Předmět: Chemie v energetickém průmyslu

« Zpět
Název předmětu Chemie v energetickém průmyslu
Kód předmětu UTM/KX302
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 1
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 6
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Knaislová Anna, Ing. Bc. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Chemické reakce, typy chemických reakci, energetické změny při průběhu reakcí, reakční kinetika. 2. Rovnováha chemických reakci. Přehled metod výpočtu rovnovážného složení z rovnovážných konstant. Vliv tlaku, teploty, inertních složek a koncentrace reagujících látek na rovnováhu. 3. Termochemie, reakční a slučovací teplo, termochemické zákony, výpočet reakčních a spalných tepel. 4. Palivové hospodářství. Paliva a jejich zdroje, vlastnosti. Spalování paliv. Účinnost spalování. Stechiometrické výpočty v souvislosti se spalováním paliv. 5. Vodík jako palivo budoucnosti. Průmyslové způsoby výroby vodíku. 6. Biopaliva, přehled současných druhů biopaliv, způsoby výroby, jejich přednosti a nedostatky v porovnání s tradičními druhy paliv. 7. Chemické procesy tvorby a likvidace emisí SO2, NOx a dalších škodlivin. Technologie čištění spalin, odsiřování a denitrifikace. 8. Voda v energetice, základní chemické procesy při úpravě vody. Chování vody a roztoků, způsoby úpravy vody jako pracovního média pro energetické stroje a zařízení a její čištění. 9. Chemický a fyzikální rozbor průmyslové odpadní, pH, stanovení anorganických anionů ve vodě, kovů. Stanovení tvrdosti vody, stanovení volného a organického kyslíku, CHSK, BSK, stanovení organických látek ve vodě. 10. Analytické metody v energetice, analyzátory. 11. Vzorkování paliv, vody, par a kondenzátu. Odběr a uchovávání vzorků.

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výstupy z učení
V předmětu jsou probírány základní chemické procesy relevantní v energetice spalování fosilních paliv, dále pak energetice alternativních obnovitelných zdrojů energie. Jedná se jednak o procesy probíhající během transformací energii a jejich popis, pochopení a aplikace, tak i jejich vliv na životní prostředí a minimalizace těchto vlivů.
Po absolvování předmětu studenti získají základní znalosti o chemických procesech a chemických technologiích potřebných pro uplatnění v odvětví energetiky a paliv.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
Doporučená literatura
  • Horáková, M., Lischke, P., Grünwald, A. Chemické a fyzikální metody analýzy vod., SNTL - Nakladatelství technické literatury. Praha, 1989.
  • HÜBNER, P. Úprava vody v energetice. VŠCHT, Praha, 2010. ISBN 978-80-7080-746-0.
  • Jančář, L., Jančárová, I. Analytická chemie. Brno, 2003. ISBN 80-7157-647-.
  • Svoboda K., Kepák F. Energetika a životní prostředí. UJEP, Ústí nad Labem, 1998.
  • Vejvoda J., Machač P., Buryan P. Technologie ochrany ovzduší a čištění odpadních plynů. VŠCHT Praha, 2003.
  • Wichterle, K., Koutník, I. Technologie a analýza paliv. VŠB-TU v Ostravě, 2013.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta strojního inženýrství Studijní plán (Verze): Energetika - teplárenství (17) Kategorie: Speciální a interdisciplinární obory 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní