Předmět: El. měření fyzikálních veličin

« Zpět
Název předmětu El. měření fyzikálních veličin
Kód předmětu KZR/EFT3
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 3
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Síťař Vladislav, Ing. Bc. Ph.D.
  • Jaskevič Martin, Ing.
Obsah předmětu
Témata přednášek (1 hod/týden): 1. Měřené veličiny a vyhodnocení měření, nejistoty měření a jejich výpočet 2. Elektromechanické měřicí přístroje 3. Číslicové a digitální měřicí přístroje 4. Generátory signálu, osciloskopy, zobrazovače a analyzátory 5. Měření napětí, proudu a výkonu 6. Měření frekvence, fázového posuvu a účiníku 7. Měření pasivních elektrických veličin 8. Měření parametrů polovodičových součástek 9. Magnetická měření 10. Snímače pro měření neelektrických veličin 11. Měření teploty, tlaku, hladiny a průtoku 12. Měření polohy, mechanického napětí a rychlosti 13. Měření mechanických kmitů, tepelné vodivosti a drsnosti povrchů 14. Měření vlhkosti, koncentrace a vakua Témata cvičení (3 hod/týden): 1. Bezpečnostní předpisy pro práci v laboratoři 2. Měření stejnosměrného a střídavého harmonického napětí a proudu 3. Měření napětí neharmonických průběhů a ověření frekvenční závislosti měřicích přístrojů 4. Analýza chování pasivních součástek v obvodech při napájení střídavými průběhy napětí 5. Ověření principu napěťového a proudového děliče 6. Ověření platnosti I. a II. Kirchhoffova zákona ve stejnosměrných obvodech a harmonickém ustáleném stavu 7. Měření statických charakteristik diod v propustném a závěrném směru 8. Měření činného odporu a impedance 9. Měření kapacity, vlastní a vzájemné indukčnosti 10. Měření činného, jalového a zdánlivého výkonu 11. Měření frekvence napětí, účiníku a fázového posuvu 12. Měření odebírané energie a analýza kvality odebírané elektrické energie 13. Měření teploty, tepelné vodivosti a tepelné roztažnosti 14. Měření tlaku, průtoku, viskozity a drsnosti povrchů

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení
Výstupy z učení
Předmět se zabývá měřením vybraných fyzikálních veličin. Jsou v něm teoreticky probírány principy činnosti různých měřicích přístrojů, zařízení, sond, zdrojů a osciloskopů, a jejich použití pro měření a zobrazení různých fyzikálních veličin. Jsou v něm probírány různé měřicí metody pro vybrané fyzikální veličiny a ověření platností fyzikálních zákonů. Vybrané měřicí úlohy jsou prakticky procvičeny v rámci měření v laboratořích elektrotechniky, strojů a pohonů, termomechaniky a hydromechaniky, a dále v laboratořích měření fyzikálních veličin, technických veličin a reologie.
Odborné znalosti: Studenti načerpají znalosti z oblasti různých měřicích přístrojů, jejich principů činnosti a využití. Dále budou znát rozmanité množství měřicích úloh pro měření vybraných fyzikálních veličin. Odborné dovednosti: Studenti budou umět používat různé měřicí přístroje, zdroje a osciloskopy. Budou umět připojit a ovládat laboratorní zdroje, osciloskopy, sondy, čidla, měřidla a měřené prvky v měřicím obvodu. Budou umět nastavit potřebné hodnoty veličin na zdrojích, zobrazit průběhy fyzikálních veličin ve správných mezích na osciloskopech a analyzovat a vyhodnotit naměřené údaje či průběhy. Dále budou umět vybrat vhodný přístroj s příslušenství pro měření konkrétních fyzikálních veličin. Studenti dovedou zpracovat naměřená data do vhodné podoby laboratorního protokolu a prezentovat zjištěné výsledky. Obecné způsobilosti: Studenti budou dostatečně znalí pro práci s různými vybranými měřicími přístroji a jejich příslušenstvím, laboratorními zdroji, osciloskopy a analyzátory.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška

Zápočet: minimálně 50% účast na přednáškách a 75% cvičeních, zpracování naměřených dat do podoby laboratorního protokolu. Zkouška: splnění zkouškového testu na více než 50 % s ústním dozkoušením.
Doporučená literatura
  • Návody pro použití laboratorních zdrojů, osciloskopů, analyzátorů a dalších měřicích přístrojů.
  • BARUŠEK, K. a kol. Měření v elektrotechnice. Brno: VUTIUM, 2010. 212 s. ISBN 978-80-214-4160-6.
  • BRTNÍK, B. Elektrická měření pro bakaláře. Praha: BEN, 2011. 172 s. ISBN 978-80-7300-405-7.
  • HAASZ, V. a kol. Elektrická měření: Přístroje a metody. Praha: ČVUT, 2018. 260 s. ISBN 978-80-01-06412-2.
  • SÍŤAŘ, V. Elektrická měření II - laboratorní cvičení. Ústí nad Labem: UJEP, 2020. 84 s. ISBN 978-80-7561-228-1.
  • ŠÍPAL, J. Elektrotechnika - laboratorní cvičení. Ústí nad Labem: UJEP, 2012. 108 s. ISBN 978-80-7414-456-1.
  • ŠÍPAL, J. Měření energetických veličin. Ústí nad Labem: UJEP, 2012. 113 s. ISBN 978-80-7561-465-3.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr