Předmět: Základy zdr. výzkumu

« Zpět
Název předmětu Základy zdr. výzkumu
Kód předmětu KZR/ZVZK2
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 2
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 1
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Hrach Karel, RNDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Témata přednášek: 1. konzultace: Základní pojmy: Průzkum / výzkum, výzkum základní / aplikovaný, kvalitativní / kvantitativní, pokus / šetření. Kvalitativní výzkum - vybrané metody (kazuistika, interview). Typy a příklady klinických pokusů a studií. Dotazníky - standardizované dotazníky, pilotní šetření. Multiple responses. Likertova škála. Kvantitativní výzkum - populace a výběr, identifikátory a typy statistických veličin. Úvod do analýzy dat: Gaussova křivka, populační parametry, statistické hypotézy, hladina významnosti. Časová řada a její deskripce, charakteristiky nemocnosti (databáze ÚZIS, ČSÚ). Publikace vědeckých výsledků. Témata seminářů: 1. konzultace: Excel: Četnosti, modus, kontingenční tabulka, sloupcový a výsečový graf. Excel: Kvantily, průměr, směrodatná odchylka, box-plot. Excel: Vybrané ukázky parametrických testů - párový a dvouvýběrový t-test. Excel: Vybrané ukázky dalších analytických metod - test typu chí-kvadrát, lineární regresní model. Samostudium: Zásady a etika publikování: Autorský zákon, citační normy, open access, impakt faktor. Etické a legislativní aspekty klinických pokusů a studií (informovaný souhlas, GDPR). Jak vybrat téma bakalářské práce. Struktura bakalářské práce. Zvolení metodiky bakalářské práce, praktický výzkum. Formální náležitosti bakalářské práce, prezentace. Legislativa ve vztahu k přejímání textů a obrázků.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení
Výstupy z učení
Předmět je koncipován jako teoreticko-praktický, který předpokládá aplikaci znalostí získaných v ostatních odborných předmětech a také určitou úroveň kreativity. Naučí studenty zvládnout základní terminologii z oblasti výzkumu, pochopit význam základních fází výzkumného procesu a umět využívat výsledky výzkumu v záchranářské praxi. Cílem předmětu je naučit studenty podílet se na výzkumných projektech a dále seznámit je se základními pojmy statistiky (biostatistiky) a základními statistickými metodami, které se používají při vyhodnocování biologických jevů.
Odborné znalosti: Student zná zásady vědecké práce ve všech jejích fázích, tedy od plánování přes provedení až po publikování výsledků, zná odpovídající terminologii, dále zná také etické aspekty související s výzkumem na lidských subjektech. Odborné dovednosti: Student umí získat, elektronicky zaznamenat a pomocí elementárních statistických metod počítačově zpracovat data. Umí zapsat publikační výstupy v souladu s citačními normami. Obecné způsobilosti: Student je schopen adekvátně aplikovat zásady vědecké práce ve svém oboru. Chápe význam vědecké práce pro svůj obor a je schopen interdisciplinární spolupráce v rámci výzkumného týmu.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška

Základním předpokladem je splnění docházky (min. 80% účast na přímé výuce). Dalším předpokladem je aktivní práce (kontrola vypracování průběžně zadávaných úkolů s využitím e-learningového prostředí Moodle).
Doporučená literatura
  • HENDL, J. Kvalitativní výzkum: základní teorie, metody a aplikace. 3. vyd. Praha: Portál, 2012. 407 s. ISBN 978-80-262-0219-6..
  • HRACH, K., 2011. Základy biostatistiky s využitím Excelu. Ústí n. L.: UJEP. 48 s. ISBN 978-80-7414-398-4.. ISBN 978-80-7414-398-4.
  • JELÍNEK, M. et al. Jak psát závěrečné práce na FZS UJEP. Ústí n. L.: UJEP, 2018. 36 s. ISBN 978-80-7561-118-5.
  • KUTNOHORSKÁ, J. Výzkum v ošetřovatelství. Praha: Grada Publishing, 2009. ISBN 978-80-247-2713-4.. ISBN 978-80-247-2713-4.
  • WALKER, I. Výzkumné metody a statistika. Vyd. 1. Praha: Grada. 218 s. ISBN 978-80-247-3920-5.. ISBN 978-80-247-3920-5.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr