Předmět: Informační systémy ve zdravotnictví

« Zpět
Název předmětu Informační systémy ve zdravotnictví
Kód předmětu KZR/IST3
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 1
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Kubová Nela, Mgr. Bc. Ph.D.
  • Povolný Jan, Ing.
Obsah předmětu
Témata seminářů: (2 hod/týden) 1. Základní terminologie. 2. Informační systémy na FZS. 3. Informační systémy ve zdravotnictví, práce s osobními údaji, zabezpečení dat. 4. Role lidského faktoru v bezpečnosti IS, možnosti zabezpečení, kontrolní mechanismy. 5. Simulátory a zařízení využívané na FZS. 6. Binární soustava, hexadecimální soustava. 7. Databázové systémy, datové modely, relační databáze, transakční zpracování dat. 8. Zdravotnické registry, veřejné zdravotnické databáze. 9. Typy počítačových sítí. Sítě TCP/IP. Domain Name System (DNS). Architektura klient-server. 10. Zabezpečení IS. Digitální podpisy, certifikáty. 11. Zálohování a archivace. 12. Nemocniční informační systémy. Propojení s dalšími složkami (LIS). 13. Datové standardy (HL7, DASTA). Speciální datové typy (PACS, DICOM). Komunikace s MZČR a zdravotními pojišťovnami. 14. Klasifikační systém. Systémy na podporu rozhodování (včetně posouzení účinnosti rozhodovacího procesu - senzitivita, specifita, ROC křivka).

Studijní aktivity a metody výuky
Praktická práce v laboratoři pod odborným vedením
Výstupy z učení
Předmět má za úkol naučit uživatelskému i profesnímu přístupu k informatice, výpočetní technice a seznámit s možnostmi jejího využití ve zdravotnictví. Studenti získají přehled o technických a SW prostředcích, nezbytných pro budování a provoz IS.
Odborné znalosti: Studenti se seznámí s moderními možnostmi využívání IS (informačních technologií obecně) v oblasti zdravotní a sociální péče. Odborné dovednosti: Studenti jsou schopni interpretovat medicínská data, správně používat datové standardy a komunikovat s využitím IS s dalšími subjekty provázanými se zdravotní péčí. Obecné způsobilosti: Studenti jsou schopni využívat informatiku a IS pro svůj obor, znají zásady jejich využívání v praxi.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška

Základním předpokladem je splnění docházky (min. 70% účast na přímé výuce). Zápočet bude udělen na základě praktického přezkoušení (znalosti a dovednost práce s počítačem) a odevzdání seminární práce.
Doporučená literatura
  • Datový standard pro předávání dat mezi informačními systémy zdravotnických zařízení, http://www.dastacr.cz/.
  • Health Level Seven?INTERNATIONAL, http://www.hl7.org/.
  • MUNZ, J. Informační technologie ve zdravotnictví: informační systémy. Praha: ČVUT, 2011, 304 s., ISBN 978-80-01-04720-0..
  • STŘEDA, L., HÁNA, K. eHealth a telemedicína: učebnice pro vysoké školy. Praha: Grada Publishing, 2016, 159 s., ISBN 978-80-247-5764-3..
  • ZVÁROVÁ, J. et al. Data a znalosti v biomedicíně a zdravotnictví. Praha: Karolinum, 2010, 427 s., ISBN 978-80-246-1805..


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr