitin. 2. Základy krystalografie. 3. Dislokace - vznik, pohyb dislokaci, dislokace u litého materiálu, vztah mezi dislokacemi a vlastnostmi materiálu. 4. Souvislost mezi dislokacemi a plastickou deformaci při tváření 5. Metody a mechanismus zpevnění kovů. 6. Precipitačně vytvrzované slitiny 7. Krystalizace kovu a jejich slitin - vznik nehomogenit a jejích eliminace. 8. Hranice zrn: definice a základní popis. Vlastnosti hranic zrn: segregace a migrace. 9. Difúze v pevných látkách. 10. Chemicko - tepelné zpracování povrchů kovů a difúzní procesy v rámci tepelného zpracování kovů (nitridování, cementování, boridování). 11. Způsoby a podstata povrchového opotřebení materiálů. 12. Lomové porušení. Mechanizmus vzniku lomu, typy lomu a jejích původ. Podstata fraktografie a její využití.

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výstupy z učení
Procesy probíhající v materiálech v oblasti struktury, substruktury v souvislosti s technologickými procesy (slévání, tváření, obrábění, tepelné zpracování). Změny probíhající uvnitř materiálů ve struktuře a substruktuře v důsledku technologických procesů a jejich vliv na celkové vlastnosti materiálů. Změny probíhající v materiálu v důsledku těchto vnitřních procesů a cesty vedoucí ke zlepšování vlastnosti materiálu v důsledku těchto procesů. Obsah předmětu: 1. Vnitřní stavba kovů a slitin. 2. Základy krystalografie. 3. Dislokace - vznik, pohyb dislokaci, dislokace u litého materiálu, vztah mezi dislokacemi a vlastnostmi. 4. Souvislost mezi dislokacemi a plastickou deformaci při tváření. 5. Metody a mechanismus zpevnění kovů. 6. Precipitačně vytvrzované slitiny. 7. Krystalizace kovu a jejich slitin - vznik nehomogenit a jejích eliminace. 8. Hranice zrn: definice a základní popis. Vlastnosti hranic zrn: segregace a migrace. 9. Difúze v pevných látkách. 10. Chemicko - tepelné zpracování povrchů kovů a difúzní procesy v rámci tepelného zpracování kovů (nitridování, cementování, boridování). 11. Způsoby a podstata povrchového opotřebení materiálů. 12. Lomové porušení. Mechanizmus vzniku lomu, typy lomu a jejích původ. Podstata fraktografie a její využití.

Předpoklady
Studenti získají obecné základy teorie vnitřní stavby kovů a slitin s využitím poznatků z fyziky kovů a souvislost s různými technologickými procesy. Získají poznatky z procesů probíhajících uvnitř materiálu při technologických procesů s dopadem na vlastnosti materiálů.

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
Doporučená literatura


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta strojního inženýrství Studijní plán (Verze): Materiály (17) Kategorie: Speciální a interdisciplinární obory 3 Doporučený ročník:3, Doporučený semestr: Zimní