Předmět: Technologie polymerů pro dopravní prostředky

« Zpět
Název předmětu Technologie polymerů pro dopravní prostředky
Kód předmětu UTM/PV045
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia 2
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky nespecifikováno
Studijní praxe nespecifikováno
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Beneš Libor, prof. Dr. Ing. IWE
  • Majrich Petr, Ing. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Chemie polymerů, jejich struktura, základní typy 2. Aplikační vlastnosti polymerů a jejich využití 3. Technologie zpracování polymerů, postupy 4. Konstrukční plasty a jejich využití 5. Lehčené hmoty a jejich využití 6. Kompozitní materiály oblasti polymerů 7. Lepidla, tmely, těsnící prvky 8. Nátěrové systémy, ochrana proti korozi 9. Speciální aplikace polymerů 10. Výrobci a zpracovatelé polymerů v ČR a v zahraničí

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výstupy z učení
Náplní předmětu je seznámení s vybranými typy polymerů a technologiemi jejich výroby, s důrazem na použití v dopravní technice, zejména v oblasti automobilů. Kurs se zabývá rozdělením plastů podle vlastností do tříd pro zpracování, jejich úpravou a přísadami ke zpracování. Dále rozebírá reologické vlastnosti tavenin plastů, resp. používané technologie zpracování (lisování, kalandrování, vytlačování, vstřikování, vyfukování, máčení, natírání, odlévání a lití, zvlákňování, laminace). Jsou představeny i lehčené a tenčené hmoty a jejich zpracování. Technologické aspekty se věnují možnostem jejich svařování, obrábění, tvarování/tváření, resp. povrchovým úpravám. Obsah předmětu: 1. Chemie polymerů, jejich struktura, základní typy, klasifikace. 2. Aplikační vlastnosti polymerů a jejich využití v dopravní technice. 3. Technologie zpracování polymerů, základní postupy a metody. 4. Konstrukční plasty a jejich využití pro dopravní prostředky. 5. Lehčené hmoty a jejich využití (strukturní pěny, sendviče). 6. Kompozitní materiály na bázi polymerů, možnosti jejich aplikací. 7. Lepidla, tmely, těsnící prvky, reologické vlastnosti tavenin plastů. 8. Nátěrové systémy, ochrana proti korozi. 9. Speciální aplikace polymerů (high-tech, teplotně odolné) pro dopravní techniku. 10. Stroje a zařízení na zpracování, hlavní výrobci a zpracovatelé polymerů v ČR i v zahraničí.

Předpoklady
Studenti se seznámí s technologií výroby jednotlivých typů polymerních látek a specifikami jednotlivých technologií. Budou ovládat postupy a možnosti uplatnění jednotlivých materiálů a technologií v praxi.

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
Doporučená literatura
  • I. Prokopová. Makromolekulární chemie. skriptum VŠCHT, Praha 2004.
  • J. Mleziva. Polymery - výroba, struktura, vlastnosti a použití, Sobotáles, Praha 2000.
  • V. Ducháček. Polymery, výroba, vlastnosti, zpracování, použití, skriptum VŠCHT Praha, 2006.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr