Předmět: Radiobiologie I.

« Zpět
Název předmětu Radiobiologie I.
Kód předmětu KZR/RA1R2
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 1
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Berčík Čestmír, RNDr.
Obsah předmětu
Témata přednášek: (2 hod./týden) 1.Základy fyziky ionizujícího (IZ) a neionizujícího záření (druhy záření, radioaktivita, druhy radioaktivních přeměn). 2.Interakce IZ s hmotou (veličiny v dozimetrii, detekce IZ, detektory) 3.Působení IZ na živou tkáň (fyzika a chemie absorpce IZ, biomolekulární úroveň - DNA, chromozomy, poškození a oprava) 4.Působení IZ na buňky (buněčná smrt, křivky přežití buněk, radiosenzitivita v mitotickém buněčném cyklu). 5.Biodozimetrie (hematologické testy, detekce - chromozomálního poškození, - poškození DNA, - mutací, - radikálů) 6.Akutní radiační syndrom (účinky na kostní dřeň, lymfatické tkáně, imunitní systém, GIT, kardiovaskulární systém). 7.Radioprotektiva (mechanismus účinku, radioprotektory v radioterapii a chemoterapii, antioxidanty). 8.Pozdní účinky IZ a radiační karcinogeneze (doba latence, kvantitativní odhad rizika pro radiačně indukované nádory). 9.Účinky IZ na embryo a plod, dědičné účinky IZ (produkce zárodečných buněk a radiace, účinky na plod, dědičné účinky u živých organizmů). 10.Dávky a rizika diagnostické radioterapie, intervenční radiologie a kardiologie, nukleární medicíny). 11.Neionizující záření v medicíně (Laser, UV záření, fotodynamická terapie). 12.Shrnutí, opakování.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení
Výstupy z učení
Předmět je koncipován jako teoretický. Seznamuje studenty se základními procesy v buňkách a tkáních při interakci ionizujícího záření a živých struktur a popisuje účinky ionizujícího záření na živý organismus. Cílem je poskytnout poznatky o technikách léčby ionizujícím zářením i využití účinků činností ionizujícího záření i neionizujícího záření zhoubných i nezhoubných onemocnění.
Odborné znalosti: Student/ka prokazuje v rozsahu probraného učiva znalosti působení ionizujícího záření na živou hmotu na biomolekulární úrovni, buněčné a tkáňové úrovni. Orientuje se v oblasti biodozimetrie a radioprotektivních látek, prokazuje znalosti akutních a pozdních účinků IZ. Odborné dovednosti: Student se orientuje v oblasti využití ionuzujícího i neionizujícího záření v medicíně. Obecné způsobilosti: Student/ka je schopen/a použít získané teoretické poznatky při pokračujícím studiu radiodiagnostiky, radioterapie, nukleární medicíny i při studiu dalších odborných předmětů a aplikovat je v průběhu praxe.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška

ústní přezkoušení
Doporučená literatura
  • HAVRÁNKOVÁ, R. (ed.). Klinická radiobiologie. Praha: Grada, 2019. ISBN 978-80-247-4098-0..
  • KUBINYI, J., SABOL, J. a VONDRÁK, A. Principy radiační ochrany v nukleární medicíně a dalších oblastech práce s otevřenými radioaktivními látkami. Praha: Grada Publishing, 2018. ISBN 978-80-271-0168-9..
  • ONDŘEJ, V. Základy radiobiologie. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2013. ISBN 978-80-244-3426-1..
  • ŠINKOROVÁ, Z. a NAVRÁTIL, L. Biomedicínská detekce ionizujícího záření: organizace zdravotnické péče po zevní kontaminaci radionuklidy. Praha: České vysoké učení technické v Praze, 2014. ISBN 978-80-01-05626-4..


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr