1. Úvod do předmětu. Technické normy, jejich účel, užití, platnost a závaznost norem. Mezinárodní, evropská a národní technická standardizace. Základní pojmy v technické normalizaci. Přístup k normám a význam technické normalizace. 2. Systém technické normalizace (ISO, IEC, ÚNMZ, CEN). Základy tvorby norem na mezinárodní, evropské a národní úrovni. Legislativní podpora užití technických norem. 3. Zkušební, inspekční, certifikační organizace České republiky, Zákon č. 22/1997 Sb. o technických požadavcích na výrobky. Základní pravidla vstupu výrobku na trh, Zákon 90/2016 Sb., o posuzování shody stanovených výrobků při jejich dodávání na trh. 4. Způsoby a pravidla zobrazování technických objektů na výkresech. Metody promítání, pohledy, řezy, průřezy. Metody kótování. 5. Normalizace technických výkresů. Druhy výkresů, formáty výkresů, druhy čar, technické písmo. Měřítka zobrazení. Popisové pole a seznam položek. 6. Geometrická přesnost. Základy metrologie. Národní metrologický systém České republiky. Základní pravidlo tolerování a další vztahy rozměrových a geometrických toleranci. 7. Předepisování přesnosti rozměrů. Soustava tolerancí a uložení ISO, druhy uložení, vůle, přesahy. 8. Jakost povrchu. Předepisování drsnosti povrchu. Zkušební metody pro hodnocení drsnosti povrchu. 9. Popisová pole a seznamy položek. Polotovary a materiály, jejich předepisování v technické dokumentaci. 10. Kovové materiály, vlastnosti, druhy zkušebních metod. Státní zkušebnictví. 11. Schémata - kreslení, značky pro schémata, kinematická, technologická a elektrotechnická. 12. Textové technické dokumenty, druhy, rozdělení, úprava, obsah, plagiátorství, autorský zákon.
|
Cílem předmětu je obeznámit studenty s technickými normami, mezinárodní i evropskou technickou standardizací. Zákon č. 22/1997 Sb. o technických požadavcích na výrobky, nařízení vlády a seznamy určených norem, platnost a závaznost norem, tvorba norem. Druhy technických dokumentů, zacházení s dokumenty v průběhu jejich života, archivace a skartace dokumentů. Pravidla zobrazování a kótování na výkresech ve strojírenství. Druhy schémat a pravidla pro jejich zhotovení. Rozměrová a geometrická přesnost výrobků, předepisování přesnosti na výkresech a předepisování vztahů mezi nimi. Formální úprava výkresových listů, popisová pole, seznamy položek.
Studenti se naučí orientovat v normách evropských i mezinárodních, obeznámí se ze Zákonem o technických požadavcích na výrobky, platností, závazností norem, tvorbou norem. Pravidly v oblasti norem, výkresové dokumentace a další.
|
-
ČSN EN 45020 Normalizace a souvisící činnosti - Všeobecný slovník. Český normalizační institut. 2007.
-
METODICKÉ POKYNY PRO NORMALIZACI. MPN 1:2011 Zpracování, stavba, členění a úprava českých technických norem. Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví.
-
DRASLÍK, F. Normativně technická dokumentace - pravidla tvorby a používání. Montanex.
-
Leinveber, J., Vávra, P. Strojnické tabulky. Albra, Praha, 2006.
|