Předmět: Environmentální aspekty výrobních procesů

« Zpět
Název předmětu Environmentální aspekty výrobních procesů
Kód předmětu UTM/PX129
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 3
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
Obsah předmětu
nespecifikováno

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výstupy z učení
Ekologické aspekty výrobních procesů se zaměřuje převážně na oblast strojírenství a provoz strojírenských výrobků, vývoj nových výrobků a technologií materiálovými vstupy strojírenského závodu, výrobky hutnického průmyslu, chemického průmyslu a petrochemického průmyslu. Pokud se týká hutního průmyslu, jde o výrobky ze železných a neželezných kovů ve formě čistých kovů, slitin hutnických polotovarů a ostatních výrobků. V případě výrobků chemického průmyslu jde zejména o nejrůznější druhy plastů. Pohonné hmoty a maziva pak reprezentují nejvýznamnější výrobky petrochemického průmyslu. Primárními materiálovými vstupy hutnického, chemického i petrochemického odvětví jsou nerostné suroviny a fosilní paliva, což obojí je řazeno mezi tzv. zdroje biosféry. Ty jsou obecně členěny podle několika základních hledisek. Nerostné suroviny jsou charakterizovány jako zdroje vyčerpatelné, neudržitelné avšak nahraditelné. Jejich nahraditelnost spočívá v principielně možné záměně některých kovových rud jinými rudami v zemské kůře hojněji zastoupenými. Ekologické důsledky získávání nerostných surovin souvisejí především s trvale vysokými nároky zpracovatelských odvětví, což při postupně se snižujícím obsahu kovů v jejich rudách, představuje narůstající zátěž přírodního prostředí vlivem zvýšení těžby těchto rud. Fosilní paliva (uhlí, ropa, zemní plyn) jsou však v porovnání s nerostnými surovinami navíc považována za zdroj nenahraditelný. To jednoznačně souvisí se zatím převládající technologií výroby energie v globálním měřítku. Především ve spalovacích motorech a spalovacích turbinách pro pohon letadel jsou zejména kapalná, ale i plynná fosilní paliva v současné době jedinou významnou alternativou. Z hlediska principu trvale udržitelného rozvoje je potřeba hledání principielně nových řešení, která by minimalizovala závislost na fosilních zdrojích, nanejvýš naléhavá.
Zkouška - student prokáže znalosti v oblasti environmentální chemie a aspekty, při výrobních technologiích hutnického, chemického i petrochemického odvětví. Tyto znalosti studenti mohou uplatnit ve studiu a výzkumu v rámci svých bakalářských, diplomových práci a následně i doktorských práci.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
Doporučená literatura
  • Buchtová H. Průmyslové technologie II.
  • Kepak F. Energetika a životní prostředí.
  • Loučka T. Chemie životního prostředí. 2014.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta strojního inženýrství Studijní plán (Verze): Materiály (17) Kategorie: Speciální a interdisciplinární obory 3 Doporučený ročník:3, Doporučený semestr: Zimní