Předmět: Základy metalografie

« Zpět
Název předmětu Základy metalografie
Kód předmětu UTM/KU032
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 3
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky nespecifikováno
Studijní praxe nespecifikováno
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Cais Jaromír, doc. Ing. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Metalografie - základní pojmy, stavba kovů 2. Metody zkoumání struktury kovových materiálů 3. Metody zkoumání mikrostruktury kovových materiálů 4. Příprava vzorků 5. Světelná mikroskopie 6. Konfokální laserová mikroskopie 7. Elektronová mikroskopie 8. EDS analýza 9. Změny v mikrostruktuře vyvolané procesem tepelného zpracování 10. Provázanost změn mechanických vlastností se změnami v mikrostruktuře 11. Současné trendy v oblasti metalografie 1. Metallography - basic concepts, metal structure 2. Methods of investigating the structure of metallic materials 3. Methods of studying the microstructure of metallic materials 4. Sample preparation 5. Light microscopy 6. Confocal laser microscopy 7. Electron microscopy 8. EDS analysis 9. Changes in the microstructure caused by the heat treatment process 10. Coherence of changes in mechanical properties with changes in microstructure 11. Current trends in the field

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výstupy z učení
Předmět se zabývá základními postupy a metodami metalografie. Studenty seznamuje s postupy přípravy vzorků pro jednotlivé druhy zkoumání struktury kovových materiálů. Výuka se zaměřuje na seznámení studentů s možnostmi a současnými trendy v oblasti světelné a elektronové mikroskopie a na ně navazujícími procesy. Náplň výuky je zaměřena na teoretické i praktické postupy sloužící k dokumentaci stavu struktury a mikrostruktury kovových materiálů.
Student má teoretické základy v oblasti struktury a stavby kovových materiálu. Má znalost struktury a mikrostruktury běžně používaných kovových materiálu také ve vazbě k technologii jejich zpracování. Student je dále schopen přípravy metalografického výbrusu a to jak pro potřeby světelné, tak i elektronové mikroskopie. Je schopen základní práce s různými typy světelných mikroskopů. Na základě analýzy struktury a mikrostruktury zkoumaného vzorku je schopen sestavit a prezentovat závěry o stavu a vlastnostech materiálu.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
Doporučená literatura
  • HLUCHÝ, M. Strojírenská technologie. 1. Díl 2, Metalografie a tepelné zpracování. 1998. ISBN 80-7183-140-9.
  • JECH, J. Tepelné zpracování oceli: metalografická příručka. 1977.
  • JONŠTA, P. Praktická metalografie. 978-80-903694-3-6, 2009.
  • JONŠTA, Z., WALDROVÁ, B. Nauka o kovech. 1. díl. 1999. ISBN 80-7078-979-4.
  • Michna, Š., Kuśmierczak, S. Praktická metalografie. UJEP v Ústí n. L, 2012. ISBN 978-80-7414-503-2.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr