Předmět: Medicína katastrof

« Zpět
Název předmětu Medicína katastrof
Kód předmětu KZR/MKZ2
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 3
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Kounovský Ondřej, Ing. Bc. DiS.
Obsah předmětu
Témat přednášek: (á 2h) 1.Typologie a teorie krizových situací. 2.Ochrana obyvatelstva. 3.Krizová připravenost a krizové řízení. Krizová připravenost ve zdravotnictví. 4.Činnost zdravotnického operačního střediska při mimořádné události. Činnost zdravotnické složky v místě hromadného postižení osob. 5.Chemická ohrožení. Biologická ohrožení. Radiační a nukleární ohrožení. 6.Urgentní péče v polních podmínkách. 7.Soudně lékařské aspekty hromadného postižení osob. 8.Základní aspekty terorismu. Mezinárodní humanitární právo. Témata cvičení: (á 4h) 1.Simulace komunikace a činnost zdravotnického operačního střediska při mimořádné situaci. 2.Simulace činnosti zdravotnických složek v místě hromadného postižení osob. 3.Exkurze: Hlavní báňská záchranná službě v Mostě. 4.Simulace spolupráce s PČR při mimořádné události.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení
Výstupy z učení
Předmět je koncipován jako teoreticko-praktický. Studenti se seznámí s problematikou medicíny katastrof, hromadných neštěstí s důrazem na činnost zdravotnické složky při mimořádné události s hromadným postižením osob a spolupráci se složkami integrovaného záchranného systému včetně problematiky CBRN terorismu (užití chemických, biologických, radiologických a jaderných látek). Součástí předmětu jsou i základy krizového řízení a krizového managementu z pohledu bezpečnostního systému státu (úkoly jednotlivých orgánů, opatření k ochraně obyvatelstva, příprava na obranu státu apod.) Cílem je pochopení multioborového zaměření jako odborného nástroje zdravotnictví k řešení následků hromadného postižení osob včetně psychologických aspektů mimořádných událostí.
Odborné znalosti: Student prokazuje odborné znalosti z vybraných oblastí medicíny katastrof. Orientuje se v základních právních předpisech upravujících poskytování zdravotních služeb, včetně zdravotnické záchranné služby. Disponuje znalostmi o činnosti operačního střediska při mimořádné události. Odborné dovednosti: Student umí prakticky komunikovat s operačním střediskem při mimořádné události a poskytnout PNP v místě hromadného postižení osob dle svých kompetencí. Obecné způsobilosti: Student disponuje komunikačními dovednostmi, je schopen vést a spolupracovat v týmu, je schopen asertivního jednání v řešení konfliktních situací, je schopen zvládat psychickou a fyzickou zátěž.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Známkou

100% aktivní účast na cvičení, ústní zkouška
Doporučená literatura
  • BŘÍZA, J. Základy krizového řízení ve zdravotnictví. In. NAVRÁTIL, Leoš a kolektiv. Vnitřní lékařství pro nelékařské zdravotnické obory. 2., zcela přepracované a doplněné vydání. Praha: Grada Publishing, 2017, 526- 539. ISBN 978-80-271-0210-5..
  • BULÍKOVÁ, T. a kol. Medicína katastrof. Martin: Osveta, 2011. ISBN 978-80-8063-361-5.
  • MASÁR, O. Úvod do medicíny katastrof pro záchranáře. Praha: Vysoká škola zdravotnická, 2010, 82 s. ISBN 978-80-902876-3-1..
  • ŠÍN, R., et al. Medicína katastrof. 1. vyd. Praha: Galén, 2017, 351 s. ISBN 978-80-749-2295-4.. ISBN 978-80-749-2295-4.
  • ŠTĚTINA, J. Zdravotnictví a integrovaný záchranný systém při hromadných neštěstích a katastrofách. Praha:Grada. 2014. 584 s. ISBN 978-80-247-4578-7..
  • URBÁNEK, P. Řešení zdravotních následků mimořádných událostí v přednemocniční neodkladné péči: textová opora ke kurzu. 1. vyd. Brno: Masarykova univerzita ve spolupráci se Zdravotnickou záchrannou službou JmK, 2013, 84 s. ISBN 978-80-210-6188-0. Liberec : FP TU, 2004.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr