Předmět: Výtvarné techniky IV

« Zpět
Název předmětu Výtvarné techniky IV
Kód předmětu KVP/FU030
Organizační forma výuky Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 2
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Dostupnost předmětu Předmět je nabízen přijíždějícím studentům
Vyučující
  • Kahuda Klokočková Lenka, MgA. Ph.D.
  • Brody Mikulicová Jitka, MgA.
Obsah předmětu
1. Úvodní prezentace, rozbor vybraných uměleckých děl, skupinová diskuse, stanovení semestrálního plánu. 2.-3. Abstraktní kresba: organická či geometrická kompozice, její rozbor. 4.-5. Kresba jako proces; interdisciplinární přesahy. 6. Rozbor pracovních výsledků první poloviny semestru, zadání semestrální práce. 7.-8. Fantazijní kresba: figurální kompozice, její rozbor. 9.-10. Dematerializovaná a experimentální kresba, kresba v prostoru a čase, vymezení limitů kresby. 11. Prezentace, rozbor a klasifikace pracovní činnosti studenta a jeho díla.

Studijní aktivity a metody výuky
Demonstrace, Grafické a výtvarné činnosti
Výstupy z učení
Výtvarné techniky IV / Kresba Povinná výuka kresby jako discipliny bytostně spjaté s uměleckou či designérskou praxí, respektuje klasickou skladbu vysokoškolské výuky výtvarných oborů. Koncepce tohoto kurzu nesleduje pouze respekt k řemeslu a tradici, ale odráží i aktuálně vnímané nebezpečí vyhasínání spoje mozek - ruka v úchopovém gestu - tradiční kresebný nástroj. V době "rokoka" elektronických technologií a přístrojů generujících alternativní kresebné výstupy, tak toto pojetí představuje nosný základ, umožňující studentům setkat se s fyzickým prožitkem tvorby v reálném čase, v přirozeném měřítku a proporčním vztahu k prostoru, v němž se nachází. I z tohoto důvodu je výuka kresby založena především na skicách podle modelů. Od studentů se tedy nepožaduje pouze konceptuální, ale též reálná fyzická aktivita a vnímání kresebného gesta coby extenze vlastního těla vedoucí ke stimulaci tvůrčí inspirace, k uvolnění zápěstí, k osvojení proporcí, konstrukce, stavby modelu, k vyjádření charakteru materiálu, k osvojení si různých technik kresby, jejich výtvarného účinu, techniky pozorování, vnímání objektu i třídění informací. Kresba je tedy takto celostně vnímána jako specifický "filtr", jímž tvůrce reflektuje okolní svět (anebo si vytváří svůj svět vlastní, imaginární). (Předmět je zařazen do projektu Rozšíření a zkvalitnění vzdělávání realizovaného formou blended learning.)

Předpoklady
Úspěšné absolvování předcházejícího studia

Hodnoticí metody a kritéria
Rozbor produktů pracovní činnosti studenta (technické práce), Rozbor díla tvůrčího charakteru (hudební, výtvarné, literární)

1. plnění dílčích úkolů a zadání v průběhu celého semestru 2. aktivní účast při konzultacích v rámci ateliéru
Doporučená literatura
  • Eco, U. Dějiny krásy. Argo, Praha, 2005.
  • Eco, U. Dějiny ošklivosti. Argo, 2015.
  • Hale, Robert Beverly. Drawing Lessons from the Great Masters. Watson-Guptill Public, 1989.
  • PATRASOVÁ, Taťána (ed.); ŠVÁCHA, Rostislav (ed.). Dějiny umění v českých zemích 800-2000. Praha, 2017. ISBN 80-904-5348-1.
  • SÝKOROVÁ, Lenka (ed.). Postkonceptuální přesahy v české kresbě. FUD UJEP, 2015. ISBN 978-80-7414-956-6.
  • SZUNYOGHY, András; FEHÉR, György. Anatomie pro výtvarníky - Člověk. Slovart, 2013.
  • ZATLOUKAL, Pavel; BINDER, Ivo; DANĚK, Ladislav; ŠIMKOVÁ, Anežka; MILÁČKOVÁ, Martina. Uhlem, štětcem, skalpelem. Muzeum umění Olomouc, 2016.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr