Předmět: Farmakologie

« Zpět
Název předmětu Farmakologie
Kód předmětu KZR/FAR2
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 1
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Kernal Jakub, PharmDr.
Obsah předmětu
Témata přednášek: (2 hod./týden) 1.Obecná farmakologie: úvod do farmakologie, farmakokinetika a farmakodynamika, mechanismy působení léčiv v organismu. 2.Nežádoucí účinky, lékové interakce, vývoj nových léčiv. 3.Speciální farmakologie: léčiva ovlivňující nervový systém. 4.Speciální farmakologie: analgetika. 5.Speciální farmakologie: léčiva ovlivňující kardiovaskulární. 6.Speciální farmakologie:renální systém. 7.Speciální farmakologie:léčiva ovlivňující krevní srážení. 8.Speciální farmakologie: léčiva ovlivňující gastrointestinální trakt 9.Speciální farmakologie: léčiva ovlivňující funkci žláz s vnitřní sekrecí. 10.Speciální farmakologie: protimikrobní látky, léčiva používaná k léčbě nádorových onemocnění. 11.Speciální farmakologie: léčiva ovlivňující dýchací systém. 12.zvláštnosti farmakoterapie u specifických skupin pacientů (v těhotenství a laktaci, u dětí, seniorů).

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení
Výstupy z učení
Předmět je koncipován jako teoretický. Studenti se seznámí se základy obecné i speciální farmakologie. V obecné části budou studenti seznámeni se základními principy působení mezi léčivem a organismem, speciální část pak bude věnována konkrétním lékovým skupinám a jejich základním charakteristikám s důrazem na klinické použití a rizika terapie.
Odborné znalosti: Student má vědomosti o základních principech působení a chování léčiv v organismu. Má základní znalosti o mechanismech účinků léčivých látek, o rizicích a pravidlech užívání. Má přehled o způsobu použití léčiv či lékových skupin při terapii onemocnění jednotlivých systémů a zná základní charakteristiky léčiv. Odborné dovednosti: Student porozumí základním principům obecné farmakologie a orientuje se v základních lékových skupinách jednotlivých systémů, zná specifika a použití jednotlivých lékových skupin, umí rozpoznat žádoucí a nežádoucí účinky léčiv a orientuje se v základních lékových interakcích. Je schopen upozornit na rizika terapie, zná specifika podání u jednotlivých lékových skupin, je schopen komunikace s ostatními zdravotnickými pracovníky v oblasti farmakologie (lékaři, farmaceuty) a je připraven podávat základní informace o léčivech pacientům. Obecné způsobilosti: Student je schopen srozumitelně a přesvědčivě sdělovat odborníkům i širší veřejnosti vlastní odborné názory.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška

Účast na přednáškách - 80 %. - ověření odborných znalostí zahrnující obsah výuky farmakologie formou testu - minimální úspěšnost 75%
Doporučená literatura
  • HROMÁDKOVÁ L. Použití systémových glukokortikoidů v terapii infekčních nemocí. Vnitř Lék 2016; 62(2): 134-138.
  • HROMÁDKOVÁ L, VLČEK J. Interakce glukokortikoidů s warfarinem u chronických zánětlivých (autoimunitních) chorob. Vnitř Lék 2012; 58(5): 354-6.
  • LILLEY, L., COLLINS, S., SNYDER, J. Pharmacology and the Nursing Process. 8th ed., St. Louis, MO: Elsevier, 2016. ISBN 978-03-233-5828-6.
  • LÜLLMANN, H., MOHR, K., HEIN. L. Barevný atlas farmakologie. Vyd. 4., české. Ilustroval Jürgen WIRTH, přeložil WENKE, M. Praha: Grada, 2012. ISBN 978-80-247-3908-3.
  • MARTÍNKOVÁ, J. Farmakologie pro studenty zdravotnických oborů. 2., zcela přepracované a doplněné vydání. Praha: Grada Publishing, 2018. ISBN 978-80-247-4157-4.
  • NEJEDLÁ, M. Klinická propedeutika. Praha: Grada Publishing, 2015, 240 s. ISBN 978-80-247-4402-5..
  • PERLÍK, F. Základy farmakologie. Vyd. 2., Praha: Galén, 2011. ISBN 978-80-7262-759.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr