Předmět: Radiodiagnostika

« Zpět
Název předmětu Radiodiagnostika
Kód předmětu KZR/RGR2
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 2
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Hořejší Lenka, MUDr.
  • Chmelík Pavel, MUDr.
Obsah předmětu
Témata přednášek: (2 hod./týden) 1.Traumatologie. 2.Radiologie zažívacího traktu. 3.Radiologie hrudníku. 4.Urologická radiologie. 5.Pediatrická radiologie. 6.Muskuloskeletální radiologie. 7.Radiologie cévního a lymfatického systému. 8.Neuroradiologie. Témata seminářů: 1.Úloha a kompeternce radiologického asistenta při radiodiagnostice traumatických změn. 2.Úloha a kompetence radiologického asistenta při radiodiagnostice změn gastrointestinálního traktu. 3.Úloha a kompetence radiologického asistenta při radiodiagnostice změn dýchacího systému. 4.Úloha a komptetence radiologického asistenta při radiodiagnostice změn vylučovacího systému. 5.Úloha a kompetence radiologického asistenta při radiodiagnostice dítěte. 6.Úloha a kompetence radiologického asistenta při radiodiagnostice změn pohybového aparátu. 7.Úloha a kompetence radiologického asistenta při radiodiagnostice změn cévního a lymfatického systému. 8.Úloha a kompetence radiologického asistenta při radiodiagnostice změn nervového systému. Témata cvičení: 1.Specifika přípravy pacienta před radiodiagnostickým vyšetřením v oboru traumatologie. 2.Specifika přípravy pacienta před radiodiagnostickým vyšetřením v oboru gastroenterologie. 3.Specifika přípravy pacienta před radiodiagnostickým vyšetřením v oboru pneumologie. 4.Specifika přípravy pacienta před radiodiagnostickým vyšetřením v oboru urologie a nefrologie. 5.Specifika přípravy pacienta před radiodiagnostickým vyšetřením v oboru pediatrie. 6.Specifika přípravy pacienta před radiodiagnostickým vyšetřením v oboru ortopedie. 7.Specifika přípravy pacienta před radiodiagnostickým vyšetřením v oboru angiologie. 8.Specifika přípravy pacienta před radiodiagnostickým vyšetřením v oboru neurologie.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení
Výstupy z učení
V rámci předmětu je přednášena problematika zobrazování v jednotlivých základních klinických oborech. Studenti se seznamují i se speciálními a méně často používanými radiologickými výkony a s asistencí při jejich provádění.
Odborné znalosti: Student/ka se seznámí s indikací vyšetření a používanými modalitami v jednotlivých klinických oborech. Odborné dovednosti: Přehled o použití zobrazovacích modalit, indikace a správném provedení vyšetření. Obecné způsobilosti: Student je způsobilý pod dohledem zhodnotit základní indikace zobrazovacích vyšetření v rámci jednotlivých klinických oborů.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška

80 % účast na přednáškách a seminářích, písemný test - minimální úspěšnost 75 %, zkouška - ústní
Doporučená literatura
  • HEŘMAN, M. Základy radiologie. V Olomouci: Univerzita Palackého, 2014, 320 s. ISBN 978-80-244-2901- 4..
  • HOŘÁK, J. Pediatrická radiologie. Praha: Karolinum, 2012. ISBN 978-80-246-2101-2..
  • MALÍKOVÁ, H. 2019. Základy radiologie a zobrazovacích metod. Praha: Nakladatelství Karolinum. ISBN 978-80-246-4036-5..
  • SEIDL, Z a VANĚČKOVÁ, M. Diagnostická radiologie. Praha: Grada, 2014. ISBN 978-80-247-4546-6..
  • SEIDL, Z. 2012. Radiologie pro studium i praxi. Praha: Grada. ISBN 978-80-247-4108-6..
  • SKOVAJSOVÁ, M. Screening nádorů prsu v České republice. Praha: Maxdorf, 2012. Ambulantní gynekologie. ISBN 978-80-7345-310-7..
  • VOMÁČKA, J. 2015. Zobrazovací metody pro radiologické asistenty. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2015. ISBN 978-80-244-4508-3..


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr