Předmět: Radiologická fyzika

« Zpět
Název předmětu Radiologická fyzika
Kód předmětu KZR/RFR2
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 2
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Macková Anna, prof. RNDr. Ph.D.
  • Malinský Petr, RNDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Témata přednášek: (2 hod./týden) 1.Atom, elektronová struktura, jádro atomu. 2.Magnetické momenty a elektromagnetické přechody. 3.Princip vzniku rtg. záření, základní vztahy a výpočty, energie a vlnová délka. émata přednášek: (2 hod./týden) 1.Atom, elektronová struktura, jádro atomu. 2.Magnetické momenty a elektromagnetické přechody. 3.Princip vzniku rtg. záření, základní vztahy a výpočty, energie a vlnová délka. 4.Absorpce a emise rtg. záření a interakce s materiálem a živou tkaní. 5.Průchod nabitých těžkých a lehkých částic materiálem, interakce probíhající v pevné látce a v biologických tkáních. 6.Radioaktivita, jaderné reakce. 7.Dozimetrie záření, dozimetrické veličiny. 8.Kvalitativní tkáňové faktory pro výpočty veličin v dozimetrii. Témata seminářů: 1.Princip zobrazovacích metod využívajících rtg. záření - rentgenka, rtg. 2.Zobrazovaní, CT. 3.Princip zobrazovacích metod založených na jaderné magnetické rezonanci (NMR) - zobrazovací metody. 4.Využití ionizujícího záření pro léčebné postupy - princip. 5.Aplikace protonové terapie. 6.Příprava radiofarmak a jejich využití v medicíně v zobrazování (PET diagnostika) i léčbě. 7.Stochastické a nestochastické důsledky ozáření ionizujícím zářením. 8.Stochastické a nestochastické důsledky ozáření ionizujícím zářením. Témata cvičení: 1.Elektronová struktura atomu, elementární částice. 2.Magnetické momenty a elektromagnetické přechody v atomovém obalu. 3.Energie, hybnost a vlnová délka mikročástic. 4.Princip vzniku rtg. záření, základní vztahy a výpočty, energie a vlnová délka elektromagnetického záření. 5.Nabité částice, zdroje nabitých částic, radionuklidy a urychlovače, pohyb částic v elektrostatickém a magnetickém poli. 6.Výpočty základní veličin definujících aktivitu radionuklidů. 7.Dozimetrie záření, dozimetrické veličiny, kvalitativní tkáňové faktory pro výpočty veličin v dozimetrii. 8.Energetické brzdné ztráty lehkých a těžkých nabitých částic v materiálu, výpočty ionizačního a jaderného brždění.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení
Výstupy z učení
Předmět je koncipován jako teoretický. Zahrnuje ucelené informace prohlubující znalosti z obecné fyziky a fyzikálních principů, ze kterých vychází radiologická fyzika. Seznamuje studenty se základními poznatky atomové struktury, principy emise rentgenového záření a dále základními poznatky z oblasti radioaktivního rozpadu tj. seznámí se se zdroji ionizujícího záření kolem nás. Dále se v rámci přednášky budeme zabývat fyzikálními principy interakce ionizujícího záření s hmotou a biologickými materiály. Součástí předmětu je zavedení základních veličin charakterizujících vliv ionizujícího záření na živé organismy. Cílem předmětu je objasnit základy a fyzikální principy vzniku ionizujícího záření, zdrojů ionizujícího záření a jejich interakce s pevnou látkou a živými organismy, které je důležité k pochopení radiologických postupů v medicíně, způsobu ochrany před ionizujícím zářením a pochopením rizik spojených s působením ionizujícího záření na živou tkáň.
Odborné znalosti: Student/ka prokazuje znalost principů vybraných fyzikálních metod v radiační medicíně, chápe působení ionizujícího záření na lidskou tkáň, je schopen rozeznat rizika spojená z používáním ionizujícího záření pro pacienta i pro zdravotnický personál; rozumí fyzikálním principům dozimetrie a dozimetrickým veličinám. Odborné dovednosti: Student/ka zná fyzikální veličiny a jejich jednotky používané v souvislosti s ionizujícím zářením, ovládá mechanismy dozimetrie a výpočty radiologických dávek, dokáže popsat vznik ionizujícího záření a jeho dosah a vliv na pevnou látku a lidskou tkáň. Obecné způsobilosti: Student/ka je schopen/a aplikovat v praxi teoretické poznatky z oblasti ionizujícího záření, rozumí fyzikálním principům používaných v radiodiagnostice, radioterapii a nukleární medicíně.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška

80 % účasti na seminářích, minimální úspěšnost 75 % - zápočtový test, zkouška - ústní
Doporučená literatura
  • BAILEY D. L., HUM J. L., TOD-POKROPEK A., van ASWEGEN A. Nuclear Medicine Physics - A Handbook for Teachers and Students, Viena, Internation Atimic Energy Agency, 2014, 776 s., ISBN 978-92-0-143810-2, ke stažení: https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=2ahUKEwiTpfLx4vThAhUKWxoKHcafCrAQFjAAegQIAhAC&url=https%3A%2F%2Fwww-pub.iaea.org%2FMTCD%2FPublications%2FPDF%2FPub1617web-1294055.pdf&usg=AOvVaw2rodgDSOGvRkOrsILNVhc6.
  • PODZIMEK, F. Radiologická fyzika: fyzika ionizujícího záření, Praha, České vysoké učení technické, 2013, 336 s., ISBN 9788001053195..
  • PODZIMEK, F. Radiologická fyzika. Příklady a otázky, Praha, České vysoké učení technické, 2012, 272 s., ISBN 9788001050934..


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr