Předmět: Radiobiologie II., radiační ochrana

« Zpět
Název předmětu Radiobiologie II., radiační ochrana
Kód předmětu KZR/RA2R2
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 1
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Berčík Čestmír, RNDr.
  • Egermaierová Kamila, Mgr.
Obsah předmětu
Témata přednášek (2 hod./týden): 1.Využití ionizujícího záření (IZ) v léčbě (interakce na úrovni tkání, radiobiologie nádorů, fyziologické procesy v buňkách a tkáních po ozáření 4R). 2.Radiační onkologie (vztah dávky a odezvy pro tkáně, terapeutický poměr, časový faktor v radioterapii, radiobiologické modely, frakcionační režimy, nežádoucí účinky radioterapie). 3.Postupy a techniky provádění radioterapie 4.Historie a principy radiační ochrany 5.Biologické účinky IZ z hlediska radiační ochrany 6.Veličiny a jednotky v radiační ochraně 7.Legislativa a organizace radiační ochrany v ČR, ochrana při práci se zdroji IZ 8.Radioaktivita a IZ v životním prostředí, zdroje ozáření obyvatelstva. 9.Specifika radiační ochrany při lékařském ozáření, radiologické události. 10.Radiační ochrana v jaderné energetice. 11.Radioaktivní odpady a uvádění radioaktivních látek do životního prostředí, uvolňování radionuklidů z pracovišť nukleární medicíny. 12.Mimořádné události, radiační nehody a radiační havárie Témata seminářů: 1.Odhad dávky z vnějšího a vnitřního ozáření (gama konstanty radionuklidů, konverzní faktory pro příjem radionuklidů). 2.Odhad dávky z vnějšího a vnitřního ozáření (gama konstanty radionuklidů, konverzní faktory pro příjem radionuklidů). 3.Odhad dávky z vnějšího a vnitřního ozáření (gama konstanty radionuklidů, konverzní faktory pro příjem radionuklidů). 4.Dozimetrie, měření vnějšího záření a povrchové kontaminace (detekce různých druhů záření, měřící přístroje s různými typy detektorů). 5.Dozimetrie, měření vnějšího záření a povrchové kontaminace (detekce různých druhů záření, měřící přístroje s různými typy detektorů). 6.Dozimetrie, měření vnějšího záření a povrchové kontaminace (detekce různých druhů záření, měřící přístroje s různými typy detektorů). 7.Odhad dávky z radiodiagnostiky a hybridních zobrazovacích metod v nukleární medicíně (výpočet efektivní dávky). 8.Odhad dávky z radiodiagnostiky a hybridních zobrazovacích metod v nukleární medicíně (výpočet efektivní dávky). 9.Odhad dávky z radiodiagnostiky a hybridních zobrazovacích metod v nukleární medicíně (výpočet efektivní dávky). 10.Monitorování radiační situace v ČR, stanovení uvolňovacích úrovní pro radionuklidy z pracovišť nukleární medicíny 11.Monitorování radiační situace v ČR, stanovení uvolňovacích úrovní pro radionuklidy z pracovišť nukleární medicíny 12.Monitorování radiační situace v ČR, stanovení uvolňovacích úrovní pro radionuklidy z pracovišť nukleární medicíny

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení
Výstupy z učení
Radiobiologie II.: Předmět je koncipován jako teoretický, navazuje na Radiobiologii I. a seznamuje studenty se základními procesy v buňkách a tkáních při interakci ionizujícího záření a živých struktur, rozdíly v účincích radioterapie na tumor a zdravé tkáně a popisuje využití ionizujícího záření v radiační onkologii včetně postupů a technik provádění radioterapie. Radiační ochrana: Předmět je koncipován jako teoreticko-praktický. Podává základní informace o obecných principech radiační ochrany, důraz je kladen zejména na problematiku ochrany před zářením ve zdravotnictví. Cílem je získání návyků v ochraně před účinky ionizujícího záření i při zabezpečování jakosti radiačních činností. Součástí předmětu jsou příslušné právní předpisy související s radiační ochranou.
Odborné znalosti: Student/ka prokazuje v rozsahu probraného učiva znalosti působení ionizujícího záření na buňky a tkáně a využití těchto mechanismů v radiační onkologii. Odborné dovednosti: Studenti si osvojí teoretické i praktické znalosti z oblasti radiační ochrany obecně i na jednotlivých specializovaných radiologických pracovištích. Obecné způsobilosti: Student je schopen uplatnit teoretické znalosti v přirozených podmínkách, je schopen komunikovat s klientem i se členy zdravotnického týmu.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška

Zápočet: minimálně 80% účast na seminářích Ústní zkouška
Doporučená literatura
  • Zákon č. 263/2016 Sb. (Atomový zákon) a Vyhláška č.422/2016 Sb. o radiační ochraně..
  • HAVRÁNKOVÁ, R. (ed.). Klinická radiobiologie. Praha: Grada, 2019. ISBN 978-80-247-4098-0..
  • KUBINYI, J., SABOL, J., VONDRÁK, A. Principy radiační ochrany v nukleární medicíně a dalších oblastech práce s otevřenými radioaktivními látkami. Praha: Grada Publishing, 2018, 308 s. ISBN 978-80-271-0168-9.. ISBN 978-80-271-0168-9.
  • ONDŘEJ, V. Základy radiobiologie. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2013. ISBN 978-80-244-3426-1..
  • SÚKUPOVÁ L., 2018. Radiační ochrana při rentgenových výkonech - to nejdůležitější pro praxi. Praha: Grada Publishing, a.s. ISBN 978-80-271-0709-4..
  • ŠINKOROVÁ, Z. a NAVRÁTIL, L. Biomedicínská detekce ionizujícího záření: organizace zdravotnické péče po zevní kontaminaci radionuklidy. Praha: České vysoké učení technické v Praze, 2014. ISBN 978-80-01-05626-4..


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr