Předmět: Ochrana přírody

« Zpět
Název předmětu Ochrana přírody
Kód předmětu KZP/3OCHP
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení + Nevyplněno
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 3
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky nespecifikováno
Studijní praxe nespecifikováno
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Jackovičová Johana, Ing. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Vývoj vztahů mezi člověkem a přírodou, společností a přírodním prostředím. 2. Historie environmentálních a ekonomických souvislostí v ochraně přírody. 3. Ekosystémy ČR. Přírodní a přírodě blízké lesní ekosystémy. 4. Nelesní ekosystémy a ochrana ekosystémů v rámci ekologických sítí. 5. Současné pojetí ochrany přírody a krajiny v kontextu širší péče o ŽP a vztah k základním oborům lidské činnosti ovlivňujícím přírodu - konflikty se zemědělstvím, lesnictvím, průmyslem, myslivostí, rybářstvím, vodním hospodářstvím, těžbou nerostů, výstavbou, dopravou, turistikou. 6. Zvláště chráněná území - velkoplošná a maloplošná, chráněné druhy rostlin a živočichů, 7. Obecná ochrana přírody. 8. Způsoby ochrany přírodních zdrojů, CHOPAV, genové základny, příklady různé intenzity využívání přírody. Ochranné lesy a lesy zvláštního určení. 9. Biologická diverzita, definice, úrovně, ohrožení a ochrana. 10. Zákon č. 114/1992 Sb. a prováděcí vyhlášky. Orgány ochrany přírody. Nevládní organizace. 11. Aktivní ochrana vzácných a ohrožených druhů rostlin a živočichů. 12. Mezinárodní ochrana přírody, vývoj, právní nástroje, programy a projekty, bilaterální a multilaterální spolupráce. 13. Pracovní metody a prostředky ochrany přírody (ekosystémový management), monitoring stavu přírodních složek, biologické metody ochrany přírody. 14. Zásady strategií ochrany přírody. Globální aspekty. Výstupy z učení Znalosti: Student zná: (i) vývoj ochrany přírody jako hnutí a jako odborné metody, (ii) vazby v ochraně přírody v globálním, evropském a národním měřítku, (iii) základní vztahy v populační genetice a populační dynamice ve vztahu k ochraně přírody, (iv) metody zjišťování biodiverzity, (v) nástroje a metody ochrany přírody v ČR. Dovednosti: Student umí: (i) vyhodnotit stav a péči o maloplošné zvláště chráněné území podle metodiky Svátka a Bučka (Svátek et Buček 2005), (ii) vyhodnotit přirozenost lesního ekosystému podle metodiky vyhlášky č. 64/2011 Sb.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení
Doporučená literatura
  • č. 134/1999 Sb. - Úmluva o biologické rozmanitosti (CBD).
  • č. 396/1990 Sb. - Úmluva o mokřadech majících mezinárodní význam především jako biotopy vodního ptactva (Ramsarská úmluva).
  • č. 572/1992 Sb. - Úmluva o mezinárodním obchodu ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin (CITES).
  • Úmluva o boji proti desertifikaci v zemích postižených velkým suchem nebo desertifikací, zejména v Africe (UNCCD).
  • Úmluva o ochraně evropských planě rostoucích rostlin, volně žijících živočichů a přírodních stanovišť (Bernská úmluva).
  • Úmluva o ochraně stěhovavých druhů volně žijících živočichů (Bonnská úmluva).
  • Vyhláška č. 395/1992 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení z. ČNR č. 114/1992 Sb..
  • www.env.cz (stránky MŽP), www.nature.cz (stránky AOPK), www.schkocr.cz (stránky Správy CHKO ČR), www.krnap.cz (stránky KRNAPu), www.npsumava.cz (stránky NP Šumava), www.nppodyji.cz (stránky NP Podyjí), www.npcs.cz (stránky NP České Švýcarsko).
  • Zákon č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny..
  • AOPK (1999). Metodika přípravy plánů péče o národní přírodní rezervace, národní přírodní památky, přírodní rezervace a přírodní památky. AOPK ČR, Praha..
  • AOPK. (2001). Natura 2000: otázky a odpovědi. AOPK ČR. Praha. ISBN 80-86064-57-3..
  • Braniš, M. (2004). Výkladový slovník vybraných termínů z oblasti ochrany životního prostředí. Dotisk 1.v. (2) vydání. Karolinum, Praha. ISBN 80-7184-758-5..
  • Jehlík V. Cizí a expanzivní plevele české a Slovenské republiky. Academia, Praha. ISBN 80-200-0656-7..
  • Löw, J., Míchal, I. (2003). Krajinný ráz. Lesnická práce..
  • Löw, J. (1995). Rukověť projektanta místního územního systému ekologické stability. Metodika pro zpracování dokumentace. 1. vyd., DOPLNĚK, Brno..
  • Machová I., Kubát, K. Zvláště chráněné a ohrožené druhy rostlin Ústecka. Academia, Praha. ISBN 80-200-1158-7..
  • Míchal, I. a kol. (1994). Ekologická stabilita. 2. vyd. Veronica, Brno..
  • Primack R. B., Kindlmann P., Jersáková J. (2001). Biologické principy ochrany přírody. 1. vyd. Portál, Praha. ISBN 80-7178-552-0..
  • Univerzita J. E. Purkyně (Ústí n. L.). Fakulta životního prostředí (2002). Krajina 2002: od poznání i integraci. MŽP, Praha. ISBN 80-7212-225-8..


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta životního prostředí Studijní plán (Verze): Ochrana životního prostředí (C_3) Kategorie: Ekologie a ochrana životního prostředí 3 Doporučený ročník:3, Doporučený semestr: Zimní