Předmět: Úvod do anorganické chemie kovů

« Zpět
Název předmětu Úvod do anorganické chemie kovů
Kód předmětu UTM/PU061
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 1
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Knaislová Anna, Ing. Bc. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Kovy. Pevné látky. Krystalové mřížky. Vazba v kovech. Model elektronového plynu. Teorie molekulových or-bitalů. 2. Vlastnosti kovů. Vodiče, polovodiče a izolanty. Oxidační stavy. Obecné způsoby výroby kovů. 3. Iontová vazba a iontové sloučeniny. Podmínky vzniku iontů. Iontové poloměry. Strukturní typy. Polymorfie. 4. Mřížkové poruchy. Síla iontové vazby. Polarizace. Rozpustnost iontových sloučenin. Zásaditost oxidů a hydroxidů. 5. Koordinační sloučeniny přechodných kovů. Názvosloví. Centrální atomy. Ligandy. Koordinační číslo. Isomerie koordinačních sloučenin. 6. Prvky I.A a II.A skupiny. Skupinový přehled. Reakce alkalických kovů. Sloučeniny a jejich příprava. Vlastnosti sloučenin. 7. Hliník (gallium, indium a thallium). Skupinový přehled. Chemie hliníku. Sloučeniny. 8. Cín a olovo. Skupinový přehled. Stereochemie sloučenin. Výroba a vlastnosti kovů. Sloučeniny. Chemie bismutu. 9. Přechodné kovy - kovy první řady. Skandium, titan, vanad, chrom. Vlastnosti, reakce a příprava kovů. 10. Přechodné kovy - kovy první řady. Mangan, železo, kobalt, nikl, měď, zinek. Vlastnosti, reakce a příprava ko-vů. 11. Přechodné kovy - kovy druhé řady. Vlastnosti, reakce a příprava kovů. 12. Přechodné kovy - kovy třetí řady. Vlastnosti, reakce a příprava kovů. 13. Lanthanoidy a aktinoidy.

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výstupy z učení
Hlavním cílem předmětu porozumět souvislostem vyplývajícím z postavení prvků v periodické soustavě. Předmět začíná teoretickými principy, na nichž je založena jak vazba mezi atomy v pevných látkách, tak i jejich struktura, ať už jde o samotné kovy (teorie elektronového plynu, molekulových orbitalů) nebo jejich sloučeniny. Následuje systematická část, která navazuje na dříve vyložená pravidla a principy. Jednotlivé prvky a jejich sloučeniny jsou probírány v souvislostech s jejich umístěním v periodické soustavě.

Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
Doporučená literatura
  • FLEMR, V.; HOLEČKOVÁ, E. Úlohy z názvosloví a chemických výpočtů v anorganické chemii. VŠCHT Praha, 2001. ISBN 8070804351.
  • HOUSECROFT, C. E., SHARPE, A. G. Anorganická chemie. VŠCHT Praha, 2014.
  • KLIKORKA, J. a kol. Obecná a anorganická chemie. SNTL Praha, 1986.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr