Předmět: Radioterapie I.

« Zpět
Název předmětu Radioterapie I.
Kód předmětu KZR/RT1R2
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 2
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Macková Anna, prof. RNDr. Ph.D.
  • Šmejkalová-Musilová Denisa, MUDr.
  • Jukl Petr, MUDr.
Obsah předmětu
TTémata přednášek: (2x2 hod./každý 2. týden) 1. Vývoj a historie radioterapie., Vymezení základních pojmů, Postavení radioterapie ve strategii léčby onkologických onemocnění. Taktika radioterapie: dělení radioterapie (radikální, adjuvantní, paliativní léčba), kombinace tele a brachyterapie, potenciace léčby. 2. Základní ozařovací techniky, megavoltážní terapie, radioizotopy v radioterapii. Příprava a průběh radioterapie z pozice pacienta, 3. Simulátory a zobrazovací metody pro plánování léčebných procedur 4. Brachyterapie 5. Charakteristiky jednotlivých svazků, Ozařovací parametry a podmínky 6. Kontrola kvality fotonového svazku, distribuce dávky, profil svazku, příslušné korekce, kontrola kvality elektronového svazku, distribuce dávky, profil svazku, příslušné korekce, pravidelná kontrola a nastavení parametrů svazků, kalibrace svazku pomocí speciálních ionizačních komor, fantomů a dalších přístrojů, dozimetrické srovnávací měření, audit, přesnost stanovení dávky 7. Verifikační systémy v radioterapii (verifikace nastavení ozáření např. EPID, CBCT, IGRT atd., verifikace dávky a dávkové distribuce - portálová dozimetrie, in vivo dozimetrie atd.). 8. Vybrané kapitoly z radiobiologie (buněčný cyklus, účinky ionizujícího záření na nádorovou a zdravou tkáň, radiosenzitivita tkání, terapeutický poměr atd.) Témata seminářů: 1. Nenádorová radioterapie (technická a dozimetrická část) 2. Radioterapie v kombinaci s jinými léčebnými modalitami. 3. Chemoterapie, cytostatika a jejich použití, Biologická léčba. 4. Národní onkologický program, Mezinárodní spolupráce (ESTRO, RTOG, IAEA), Státní dozor nad zdroji ionizujícího záření 5. Nežádoucí účinky radioterapie (mechanismus vzniku, rozdělení nežádoucích účinků v radioterapii, klinické projevy klinické projevy radiačního poškození jednotlivých kritických orgánů). 6. Radiační ochrana v radioterapii, minimalizace nehod, zmírnění jejich důsledků, optimalizace radiační ochrany, výpočet stínění 7. Preklinická verifikace VMAT plánů, respiratory gating, IGRT 8. Frakcionační schémata v radioterapii. Radiobiologické modely v klinické praxi.. Témata cvičení: 1. Pracovní postupy radioterapeuického pracoviště- . Příprava a průběh radioterapie z pozice pacienta 2. Pracovní postupy radioterapeuického pracoviště -výroba stínících bloků, výroba fixačních pomůcek 3. Kompetence radiologického asistenta v radioterapii -ozařovny. 4. Kompetence radiologického asistenta v radioterapii -brachyterapie 5. Kompetence radiologického asistenta v radioterapii -celotělové ozařování. 6. Kompetence radiologického asistenta v radioterapii -stereotaktické o ozařování 7. Management zvládání nežádoucích účinků radioterapie. - ošetřovatelské postupy 8. Pracovní postupy radioterapeuického pracoviště -výpočet stínění

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení
Výstupy z učení
Předmět seznamuje studenty s členěním oboru radioterapie, organizací onkologické péče a s možnostmi kombinace různých léčebných modalit, principy mezinárodní spolupráce v tomto oboru.
Odborné znalosti: Student zvládá základní terminologii v oboru radioterapie, umí definovat fyzikálně technické základy vyšetření v radioterapii. Odborné dovednosti: Student v rámci svého studijního oboru rozumí terminologii a chápe základní principy radioterapie. Obecné způsobilosti: Student je schopen uplatnit teoretické znalosti a dovednosti v přirozených podmínkách, je schopen připravit pacienta/klienta k radioterapii.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška

80% účast na seminářích, 75 % úspěšnost zápočtového testu, zkouška - ústní
Doporučená literatura
  • BINAROVÁ A. Radioterapie. Ostrava OU ZSF, 2010..
  • DOLEŽEL, M. Cílená radioterapie karcinomu prostaty. Hradec Králové: Nucleus HK, 2011. ISBN 978-80-87009-81-9..
  • FELTL, D., CVEK J. a KNYBEL, L. Stereotaktická radioterapie. Praha: Mladá fronta, 2019. Edice postgraduální medicíny. ISBN 978-80-204-4959-7..
  • FELTL, D., CVEK J.. Klinická radiobiologie, Tobiáš, 2008, ISBN: 978-80-7311-103-8.
  • HYNKOVÁ L., ŠLAMPA P. A KOL. Základy radiační onkologie. Masarykova univerzita - Lékařská fakulta, 2012. ISBN 978-80-2106-061-6..
  • ŠLAMPA P. a kol. Radiační onkologie, Maxdorf Jessenius, 2022, 978-80-7345-674-0.
  • ŠLAMPA P. Radiační onkologie v praxi. Masarykův onkolog. ústav, 2011. ISBN 978-80-86793-19-1..
  • VÍTEK P. a kol.. Protonová radioterapie, Maxdorf Jessenius, 2021, 978-80-7345-698-6.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr