Předmět: Hydromechanika

« Zpět
Název předmětu Hydromechanika
Kód předmětu USE/PU020
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 2
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky nespecifikováno
Studijní praxe nespecifikováno
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Novotný Jan, doc. Ing. Ph.D.
  • Nováková Ludmila, doc. Ing. Ph.D.
  • Kašpárek Miloš, Ing. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Základní pojmy, fyzikální vlastnosti tekutin, síly působící v kapalině, hydraulický tlak. 2. Eulerovy rovnice rovnováhy sil, tekutina v gravitačním poli. Působení kapaliny na plochy (rovné a zakřivené). 3. Relativní rovnováha kapaliny (translační a rotační pohyb). 4. Hydrodynamika. Rovnice kontinuity, Bernoulliho rovnice pro ustálené prodění. Eulerovy rovnice hydrodynamiky. 5. Proudění kapalin, potenciální, vířivé, proudění reálných tekutin. 6. Laminární a turbulentní proudění, Reynoldsovo číslo, Laminární proudění skutečných tekutin, Navier - Stokesova rovnice. 7. Výtok kapalin malým a velkým otvorem, přepad. Volný proud tekutiny. 8. Účinek proudu kapaliny na nepohybující se a pohybující se plochy, ztráty v potrubí. 9. Nestacionární průtok, hydraulický ráz. 10. Základy hydraulických strojů - princip lopatkování. Eulerova energetická rovnice (turbínová věta). 11. Obtékání těles, vztlak, odpor prostředí.

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výstupy z učení
Předmět Hydromechanika seznamuje studenty se základy proudění a chování tekutin. Definuje základní pojmy, síly působící v tekutině a relativní rovnováhu tekutin (kapalin). Proudění ideální a reálné kapaliny, Bernoulliho rovnice, laminární a turbulentní proudění, hydraulické odpory a jejich význam pro reálné stroje. Neustálé proudění, silový účinek proudu kapaliny. Charakteristika obtékání těles, fyzikální podobnost v mechanice tekutin.
Studenti si osvojí základy teorie hydrostatiky a hydrodynamiky, umí si odvodit základní vztahy pro vyjádření dějů, vztahů a závislostí v hydromechanice. Tyto vědomosti pak dokážou uplatnit jak v teoretické úrovni a dále je rozvinout, tak s nimi pracovat v konkrétních technických aplikacích v praxi. Základy pak použijí v dalším studiu, například v hydraulických mechanismech, v termomechanice, apod.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
Doporučená literatura
  • Drábková, S. a kol. Mechanika tekutin, učební text, VŠB Ostrava, 2002.
  • Maštovský, O. Hydromechanika, SNTL Praha, 1964.
  • Noskievič. Mechanika tekutin, SNTL - ALFA, 1987.
  • Šob, F. Hydromechanika. VUT Brno, 2002.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr