Předmět: Senzomotorické učení a řízení pohybu u motoricky nezdatných jedinců

« Zpět
Název předmětu Senzomotorické učení a řízení pohybu u motoricky nezdatných jedinců
Kód předmětu KTV/7544
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Polívka Tomáš, Mgr. Ph.D.
  • Bláha Ladislav, doc. PaedDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Témata: Řízení lidského pohybu - Systémy řízení pohybu založené na uzavřené smyčce; zpětnovazební, dopředné a reflexní řízení pohybu. - Senzorické příspěvky k řízení pohybu - funkce zrakového, proprioceptivního a sluchového vnímání. - Centrální (kognitivní) mechanismy řízení pohybu; řízení založené na otevřené smyčce. Zpracování informace. - Funkce pozornosti, anticipace a operativní paměti v řízení pohybu. - Rozhodování v pohybovém chování. - Motorická koordinace; koncept synergie; individuální rozdíly. - Základy metodologie zkoumání pohybových dovedností. Pohybové učení - Uspořádání podmínek pro pohybové učení. - Zpětné vazby v pohybovém učení. - Retence a transfer v pohybovém učení. - Bottom-up a top-down metody v nápravě a kultivaci motorické způsobilosti. - Vizuální trénink (stroboskopický trénink, quiet eye trénink), virtuální a rozšířená realita pro výcvik pohybových dovedností. - Metodologie hodnocení pohybového učení. Přístupy odlišné od kognitivně psychologického pojetí řízení pohybu a pohybové učení - ekologicko-psychologický přístup a dynamicko-systémový přístup - Charakteristiky a přínos pro teorii a praxi.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení
Výstupy z učení
Předmět poskytuje komplexnější vhled do senzoricko-motorických a kognitivně motorických mechanismů řízení lidského pohybu a provedení pohybových činností. Na pochopení těchto mechanismů navazuje problematika pohybového učení, zejména metody uspořádání učebních podmínek a moderní výcvikové metody (vizuální typy tréninku, virtuální a rozšířená realita, využití nových pomůcek, aj.) pro osvojování a optimalizaci senzomotorických dovedností. Tyto oblasti jsou spojeny s aplikacemi do sportu, edukace dětí a mládeže, nápravných intervencí u dětí a dospělých s neurovývojovými poruchami (např. ADHD, DCD) a zdravotním postižením (tělesným, percepčním), a pracovních (profesních) činností. Studenti si rovněž osvojí základy metodologie výzkumu pohybového chování a učení.
kompetence v oblasti řízení motoriky
Předpoklady
žádné
KTV/7520

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
Slovní prezentace vybrané studie a odborná diskuse k danému tématu.
Doporučená literatura
  • Davids, K., Button, C., & Benneth, S. Dynamics of skill acquisition: A constraints-led approach.. Champaign: Human Kinetics., 2008.
  • Hodges, N. J., & William, A. M. Skill acquisition in sport: Research, theory, and practice.. London: Routledge., 2019.
  • Janečka, Z., Bláha, L. Motorické kompetence osob se zrakovým postižením. Olomouc: UP, 2013.
  • Janečka, Z., Bláha, L. (2019). Motor competence in visually impaired persons.. Olomouc: UP, 2019.
  • Jansa, P., & Dovalil, J. Sportovní příprava. Praha: Karolinum., 2009.
  • Jansa, P. Pedagogika sportu. Praha: Karolinum., 2018.
  • Latash, M. Fundamentals of motor control.. Amsterdam: Elsevier., 2012.
  • Schmidt, R. A., & Wrisberg, C. A. Motor learning and performance: A situation-based learning approach.. Champaign, IL: Human Kinetics., 2008.
  • Schmidt, R. A., Lee ,T. D., Winstein, C. J., Wulf, G., & Zelaznik, H. J. Motor control and learning.. Champaign: Human Kinetics., 2019.
  • Vickers, J. N. Perception, cognition, and decision training. Champaign, IL: Human Kinetics., 2007.
  • VYSKOTOVÁ, Jana a Kateřina MACHÁČKOVÁ. Jemná motorika: vývoj, motorická kontrola, hodnocení a testování. Praha: Grada Publishing, 2013. ISBN 978-80-247-4698-2.. Praha: Grada, 2013. ISBN 978-80-247-4698-2.
  • ZELINKOVÁ, O. Poruchy učení: dyslexie, dysgrafie, dysortografie, dyskalkulie, dyspraxie, ADHD. 10. zcela přeprac. a rozš. vyd.. Praha: Portál, 2003. ISBN 80-7178-800-7.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr