Předmět: Integrovaný záchranný systém

« Zpět
Název předmětu Integrovaný záchranný systém
Kód předmětu KZR/IZZK2
Organizační forma výuky Cvičení + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 1
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Trpišovský Jan, Mgr. et Mgr.
Obsah předmětu
Témata seminářů: 1. konzultace: Struktura a funkce IZS. Ústřední poplachový plán IZS a typové činnosti složek IZS. Organizace a činnost HZS ČR v rámci IZS, záchranné a likvidační práce, funkce velitele zásahu. Organizace a činnost ZZS v rámci IZS, činnost ZZS při mimořádných událostech a organizace místa zásahu při společném zásahu složek IZS. Organizace a činnost PČR a ostatních složek IZS. Opatření ochrany obyvatelstva při mimořádných událostech. Témata cvičení: 1. konzultace: Organizace a činnost operačních středisek jednotlivých složek IZS, včetně simulovaného nácviku jejich funkce při řešení mimořádných událostí. Traumatologický plán kraje. Modelová situace provádění záchranných prací u pacienta s podezřením na VNN. Modelová situace provádění záchranných prací u dopravní nehody s větším počtem zraněných osob. 2. konzultace: Simulace a nácvik řešení mimořádných událostí složkami IZS. Simulace a nácvik řešení mimořádných událostí se zaměřením na ZZS a její činnost v rámci hromadného postižení zdraví. Praktický nácvik použití osobních ochranných prostředků při řešení mimořádných událostí se zaměřením na funkci a činnost biohazard týmů ZZS. Samostudium: Taktické, operační a strategické řízení složek IZS při společném zásahu. Činnost ústředních a územních správních úřadů a jejich orgánů, právnických a podnikajících fyzických osob v oblasti krizového řízení. Zásady chování obyvatelstva při mimořádných událostech, individuální ochrana. Taktická a prověřovací cvičení.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení
Výstupy z učení
Předmět je koncipován jako teoreticko-praktický. Studenti se seznámí s problematikou IZS a se specifiky kooperace v rámci krizového managementu. Seznamuje se všemi složkami IZS, jeho pracovníky, systémem jejich vzdělávání, základními činnostmi, spoluprací s nezdravotnickými tísňovými službami dalších institucí, které mohou být zapojeny do řešení mimořádných událostí a krizových situací (KS), zejména s činností horské služby a vodní záchranné služby a s dalšími složkami integrovaného záchranného systému. Podává poznatky o mimořádných situacích, roli medicíny katastrof a hromadných neštěstí. Zohledněny jsou i právní aspekty týkající se záchranného systému a medicíny kritických stavů.
Odborné znalosti: Student disponuje odbornými znalostmi právních norem upravujících problematiku IZS, zná základní a ostatní složky IZS, zná principy spolupráce a koordinace jednotlivých složek IZS, disponuje znalostmi o úkolech a postavení orgánů státní správy a územní samosprávy, zná práva a povinnosti právnických a fyzických osob při řešení MU, orientuje se v podmínkách zapojování do mezinárodních záchranných operací, zná zásady koordinace složek IZS, orientuje se v dokumentaci IZS, zná stupně poplachu, včetně sil a prostředků v nich zastoupených, zná postupy provádění záchranných a likvidačních prací podle jednotlivých plánů konkrétních činností. Odborné dovednosti: Student umí řešit modelové situace záchranných a likvidačních prací při výskytu vysoce nakažlivé nákazy, umí použít ochranný oděv určený pro řešení pacienta s VNN, včetně filtrační jednotky, umí řešit modelovou situaci záchranných a likvidačních prací při dopravní nehodě s větším počtem zraněných, umí použít materiální vybavení pro řešení HPZ, student umí prakticky použít kontrolní listy pro řešení MU. Obecné způsobilosti: Student je schopen kooperovat při přípravě a řešení mimořádné události s členy základních a ostatních složek IZS, je schopen týmové spolupráce, včetně vedení zdravotnické složky na místě mimořádné události
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška

Min. 80% účast na seminářích, zápočet v podobě písemného testu, ústní zkouška
Doporučená literatura
  • Nařízení vlády č. 463/2000 Sb., o stanovení pravidel zapojování do mezinárodních záchranných operací, poskytování a přijímání humanitární pomoci a náhrad výdajů vynakládaných právnickými osobami a podnikajícími fyzickými osobami na ochranu obyvatelstva..
  • Vyhláška č. 328/2001 Sb., o některých podrobnostech zabezpečení integrovaného záchranného systému..
  • Vyhláška č. 380/2002 Sb., k přípravě a provádění úkolů ochrany obyvatelstva..
  • Zákon č. 239/2000 Sb. o integrovaném záchranném systému a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů.
  • BULÍKOVÁ, T. a kol. Medicína katastrof. Martin: Osveta, 2011. ISBN 978-80-8063-361-5.
  • CMOREJ, P.Ch., BABEĽA, R., DIDIČ, R., CMOREJ KUKLOVÁ, M. Virová hemoragická horečka Ebola v podmínkách přednemocniční neodkladné péče. Urgentní medicína, 2014, roč. 17, č. 3, s. 45-48. ISSN: 1212-1924..
  • Ochrana obyvatelstva a krizové řízení: skripta. Praha. Ministerstvo vnitra - generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR, 2015. ISBN 978-80-86466-62-0..
  • SKALSKÁ, K., HANUŠKA, Z., DUBSKÝ, M. Integrovaný záchranný systém a požární ochrana: modul I. Vyd. 1. Praha: MV - generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR, 2010, 44 s. ISBN 978-80- 86640-59-4.. ISBN 978-80- 86640-59.
  • ŠÍN, R., et al. Medicína katastrof. 1. vyd. Praha: Galén, 2017, 351 s. ISBN 978-80-749-2295-4.. ISBN 978-80-749-2295-4.
  • ŠTĚTINA, J., et al. Zdravotnictví a integrovaný záchranný systém při hromadných neštěstích a katastrofách. 1. vyd. Praha: Grada Publishing, a. s., 2014, 584 s. ISBN 978-80-247-4578-7.4.. ISBN 978-80-247-4578-7.
  • VILÁŠEK, J., FIALA, M., VONDRÁŠEK, D. Integrovaný záchranný systém ČR na počátku 21. století. Praha: Karolinum, 2014. ISBN 978-80-246-2477-8.. ISBN 978-80-246-2477-8.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr