Předmět: Environmentální aspekty TV a sportu

« Zpět
Název předmětu Environmentální aspekty TV a sportu
Kód předmětu KTV/7360
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Balkó Štefan, doc. PhDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Obsahem přednášek jsou témata týkající se principů a významu ochrany životního prostředí a možnostmi šetrného zacházení s přírodními zdroji, které souvisí s trvale udržitelným rozvojem. Dále budou studenti seznámeni s možnostmi ochrany životního prostředí při realizaci sportovních akcí a s kritickými místy při uplatňování pohybových aktivit ve znečištěném prostředí. Obsahem seminářů je kontrola zadaného úkolu při jeho prezentaci. Témata přednášek: 1. Úvod do problematiky environmentální výchovy, ekologie a životního prostředí, světová strategie ochrany přírody a životního prostředí, globální ekologické problémy. Olympijské hry a životní prostředí - rezoluce na světových konferencích, přístup MOV a ČOV, aspekty, filosofie, vztah sportu a životního prostředí. 2. Vliv znečištěného ovzduší a vodního prostředí na výkon ve sportu, ekologie života ve městech, základní principy ochrany životního prostředí v tělesné výchově a sportu. Ekologické vzdělání a výchova prostřednictvím tělesné výchovy a sportu, strategie trvale udržitelného rozvoje, význam trvale udržitelného rozvoje pro budoucí populaci, státní orgány a nevládní organizace a jejich funkce v ochraně životního prostředí, životní prostředí, životní styl, výživa a zdraví, sport a ochrana přírody v ČR a ve světě. 3. Turistika, cestovní ruch a ochrana přírody v ČR a ve světě, vybrané globální ekologické problémy - aplikace na problematiku tělesné výchovy a sportu, ochrana přírody a krajiny v ČR - CHKO, NP a pravidla provozování pohybových aktivit v těchto územích, olympijské hry a životní prostředí - dopady a trendy, média, nadnárodní společnosti. Masové sportovní události a životní prostředí - dopady , trendy, ekologické zásady při plánování a řízení sportovních událostí, zdravotní aspekty pohybu ve znečištěném prostředí. 4. Možnosti využití degradované a devastované krajiny pro sportovní účely. Hodnocení výuky. Individuálním samostudiem si studenti osvojují část obsahové náplně předmětu, která je uvedena ve studijním plánu v sylabech předmětu. Způsob kontroly a výuky: Samostudium je řízeno vyučujícím. Studenti mohou čerpat z doporučené a základní literatury a studijních opor uvedených na adrese: https://moodle.pf.ujep.cz/ Vypracování semestrální práce. Student prezentuje kritická místa své semestrální práce na hodině semináře. Semestrální práce bude v rozsahu cca 8 - 10 stran textu. Komunikace s vyučujícím probíhá prostřednictvím e-mailu (stefan.balko@ujep.cz) a v dohodnutých konzultacích. Student musí prokázat mimo jiné i znalosti z oblasti problematiky řešené v semestrální práci při výstupu v semináři. Na základě pozitivního hodnocení prezentované práce a docházky bude udělen zápočet. Zkoušku může student absolvovat po splnění zápočtových požadavků. K zaznamenání studijních výsledků je využíván informační systém školy.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení
  • Účast na výuce - 4 hodiny za semestr
Výstupy z učení
Cílem předmětu je seznámit studenty s problematikou ochrany přírody a životního prostředí na místní i globální úrovni a přispět k pochopení úzkých vazeb mezi pohybovými aktivitami a životním prostředím v užších i širších souvislostech. Dalším cílem předmětu je seznámit studenty s možnostmi ovlivňování životního prostředí šetrným zacházením s přírodními zdroji a jejich alternativním využíváním ve vztahu k tělesné výchově a sportu. Semináře a samostatná příprava budou orientovány na samostatnou tvůrčí činnost studentů, kteří by tak měli získat potřebné dovednosti v oboru. Hlavní náplní seminářů je rozbor kritických míst individuální samostatné přípravy studenty. Cílem kurzu je i seznámení studentů se základní literaturou zaměřenou na problematiku ekologie a environmentální výchovy a její adekvátní analýza.
Student po absolvování předmětu získá přehled o základních pojmech v oblasti ekologie. Student dále získá přehled o možnosti interaktivního vlivu sportovních akcí, člověka a životního prostředí. Student se seznámí s možností využití narušené či degradované krajiny pro sportovní účely. Student umí určit případný negativní vliv konkrétních sportovních akcí na přírodní prostředí. Studenti následně mohou získané znalosti uplatňovat v teoretické a praktické rovině v budoucím výchovném a vzdělávacím procesu.
Předpoklady
Základní znalosti z oblasti ekologie.

Hodnoticí metody a kritéria
Známkou

Aktivní účast na výuce, zpracování zadaného úkolu a odevzdání seminární práce v dohodnutém termínu. Problematika zadaného úkolu ze seminární práce může být předmětem diskuse při zkoušce.
Doporučená literatura
  • BRANIŠ, M., PIVNIČKA, K. Úvod do studia životního prostředí. Univerzita Karlova, Praha, 141 s.. 1994.
  • Braniš, M., Tonika J., Benešová, L., Pušová, R., Pivnička, K., & Hovorka J. Výkladový slovník vybraných termínů z oblasti ochrany životního prostředí a ekologie. Praha: Karolinum, 2004.
  • Braniš, M. Základy ekologie a ochrany životního prostředí, 1. vyd. Praha, 1997.
  • DOLEŽAL, T., MÁLEK, P. Ekologické aspekty tělesné výchovy, sportu a turistiky., Praha: Karolinum 2000. ISBN 80-246-0136-2.
  • Doležal, T. Sport a prostředí. Olympijská knihovnička 16. Svazek.. Praha, 1998.
  • Klein, O., Bencko, V. Ekologie člověka a zdraví. VŠB TU Ostrava 1996 v programu Phare, sv. 42, s. 189.
  • Moldan, B. (Ne)udržitelný rozvoj: ekologie ? hrozba i naděje, 2. vyd.. Praha, 2003.
  • NAESS, A. Ekologie, pospolitost a životní styl.Praha Abies, 1993.ISBN 80-88699-09-6. Praha: Abies, 1993. ISBN 80-88699-09-6.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr