Předmět: Zdravotnická technika

« Zpět
Název předmětu Zdravotnická technika
Kód předmětu KZR/ZTZK2
Organizační forma výuky Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 1
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 1
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Kubát Martin, Mgr. DiS.
Obsah předmětu
Témata cvičení: 1. konzultace: Monitory životních funkcí. Monitorace EKG, EEG, požadavky na biozesilovač. Defibrilátory, principy, indikace užití, kardiostimulace externí, intravazální, kardiovertery. Ultrazvuk v PNP (kanylace), intraoseální technika. Fixační prostředky (vakuová matrace, končetinové dlahy, krční límce, pánevní pás, Spencerova dlaha, imobilizér hlavy) Ttransportní prostředky pro dětského pacienta vč. nedonošených a patologických novorozenců, materiální vybavení Umělá plicní ventilace, principy, ruční dýchací přístroje, mechanická ventilace. Samostudium: Měřicí a registrační diagnostické metody - elektrodiagnostické, elektrochemické, možnosti monitorování. Měření krevního tlaku - princip. Zobrazovací diagnostické metody, principy, termografické, ultrazvukové, dopplerovské a radionuklidové. Laboratorní metody monitorace v neodkladné péči: glukometrie, vyšetření krevních plynů a ABR, Pointof-care-testing.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení
Výstupy z učení
Předmět je koncipován jako teoreticko-praktický. Poskytuje souhrnné informace o zdravotnických prostředcích a zdravotnické technice využívané v různých zdravotnických zařízeních. Seznámí s možnostmi jejich výběru, nákupu, instalace kompletu, zajištění provozu zejména z pohledu zodpovědnosti zdravotnických záchranářů při manipulaci se zdravotnickou technikou.
Odborné znalosti: Student prokazuje odborné znalosti v oblasti zdravotnické přístrojové techniky. Orientuje se ve struktuře a typech zdravotnických přístrojů. Disponuje základními znalostmi pro jejich ovládání a nastavení. Odborné dovednosti: Student umí na základě praktické zkušenosti používat vybrané zdravotnické přístroje. Obecné způsobilosti: Student je schopen na základě indikace, zdravotnickou techniku používat a interpretovat data tímto způsobem získaná.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška

K zápočtu nutná min. 80 % účast na seminářích, písemný test, ověření praktických dovedností
Doporučená literatura
  • BULÍKOVÁ T. EKG pro záchranáře nekardiology. Praha: Grada. 2015. 84 s. ISBN 978-80-247-5307-2.
  • PENHAKER, M., TIEFENBACH, P., IMRAMOVSKÝ, M., KOBZA, F.:. Lékařské diagnostické přístroje - učební texty. VŠB - Technická univerzita Ostrava, Ostrava 2004 ISBN: 80-248-0751-3.
  • POKORNÝ, J., et al. Urgentní medicína. Praha: Galén, 2004, 547 s. ISBN 80-726-2259-5..
  • ROZMAN, J. Elektronické přístroje v lékařství. Academia, Praha, 2006. ISBN 80-200-1308-3.
  • ZUNA, I., POUŠEK, L. Úvod do zobrazovacích metod v lékařské diagnostice. Praha: ČVUT, 2007, 76 s. ISBN 80-01-02152-1..


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr