Předmět: Lékařské přístroje a zařízení

« Zpět
Název předmětu Lékařské přístroje a zařízení
Kód předmětu KZR/LPT23
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 2
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
Obsah předmětu
Témata přednášek: (2 hod/týden) 1. Úvod do předmětu. Kategorizace zdravotnických prostředků, přístrojů či zařízení na diagnostické, terapeutické a laboratorní zdravotnické elektrické přístroje a zařízení zdravotnických pracovišť se zaměřením na terapeutické zdravotnické přístroje. Nařízení Evropského parlamentu a Rady EU MDR 745/2017. 2. Přehled základních principů lékařské terapie využívající neionizujícího elektromagnetického pole - defibrilátor, implantabilní zdravotnické prostředky v kardiologii. 3. Pokračování přehledu základních principů lékařské terapie využívající neionizujícího elektromagnetického pole - elektroporace, vysokofrekvenční ablace. 4. Přehled základních principů terapeutických přístrojů používaných v rehabilitaci. 5. Zajištění základních životních funkcí pacienta pokročilými metodami (mimotělní oběh, ECMO). 6. Základní princip plicní ventilace a plicního ventilátoru. Invazivní a neinvazivní plicní ventilace. Režimy plicní ventilace. 7. Zajištění základních životních funkcí v pediatrii (inkubátor, plicní ventilace v neonatologii, fototerapie). 8. Základy infuzní techniky. Druhy a principy zdravotnických přístrojů určených k podávání léčiv nitrožilním způsobem. 9. Základní princip dialýzy krve. Druhy dialýz a jejich využití v praxi. 10. Základní přehled lékařských přístrojů a zařízení na operačních sálech. Přehled přístrojů a zařízení na centrální sterilizaci. Specifika pořizování přístrojů na centrální sterilizaci (koncové prvky, stavební úpravy a další). 11. Přehled terapeutických metod využívajících ultrazvukové vlny a jejich aplikace napříč obory medicíny. Přehled terapeutických metod využívaných v endoskopii. 12. Základní přehled zdravotnických pomůcek, drobných lékařských přístrojů a zařízení napříč obory medicíny. 13. Přehled základních přístrojů a zařízení v nukleární medicíně a dalších oborech využívajících ionizující a neionizující záření. 14. Základní přehled vybavení zdravotnických pracovišť dle platné legislativy podle oborů medicíny. Témata cvičení: (2 hod/týden) 1. BOZP v laboratoři. Zdravotnické prostředky a třídy rizika. Povinné vybavení zdravotnických pracovišť dle legislativy. 2. Praktická úloha defibrilátor. 3. Praktická úloha druhy a měření elektrických proudů využívaných v terapii. 4. Praktická úloha měření magnetického pole využívaného v rehabilitaci. 5. Praktická ukázka principu mimotělního oběhu s praktickou úlohou. 6. Praktická úloha plicní ventilace. 7. Praktická úloha infrakamera (fototerapie). 8. Praktická úloha infuzní technika. 9. Praktická ukázka dialyzačního přístroje s praktickou úlohou. 10. Praktická ukázka sterilizační techniky s praktickou úlohou. 11. Praktická ukázka terapeutické endoskopie s praktickou úlohou. 12. Praktická úloha audiometrie. 13. Praktická ukázka PET/CT s praktickou úlohou. 14. Zápočtová hodina. Konzultace seminární práce.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení
Výstupy z učení
Předmět Lékařské přístroje a zařízení podává přehled o terminologii a kategorizaci zdravotnických prostředků zdravotnické techniky dle Nařízení Evropského parlamentu a Rady EU MDR 745/2017, včetně české a mezinárodní terminologie. Popisuje rozdíly přístrojů a zařízení pro diagnostické a terapeutické účely. Popisuje fyzikální principy přístrojové techniky jako jsou například elektrokardiografy, přístroje pro měření krevního tlaku, pletysmografie a měření nasycení krve kyslíkem (pulzní oxymetrie), elektroencefalografie, elektromyografie a pneumometrie. Podává přehled také o využití v praxi lékařské přístrojové techniky, jako jsou ultrazvukové přístroje, defibrilátory, telemetrické přístroje nebo centrální monitory. Druhá část předmětu je věnovaná terapeutickým přístrojům.
Odborné znalosti: Student zná základní fyzikální principy jednotlivých terapeutických lékařských přístrojů a jejich jednotlivé užití v klinické praxi. Dobře se orientuje v terminologii spojené se zdravotnickými přístroji. Student zná přístrojové složení a specifika jednotlivých zdravotnických pracovišť. Odborné dovednosti: Student dobře zná terminologii spojenou se zdravotnickými přístroji, umí popsat fyzikální principy jednotlivých lékařských přístrojů a dokáže popsat mechanismy účinku jednotlivých aplikací. Student se orientuje v problematice provozu zdravotnických přístrojů a dokáže stanovit a navrhnout přístrojové složení jednotlivých zdravotnických pracovišť. Obecné způsobilosti: Student chápe význam a důležitost znát principy a využití lékařských přístrojů a požadavků pro svůj obor a je také schopen vysvětlit různé fyzikální principy a metody, jejich využití v klinické praxi a technické požadavky na lékařské přístroje. Student se orientuje v obecných základech projektování zdravotnických pracovišť z hlediska lékařských technologií.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška

Zápočet: povinná účast na všech cvičeních, tolerována absence na 3 cvičeních, která budou po domluvě s vyučujícím nahrazena; úspěšné složení vstupních písemných testů na každém cvičení, odevzdání všech protokolů, odevzdání seminární práce. Zkouška: zkouška je složena ze dvou částí - písemného testu a ústní zkoušky; písemný test je složený z 30 testových otázek a hranice úspěšnosti je 75 %, který je podmínkou k přistoupení k ústní zkoušce.
Doporučená literatura
  • BENEŠ J., KYMPLOVÁ J., VÍTEK, F. Základy fyziky pro lékařské a zdravotnické obory: pro studium i praxi. Praha: Grada, 2015. ISBN 978-80-247-4712-5..
  • BOCCATO C., CERUTTI S., VIENKEN J. Medical Devices: Improving Health Care Through a Multidisciplinary Approach. Springer, 2022. ISBN 978-3030856526..
  • FERDA, J. a kol. Základy zobrazovacích metod. Praha: Galén, 2015. ISBN 978-80-749-2164-3..
  • HAMPTON, J. R. EKG stručně, jasně, přehledně. Praha: Grada, 2013. ISBN 978-80-247-4246-5..
  • HOMOLKA, P. Monitorování krevního tlaku v klinické praxi a biologické rytmy. Praha: Grada, 2010. ISBN 978-80-2472-896-4..
  • HOZMAN, J. a kol. Praktika z biomedicínské a klinické techniky, Fakulta biomedicínského inženýrství, dotisk 1. vydání. Vydáno: duben 2009.
  • ROSINA, J. Biofyzika: pro zdravotnické a biomedicínské obory. Praha: Grada, 2013. ISBN 978-80-247-4237-3..
  • TÁBORSKÝ, M. Novinky v kardiologii 2016. Praha: Mladá fronta, 2016. ISBN 978-80-204-3984-0..


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr