Předmět: Elektrické pohony a výkonová elektronika

« Zpět
Název předmětu Elektrické pohony a výkonová elektronika
Kód předmětu USE/KY081
Organizační forma výuky Společná konzultace
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia 2
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Kobrle Pavel, Ing. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Mechanika pohonu, pohybová rovnice, přepočet M a J 2. Momentové charakteristiky pracovních strojů 3. Momentové charakteristiky a provozní vlastnosti asynchronních a synchronních motorů 4. Momentové charakteristiky a provozní vlastnosti stejnosměrných motorů 5. Dimenzování a jištění elektrických pohonů 6. Elektronické součástky ve výkonové elektronice 7. Neřízené a řízené usměrňovače 8. Pulsní měniče 9. Přímé frekvenční měniče a podsynchronní kaskády 10. Nepřímé frekvenční měniče - blokové schéma, elektromagnetická kompatibilita 11. Nepřímé frekvenční měniče - výkonové obvody a pulsně šířková modulace 12. Nepřímé frekvenční měniče - skalární řízení 13. Nepřímé frekvenční měniče - další možnosti řízení Cvičení: 1. Mechanika pohonu 2. Dimenzování a jištění el. pohonů 3. Měření zatěžovacích a momentových charakteristik elektromotorů 4. Měření na řízených usměrňovačích 5. Měření na frekvenčních měničích 6. Řízení frekvenčních měničů

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výstupy z učení
V předmětu se studenti seznámí s mechanikou elektrických pohonů a režimy jejich práce. Poznají statické charakteristiky pohonů i jejich dynamiku, dimenzování a jištění. Chápou pojem a prostředky elektromagnetické kompatibility. Dále je předmět zaměřen na elektronické součástky pro výkonovou elektroniku a principy a zapojení jednotlivých druhů měničů - neřízených a řízených usměrňovačů, pulsních, střídavých a zejména frekvenčních měničů. Součástí předmětu jsou praktická měření na elektrických pohonech a měničích.
Student - zná statické a dynamické režimy práce elektrických pohonů, - nakreslí statické charakteristiky elektromotorů a pracovních strojů, - popíše druhy a principy elektronických součástek pro měniče a dovede dimenzovat a jistit el. pohon a měnič, - zná principy a zapojení silových obvodů statických měničů, obzvláště nepřímých frekvenčních měničů, - dokáže proměřit elektrický pohon, nastavit a řídit frekvenční měniče v praxi.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
Doporučená literatura
  • Čermák, T. Elektrické pohony. skriptum VŠB TU Ostrava. 1982.
  • Čeřovský, Z. PRAKTICKÉ POUŽITÍ SADY MS OFFICE (NEJEN) PRO PSANÍ ZÁVĚREČNÝCH PRACÍ NA FZS UJEP. Skripta, Fakulta zdravotnických studií UJEP, 2016, ISBN: 978-80-7561-017-1.. 2007. ISBN 978-80-7561-017-1.
  • Javůrek, J. Regulace moderních elektrických pohonů. Grada Publishing a.s.. 2003.
  • Roubíček, O. Elektrické pohony a motory. BEN Praha, 2011. 2004.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta strojního inženýrství Studijní plán (Verze): Energetika - teplárenství (17) Kategorie: Speciální a interdisciplinární obory 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Letní