Předmět: Biofyzika a radiologie

« Zpět
Název předmětu Biofyzika a radiologie
Kód předmětu KZR/BRT3
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 1
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Berčík Čestmír, RNDr.
Obsah předmětu
Témata přednášek: (2 hod/týden) 1. Fyzika v medicíně, stavba hmoty, exitace, ionizace, záření ionizující (IZ) a neionizující, detekce IZ.. 2. Molekulární biofyzika, skupenské stavy, termodynamika, transportní jevy, koligativní vlastnosti roztoků, osmotický tlak, krevní oběh. 3. Akustika (fyzikální a fyziologická akustika); princip slyšení, ultrazvuk, principy ultrazvukového zobrazení. 4. Elektřina a magnetismus, elektrické projevy organismu, fyzikální základy elektrodiagnostických metod; klidový membránový potenciál, akční potenciál a jeho šíření, účinky elektrického proudu na organismus. 5. Optika, vlastnosti světla, interakce s prostředím, optické zobrazování, optika lidského oka optické přístroje v diagnostice a terapii, UV, IR světlo, princip a vlastnosti laseru. 6. Rentgenové záření a jeho použití v medicíně (RTG přístroj, interakce RTG záření s hmotou, princip CT zobrazení, užití v diagnostice a terapii). 7. Jaderná fyzika, jaderné síly, magnetické vlastnosti jader, druhy radioaktivního rozpadu, radioaktivní rovnováha, radionuklidy - jejich výroba a využití v medicíně. 8. Využití radionuklidů k diagnostice a léčbě, zobrazení v nukleární medicíně, SPECT a PET. 9. Využití IZ k léčbě, interakce na úrovni tkání, vztah dávky a odezvy pro tkáně, radiobiologické modely, frakcionační režimy, teleterapie a brachyterapie. 10. Dávky a rizika diagnostické radiologie, intervenční radiologie a kardiologie, nukleární medicíny a nežádoucí účinky radioterapie. 11. Využití ultrazvuku v medicíně, metody ultrazvukového zobrazení a dopplerovské vyšetření, klinické využití rázových vln. 12. Neionizující záření v medicíně (Laser, UV záření, fotodynamická terapie). 13. Neionizující záření v medicíně, nukleární magnetická rezonance, princip a využití v diagnostice. 14. Shrnutí, opakování.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení
Výstupy z učení
Předmět je koncipován jako teoretický, obsahuje znalosti z fyziky a specifické učivo zaměřené na zdravotnickou problematiku. Seznamuje studenty s fyzikálními jevy, které mají vliv na tkáně a organismus nebo jsou využívány k diagnostice a léčbě v medicíně. Studenti získají informace o fyzikálních odlišnostech jednotlivých vyšetřovacích a léčebných metod a jejich biologických účincích. Radiologie seznamuje s problematikou radiologických oborů, podává základní informace o fyzikální podstatě zobrazovacích a léčebných radiologických technologiích.
Odborné znalosti: Student/ka prokazuje v rozsahu probraného učiva znalosti fyziky zaměřené na zdravotnickou problematiku, znalosti o fyzikálních principech jednotlivých vyšetřovacích a léčebných metod a jejich působení na tkáně a organismus. Orientuje se v jednotlivých radiologických oborech využívajících ionizující i neionizující záření. Odborné dovednosti: Student se orientuje v jednotlivých radiologických oborech zaměřených na diagnostiku i terapii. Obecné způsobilosti: Student/ka je schopen/a použít získané teoretické poznatky při studiu dalších odborných předmětů biomedicínské techniky a aplikovat je v průběhu praxe.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška

Ústní přezkoušení
Doporučená literatura
  • BENEŠ, J., KYMPLOVÁ, J., VÍTEK, F. Základy fyziky pro lékařské a zdravotnické obory: pro studium i praxi. Praha: Grada, 2015. ISBN 978-80-247-4712-5..
  • BENEŠ, J. Základy lékařské biofyziky. Praha: Karolinum, 2011. ISBN 978-80-246-2034-3..
  • KORANDA, P. Nukleární medicína. 1. vyd. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2014. 201 s. ISBN 9788024440316..
  • KUPKA, K., KUBINYI, J., ŠÁMAL, M. Nukleární medicína. Praha: P3K, 2015. ISBN 978-80-873-4354-8..
  • ROSINA, J. vv. Biofyzika: pro zdravotnické a biomedicínské obory. Praha: Grada, 2013. ISBN 978-80-247-4237-3..


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr