Předmět: Oše. v gyneko. a porodnictví

« Zpět
Název předmětu Oše. v gyneko. a porodnictví
Kód předmětu KZR/GPZK2
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 3
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Binder Tomáš, doc. MUDr. CSc.
  • Puhlová Eva, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Témata přednášek: 1. konzultace: Anatomie ženské reprodukční soustavy, jednotlivá období života ženy, fyziologie menstruačního a ovulačního cyklu. Poruchy vývoje, poruchy uložení ženských reprodukčních orgánů, poruchy ovulačního a menstruačního cyklu.. Zánětlivá onemocnění reprodukčních orgánů, sterilita, infertilita, plánované rodičovství. 2. konzultace: Patologické těhotenství, poruchy uložení plodu v děloze, vícečetné těhotenství. Fyziologický a patologický porod, šestinedělí a jeho poruchy, fyziologický a patologický novorozenec. Překotný porod Témata seminářů: 1. konzultace: Péče o mladistvou a ženu v gynekologické ambulanci. Ošetřovatelská péče o ženu se zánětem rodidel, s patologickým krvácením. Ošetřovatelská péče o ženu s nádorovým onemocněním rodidel. 2. konzultace: Ošetřovatelská péče o fyziologickou šestinedělku a novorozence. Ošetřovatelská péče o ženu rizikovou či patologickou graviditou, porodem a šestinedělím. Simulace porodu v simulačním centru Samostudium: Nádorová onemocnění ženských reprodukčních orgánů. Oplodnění, vývoj plodu, fyziologické těhotenství, poruchy v délce trvání těhotenství. Ošetřovatelská péče o ženu s fyziologickou graviditou a fyziologickým porodem.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení
Výstupy z učení
Předmět je koncipován jako teoreticko-praktický. Obsah je zaměřen na zdraví ženy, fyziologii reprodukčních orgánů a charakteristiku klinických stavů gynekologických onemocnění z hlediska specifické ošetřovatelské péče. Seznamuje s moderními vyšetřovacími metodami, organizací péče o ženu, diagnostikou a léčbou. Součástí je problematika porodnictví z pohledu fyziologie těhotenství, průběhu porodu včetně překotného, šestinedělí a výchova k mateřství i problematika plánovaného rodičovství. Součástí předmětu je i zaměření na poskytování neodkladné péče.
Odborné znalosti: Student prokazuje odborné znalosti v oblasti fyziologických procesů v reprodukčních orgánech ženy a prokazuje odborné znalosti základních a nejčastěji se vyskytujících patologických stavů s ohledem na životní období ženy. Student prokazuje odborné znalosti o fyziologickém průběhu těhotenství, porodu a šestinedělí. Musí prokázat odborné znalosti o nejzávažnějších porodnických patologiích, které by mohly ohrozit matku či plod na zdraví a životě. Odborné dovednosti: Student umí rozpoznat hlavní klinické příznaky jednotlivých patologických stavů a poskytnout adekvátní ošetřovatelskou péči. Musí být schopen rozpoznat stavy vedoucí k ohrožení života a použít všech dostupných prostředků k zajištění vitálních funkcí pacientky. Navíc v porodnictví je schopen rozpoznat jednotlivé fáze porodu a poskytnout při překotném porodu i v improvizovaných podmínkách nezbytnou asistenci a první ošetření novorozence. Obecné způsobilosti: Student je schopen poskytovat odbornou přednemocniční ošetřovatelskou péči
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška

Docházka na semináře 80 % Zápočet - Zp test (na 75% úspěšnost, abc - Dr. Puhlová) Zkouška - Ústí zkouška, po udělení Zápočtu (Doc.Binder)
Doporučená literatura
  • BINDER, T. a kol. Porodnictví. Praha: Karolinum. 2014, ISBN: 9788024619071.
  • HÁJEK, Z. a kol. Rizikové a patologické těhotenství. Praha: Grada Publishing, 2004..
  • HRONEK, M. Výživa ženy v obdobích těhotenství a laktace. Praha: Maxdorf, 2004. 2004. ISBN 80-7345-013-5.
  • JEKLOVÁ, A. , TROJANOVÁ ,B. Ošetřovatelská péče o těhotnou, rodičku a šestinedělku s vybranými onemocněními. Brno: NCONZO, 2004..
  • KAPOUNOVÁ, G. A kol. Ošetřovatelství v intenzivní péči. Praha: Grada Publishing, 2007..
  • LEIFER, G. Úvod do porodnického a pediatrického ošetřovatelství. Praha: Grada Publishing, 2004. ISBN 80-2470-668-7.
  • LEVRET. Moderní babictví. Praha: Levret, časopis pro porodní asistentky.
  • PAŘÍZEK, A. Kniha o těhotenství a porodu. Praha: Galén, 2005. 2005. ISBN 80-7262-321-4.
  • RATISLAVOVÁ, K. Aplikovaná psychologie - Porodnictví. Praha: atelier AREA, 2008.
  • ROZTOČIL, A. a kol. Moderní gynekologie. Praha: Grada. 2011, ISBN: 978-80-247-2832-2.
  • ROZTOČIL, A. a kol. Moderní porodnictví. Praha, Grada Publishing, 2008..
  • ROZTOČIL, A. a kol. Moderní porodnictví. Praha: Grada. 2017, ISBN: 978-80-247-5753-7.
  • ŚAFRÁNKOVÁ, A., NEJEDLÁ, M. Interní ošetřovatelství. I, II. Praha: Grada Publishing, 2006..
  • TRACHTOVÁ, E. a kol. Potřeby nemocného v oše procesu. 3.vyd. Brno: NCONZO, 2013.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr