Předmět: Modelování tepelných procesů

« Zpět
Název předmětu Modelování tepelných procesů
Kód předmětu USE/KU072
Organizační forma výuky Společná konzultace
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 3
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky nespecifikováno
Studijní praxe nespecifikováno
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Kantor Martin, Ing. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Sdílení tepla vedením, základní zákony, stacionární a nestacionární vedení tepla 2. Sdílení tepla prouděním, základní fyzikální vlastnosti tekutin, úvod do teorie podobnosti 3. Sdílení tepla zářením, základní pojmy a rovnice, teorie černého a šedého tělesa 4. Výměníky tepla, základní typy 5. Stanovení tepelného výkonu a tlakové ztráty, numericky a experimentálně 6. Modelování přestupu tepla při laminárním a turbulentním obtékání desky, svazku trubek 7. Numerické simulace tepelných výměníků 8. Výpočet souproudého, protiproudého a křížoproudého výměníku 9. Simulace tepelných procesů s fázovou přeměnou 10. Experimentální stanovení základních charakteristik výměníku, stavba experimentu, měřicí systémy 11. Zpracování a analýza výsledků

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výstupy z učení
Cílem předmětu je seznámit studenty s hlavními zásadami při numerickém simulování základních tepelných procesů. S využitím metody konečných objemů se seznámí s možnostmi modelovat tepelné výměníky a sdílení tepla obecně. Naučí se základům inženýrského experimentu a s moderními měřicími metodami využívanými v mechanice tekutin a termodynamice.
Student zvládne základní numerické simulace tepelných procesů. Orientuje se v základních fyzikálních modelech a jejich implementaci do numerické simulace. Student je schopen navrhnout vlastní numerický experiment případně modifikovat a rozšířit testované dílčí úlohy a implementovat je do větších funkčních celků. Naučí se jak navrhnout a postavit vhodný model pro měření potřebných fyzikálních veličin, tak se i seznámí se základními měřicími systémy využívanými při měření přestupu tepla. V praxi je pak schopen v prostření ANSYS provádět pod dohledem zkušeného senior inženýra pokročilé numerické simulace.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
Doporučená literatura
  • Kalčík, J. Technická termodynamika, ČSAV Praha, 1963.
  • Kmoníček, V. a kol. Termomechanika. ČVUT Praha, 1987. 1987.
  • Nožička, J. Termomechanika. ČVUT Praha, 1998. ČVUT Praha, 1998.
  • Skočilasová, B. Mechanika tekutin - Termomechanika, Sbírka příkladů, UJEP Ústí n. L., 2012.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr