Předmět: Hydrologie a ochrana vod

« Zpět
Název předmětu Hydrologie a ochrana vod
Kód předmětu KZP/3HYOV
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 2
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Brychta Jiří, Ing. Ph.D.
Obsah předmětu
SYLABUS, OSNOVA PŘEDMĚTU 1. Úvod do předmětu a problematiky vodního režimu krajiny. 2. Oběh vody na Zemi, fyzikální a chemické vlastnosti vody, funkce vody, vodní bilance, malý a velký hydrologický cyklus. 3. Hydrografická síť, uspořádání, morfometrické a morfologické charakteristiky vodních toků, geometrické a fyzikálně-geografické vlastnosti povodí. 4. Hydrologický cyklus v povodí, infiltrace, retence, intercepce, evapotranspirace, odtok, hydrologická bilance, vodní eroze, eroze z tání sněhové pokrývky, plošné znečištění povrchových vod, eutrofizace. 5. Hydrometeorologie, atmosférické srážky, přívalové deště, erozní deště, měření srážek, problematika odtoku z tání sněhu. 6. Stanovení charakteristik povrchového odtoku - hydrologické modely, metoda čísel odtokových křivek, objem odtoku, kulminační průtok, transport splavenin, odtok z tání sněhové pokrývky, výpočet evapotranspirace - potenciální, referenční, skutečné. 7. Hydrometrie - vodní stav, průtok, teplota, splaveniny. 8. Hydraulika vodního toku a fluviální činnost - horní, střední, dolní tok, režim vodních toků - průtoky, hydrogram, čára překročení, čára překročení, revitalizace vodních toků. 9. Extrémní jevy v povodí - povodně, sucho. 10. Navrhování retenčních, protipovodňových a protierozních opatření v krajině, plány povodí, pozemkové úpravy. 11. Limnologie a oceánografie. 12. Vodní hospodářství. CVIČENÍ 1. Úvod do programu ArcGIS Pro, volba povodí, příprava dat 2. Tvorba vrstvy hydrologických skupin půd, potenciální retence 3. Výpočet výšky a objemu odtoku pomocí metody CN křivek 4. Výpočet kulminačního průtoku pomocí metody CN křivek 5. Stanovení faktorů rovnice MUSLE 6. Výpočet transportu splavenin pomocí rovnice MUSLE a USLE-SDR 7. Odhad transportu fosforu a míry eutrofizace v povrchových vodách 8. Návrh opatření pro snížení povrchového odtoku, transportu splavenin a plošného znečištění povrchových vod 9. Pokračování předchozího cvičení. 10. Zpracování výstupů semestrální práce 11. Prezentace semestrální práce 12. Prezentace semestrální práce

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výsledky učení
Odborné znalosti
Student je po absolvování předmětu schopen posuzovat a analyzovat základní hydrologické aspekty hydrologického cyklu v povodí a pomocí výpočetních metod připravit podklady pro návrh rámcových opatření pro redukci povrchového odtoku a plošného znečištění povrchových vod.
Doporučená literatura
  • ČHMÚ. Hydrologická ročenka ČR. Praha.
  • Farský, I., Matějček, T. Vybrané kapitoly z fyzické geografie. Ústí nad Labem: Přírodovědecká fakulta UJEP., 2008.
  • Janeček, M. a kol. Ochrana zemědělské půdy před erozí. Praha: Powerprint, 2021.
  • JUST, T. Navrhování revitalizací vodních toků v nezastavěné krajině. AOPK ČR, regionální pracoviště střední Čechy, 2018.
  • Kovář, P. a kol. Optimalizace vodního režimu krajiny ke snižování dopadů hydrologických extrémů. ČZU v Praze, 2015.
  • Krása, J. a kol. Hodnocení ohroženosti vodních nádrží sedimentem a eutrofizací podmíněnou erozí zemědělské půdy. ČVUT v Praze., 2013.
  • Krešl, J. Hydrologie. Brno: MENDELU, 2001.
  • Ministerstvo zemědělství a Ministerstvo životního prostředí. Zpráva o stavu vodního hospodářství České republiky. Praha.
  • SLAVÍK, L., NERUDA, M. Hospodaření s vodou v krajině. Skripta. Ústí nad Labem: FŽP UJEP, 2014.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr