Vyučující
|
-
Michna Štefan, prof. Ing. PhD.
-
Cais Jaromír, doc. Ing. Ph.D.
|
Obsah předmětu
|
1. Význam slévárenství a jeho historie, charakteristika slévárenské výroby a její rozdělení 2. Postup výroby netrvalých forem a jader 3. Technologicko - konstrukční pravidla slévárenské technologie a volba tvaru odlitku. Využití progresivních technologií odlévání při výrobě jednotlivých součásti u automobilů. 4. Moderní a produktivní slévárenské metody 5. Progresivní technologie výrovy forem - vytavitelný a vypařitelný model, V-proces, metoda C-Croning, metoda Shaw atd. 6. Počítačové simulační programy pro odlévání materiálu 7. Slévárenské materiály, vlastnosti, železné a neželezné kovy, přehled a popis. 8. Výroba tekutého kovu - ošetřování a rafinace taveniny, modifikování, očkování, zařízení k tavení a lití kovu atd. 9. Podstata, účel a princip modifikování a očkování u Al slitin a u Fe slitin (u slitin), vady odlitků, třídník vad, nápravná opatření k zamezení vzniku vad.
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
nespecifikováno
|
Výstupy z učení
|
Vytváření mikro a nano povlaků na povrchu technických materiálů je jedním z oborů, který zasahuje do všech odvětví strojírenské výroby. Z tohoto důvodu je stále větší pozornost věnována poznání základních zákonitostí, vlastností povrchů a možnostem zlepšování technologií, metod přípravy a ochrany těchto povrchů. Jednou z podmínek je seznámení se s ději, které probíhají na povrchu materiálu ve styku s definovaným obklopujícím prostředím a jeho vliv na vlastnosti materiálu. Na základě toho je možné navrhnout povrchovou úpravu materiálu a vybrat technologii tvorby povrchové vrstvy, nebo povlaku, která vyhoví daným podmínkám a vytvoří vhodné povrchové vlastnosti v návaznosti na prodloužení životnosti a kvality upraveného povrchu. Obsah předmětu: 1. Povrch a jeho vlastnosti - struktura povrchu, fyzikální vlastnosti povrchu, geometrické a mechanické vlastnosti povrchu, chemické vlastnosti povrchu, adheze, koheze, difúzní vrstvy atd. 2. Charakteristika povrchu technických materiálů - vlastnosti kovů na fázovém rozhraní, ideální povrch krystalu, mikrogeometrie povrchu a vliv přípravy na povrch, vztah mezi povrchem a povlakem, atd. 3. Fyzika fázových rozhraní - fázové rozhraní kov-plyn, fázové rozhraní kov - elektrolyt. 4. Porušování povrchů, důležitost fyzikálních vlastnosti povrchů a jejích hodnocení. 5. Způsoby ochrany povrchů - úprava prostředí, volba vhodného materiálu a povrchových úprav, konstrukční řešení a technologie výroby, elektrochemické a dočasné ochrany. 6. Předběžné úpravy povrchů - mechanické úpravy povrchu, chemické úpravy povrchu. Elektrochemické ochrany povrchu (anodická a katodická) 7. Anorganické povlaky - chemickým bezproudovým pokovováním, elektrolytickým (galvanickým) pokovováním, pokovováním v roztavených kovech, difúzním pokovováním, žárovým stříkáním, plátováním (výbuchem, válcováním) atd. 8. Povrchová úprava Al materiálu eloxováním a vady na eloxovaném povrchu, jiné technologie povlakování Al slitin (práškové povlaky, anodické povlakování atd.). 9. Mikro a nanovrstvy - popis, identifikace, vlastnosti, základní technologie přípravy, diagnostika tenkých vrstev. 10. Vytváření vrstev chemickou cestou - chemický vytvořené mikrovrsvy a více vrstvy, nano a mikro kompozitní povlaky, povlaky na bázi liquidní matrice s přídavkem nano a mikročástic, geopolymerní vrstvy atd. 11. Fyzikální metody nanášení povlaků ve vakuu - PVD vrstvy, hybridní povlakování plasmaimpax, vakuové napařování a naprašování, magnetronové naprašování, iontové plátování, technologie LARC. 12. Chemické metody nanášení povlaků ve vakuu - CVD. 13. Iontová implantace povrchu kovových materiálů, laserová depozice povrchů kovových materiálů, povlakování laserovou ablaci vícekomponentních materiálů.
|
Předpoklady
|
Studenti se seznámí a budou ovládat metody výroby odlitků se zřetelem na technologická pravidla volby slévárenské technologie, eliminaci vad a maximální efektivitu výroby a s možnosti využití progresivních technologií odlévání při výrobě automobilových součásti.
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
nespecifikováno
|
Doporučená literatura
|
-
B. BEDNÁŘ. Technologičnost konstrukce odlitků. UJEP 2005..
-
I. NOVÁ, I. NOVÁKOVÁ, J. BRADÁČ, J. TECHNOLOGIE I. - slévání a svářování, 2006.
-
I. NOVÁ. Teorie slévání I. Liberec 2006. 2006.
-
J. KOREŇ, A. PRIBULOVÁ. Vybrané kapitoly zo zlievárenských technológií..
-
J. PLACHÝ, M. NĚMEC. Metalurgie a technologie slévárenských slitin. 1993.
-
NOVOTNÝ, J. A KOL. Technologie I. Slévárenství, tváření a povrchové úpravy.
-
Š. Michna a kol. Encyklopedie hliníku,kapitola 4, 6, 7, 200. 2005.
-
Š. Michna, I. Nová. Technologie a zpracování kovových materiálů, 2008. 2008.
-
T. GRÍGEROVÁ, T. a kol. Zlivárenstvo neželezných kovov. 1988.
-
Z. BERÁNEK. Slévárenství. 1997.
|