Výstupy z učení Předmět 1 TERK navazuje na předmět Botanika 1 BOT, Geologie a ŽP 1GEO1, Základy ekologie1 EKOL Kurz je realizován v terénu. Během kurzu studenti aplikují své teoretické znalosti z předmětu Botanika. Tím dochází k upevnění znalostí. Nově se seznamují s provázaností podmínek stanoviště a druhové skladby porostu, životními formami rostlin a optimální stavbou orgánů rostlin. V rámci předmětu poznávají běžné druhy volně rostoucích cévnatých rostlin i kulturní plodiny. Seznamují se s druhovou skladbou biotopů typických pro území sz Čech. Vzhledem k velké pestrosti životních podmínek v sz. Čechách se jedná o druhy termofytika, mezofytika i oreofytika. Geologické podloží ovlivnilo přítomnost bazifilních i acidofilních rostlin. Pro severozápadní Čechy je typický relativně vysoký výskyt zvláště chráněných druhů rostlin a ohrožených druhů všech katergorií, které jsou proto významné z hlediska ochrany přírody. Znalosti zde získané jsou nutné např. odborné části zpracování EIA.
|
-
Kubát a kol. Klíč ke květeně České republiky, Praha, 927 pp.. 2002.
-
Machová I. , Kubát K. Zvláště chráněné druhy rostlin z fytogeografických okresů Ralsko - bezdězské tabule a Podještědí.
-
Machová I. (1999). Zvláště chráněné druhy rostlin z fytogeografických okresů Ralsko - bezdězské tabule a Podještědí. Kriticky ohrožené druhy. - Severočes.přír., Litoměřice, suppl. 11: 97-110..
-
Machová I. (2000). Zvláště chráněné druhy rostlin z fytogeografických okresů Ralsko - bezdězské tabule a Podještědí. Ohrožené druhy. - Severočes.přír., Litoměřice, suppl. 12: 3 - 28..
-
Procházka F. (ed.) (2001):. Černý a červený seznam cévnatých rostlin České republiky (stav v roce 2000). Příroda, Praha, 18: 1 - 166..
-
Rohmaler W.(1995). Exkursionsflora von Deutschland. Jena: 753pp.
|