Předmět: Radiofonie

« Zpět
Název předmětu Radiofonie
Kód předmětu KZR/RDZ2
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 2
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Kubát Martin, Mgr. DiS.
Obsah předmětu
Témata seminářů: (á 2h) 1.Teorie a praxe radiových prostředků a jejich vlastnosti. Obecné zdůraznění vzniku bezdrátového spojení, potřeba informatiky, sdělovací prostředky, armáda, přenosy zpráv (telekomunikace), význam zvedení ve službách PČR, HZS, zdravotnictví, zavedení bezdrátových radiových prostředků v oblasti zdravotnický záchranných služeb z hlediska historického vývoje. 2.Teorie šíření elektromagnetických vln. Rychlost šíření, rozdělení pásem dle vlastnosti šíření, vlastnosti šíření jednotlivých pásem, pásma pro sdělovací prostředky, pásma pro služby, frekvenční kanály. 3.Princip provozu na frekvenčních kanálech. Semiplex, duplex, semiduplex. 4.Radiostanice a její základní prvky. Přijímač, vlastnosti přijímače (produkce šumu, omezovač šumu), vysílač, výkony, ovládání příjmu a vysílání, přepínač kanálů, druhy stanic - mobilní, přenosné, základnové. 5.Radiové sítě z hlediska používání ve zdravotnictví. Zavedený způsob řízení tj. dispečink ZOS, mobilní jednotky. Umístění základnové stanice v souvislosti s potřebným pokrytím obsluhovaného území. 6.Technické možnosti realizace radiových sítě - dispečink na vysoko položeném místě, dálkové ovládání radiostanice, převaděčový způsob řízení. 7.Selektivní volby. Význam, druhy a požití selektivní volby. Stavová hlášení, použití v dispečerském řízení. 8.Systém přidělování kmitočtů ve zdravotnictví. Zavedení kmitočtů provozních, krajských a celostátních. Nutnost jednotného postupu ve zdravotnictví z hlediska spojení. 9.Legislativa provozu a zřizování radiových sítí. Současná stav organizace ZZS. Postup při zřizování radiové sítě, postup zániku radiové sítě. Radiotelefonní zkouška - radiokomunikační předpisy, Zákon č. 127/2005 Sb. o elektronických komunikacích. 10.Radiotelefonní provoz. Základní pravidla, základní pojmy, co je dovoleno vysílat a v jaké řeči, používání zkratek, tranzitní doprava zpráv. Hláskovací tabulka. Navázání radiového spojení, vysílání, příjem a ukončení spojení, provozní obsluha vysílací a přijímací stanice. 11.Postihy za nepovolené řízení, provozování a přechovávání vysílacích radiových stanic, ochrana radiokomunikačního provozu před rušení, telekomunikační tajemství a jeho ochrana. 12.Druhy zkoušek a vysvědčení radiooperátorů, tísňový signál a tísňové zprávy, bezpečnostní signál a bezpečnostní zprávy, radiový klid. Postup při vyhledávání osob pomocí radiového spojení GPS, MT, MATRA, aplikace Záchranka.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení
Výstupy z učení
Předmět je koncipován jako doplnění komunikace o část bezdrátové komunikace jako nezbytné součásti přípravy na povolání zdravotnického záchranáře. Předmět je koncipován tak, aby pracovník záchranné služby mohl v případě nebytné potřeby používat radiotelefonní síť ve vozidlech ZZS a spolupracovat s ostatními složkami IZS.
Odborné znalosti: Student prokazuje odborné znalosti v možnostech bezdrátového spojení, chápe teorii šíření elektromagnetických vln, principu přenašečů a základových stanic. Řídí se principy provozu na frekvenčních kanálech, zná využití radiových sítí z hlediska zdravotnictví, orientuje se v legislativních normách, respektuje radiokomunikační předpisy (telekomunikační tajemství). Má informace o systémech radiového určování polohy a systémech podporujících aktivní vyhledávání osob. Obecné způsobilosti: Student disponuje komunikačními dovednostmi a je schopen využívat všechny dostupné telekomunikační prostředky. Odborné dovednosti: Student umí použít získané poznatky v praxi při začlenění do Integrovaného záchranného systému.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška

K zápočtu nutná min. 80 % účast na seminářích, písemný test
Doporučená literatura
  • HANUS S., FENCL J., ŠTENCL V. Bezdrátové a mobilní komunikace II. Praha, 2005. ISBN: 80-214-2817- 1..
  • HLADÍK, V. Systémové řešení implementace technologie TETRAPOL v projektu PEGAS do komunikačního prostředí Hasičského záchranného sboru České republiky. Praha: MV GŘHZS ČR, listopad 2001..
  • PETRÁNEK, J. Příručka pro radiotelefonní zkoušky pozemních radiooperátorů. Praha: Nakladatelství dopravy a spojů, 1987. 136 s..
  • SYROVÁTKA, B. Radiové vysílače a přijímače. 2. vyd. Praha: Vydavatelství ČVUT, červen 2005. 200 s. ISBN 80-01-03236-1..
  • ŠTĚTINA, J. Zdravotnictví a integrovaný záchranný systém při hromadných neštěstích a katastrofách. Praha:Grada. 2014. 584 s. ISBN 978-80-247-4578-7..


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr