Předmět: Strečink a flexibilita

« Zpět
Název předmětu Strečink a flexibilita
Kód předmětu KTV/73525
Organizační forma výuky Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Kabešová Hana, PhDr. Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Vzdělávací témata pracovních seminářů a samostudia: 1. Úvod do studia předmětu, seznámení se zápočtovými požadavky a sdělení cílů předmětu. Definice pojmů flexibilita (kloubní pohyblivost) a strečink. 2. Dělení kloubní pohyblivosti. Hypomobilita, hypermobilita, aktivní a pasivní kloubní pohyblivost. Faktory ovlivňující kloubní pohyblivost. Význam flexibility. Rozvoj flexibility v kondičním tréninku. 3. Biologický základ strečinku. Anatomie a funkce svalu. Svaly s převahou posturální funkce a svaly s převahou fázické funkce. Svalové dysbalance. Proprioceptivní míšní reflexy (napínací reflex, ochranný útlum, reciproční útlum, šíjové reflexy). 4. Druhy strečinku. Statický strečink, dynamický strečink, PNF strečink, balistický strečink. 5. Aplikace strečinku a jeho zásady. Správnost provedení a zásobník cviků podle svalových skupin. Statický versus dynamický strečink před výkonem a po výkonu. Aktuální trendy v realizaci rozcvičení (warm-up - rozcvičení). 6. Zdravotní aspekt strečinku a nevhodné cviky. 7. Diagnostika flexibility a kontrolní testy. 8. Zásobník protahovacích cviků ve dvojicích, s pomůckami. 9. Balanční cvičení s pomůckami (roller - válec, gymball - velký míč, overball - malý míč. 10. Ukázky cviků pro jednotlivá sportovní odvětví. 11. Ukázky cviků pro jednotlivá sportovní odvětví. 12. Ukázky cviků pro jednotlivá sportovní odvětví. 13. Ukázky cviků pro jednotlivá sportovní odvětví. 14. Zhodnocení výuky.

Studijní aktivity a metody výuky
Demonstrace, Nácvik pohybových a pracovních dovedností, Aktivizující (simulace, hry, dramatizace)
Výstupy z učení
Cílem předmětu je zprostředkovat studentům široký zásobník cvičení, který lze aplikovat jak v tělovýchovné, tak sportovní praxi. Předmět zahrnuje prvky různých druhů strečinku a vytváří zásobník cvičení, která mají vytvořit správné technické návyky a mechanismy pohybu. V rámci výuky je vedena diskuze k přípravám na zvolené téma jednotlivých cvičebních jednotek.
Student po absolvování předmětu - má vytvořen zásobník cviků pro tělesný a pohybový rozvoj, - je schopen určit fyziologický účinek cvičení, - umí komunikovat s cvičenci odbornou terminologií, - vysvětlit základy techniky vybraných prvků, - provést bezpečnou dopomoc vybraných prvků, - dokáže v praxi využít spektrum dovedností a znalostí, aby vedl cvičence k vlastní aktivitě.
Předpoklady
Žádné předpoklady.

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta, Anamnestická metoda

Aktivní účast na výuce. Didaktický výstup - příprava a vedení cvičení dle zadaného tématu. Odevzdání seminární práce podle tématu didaktického výstupu.
Doporučená literatura
  • Albrechtová K. Strečink, cvičební programy pro dobrý pocit z vlastního těla. Dobrovský Praha - Plzeň., 2006.
  • Albrechtová, K. Strečink, cvičební programy pro dobrý pocit z vlastního těla. Praha: Dobrovský, 2006.
  • Alter, J. Science of flexibility.. Champaign, IL: Human Kinetics., 1996.
  • Alter, M. J. Science of flexibility. Human Kinetics, 2004.
  • Alter, M. J. Strečink - 311 protahovacích cviků pro 41 sportů.. 1999.
  • Alter, M. J. Strečink, 311 protahovacích cviků pro 41 sportů. Praha: Grada, 1999.
  • Fejtek, J. & Mazurovová, Z. Předsportovní průprava. Praha: Olympia, 1990.
  • FEJTEK J., MAZUROVÁ Z. Předsportovní průprava, Olympia Praha,1990.. 1990.
  • Horkel, V. & Horklová, H. Rozvoj koordinačních schopností v gymnastice. In Havel,Z. et al., Rozvoj a diagnostika koordinačních a pohyblivostních schopností.. Bystrica: PF Univerzita Mateja Bela, 2010.
  • Horkel, V. & Horklová, H. Silové schopnosti v gymnastice. In Havel,Z. et al., Rozvoj a diagnostika silových schopností.. Ústí nad Labem: PF UJEP, 2009.
  • Horkel,V. a Horkolová,H. Rozvoj koordinačních schopností v gymnastice. In Havel,Z. a Hnízdil,J.Rozvoj a diagnostika koordinačních a pohyblivostních schopností. Banská bystrica, 2010. ISBN 978-80-8083-950-5.
  • Horkel.V, Horklová. H. Silové schopnosti v gymnastice. In Havel,Z.,Hnízdil,J., Rozvoj a diagnostika silových schopností.. Ústí nad Labem, 2009. ISBN 978-80-7414-189-8.
  • Horkel,V., Horklová,H. Rozvoj koordinačních schopností v gymnastice. in Havel,Z., Hnízdil,J. aj. Rozvoj a diagnostika koordinačních a pohyblivostních schopností..
  • KRIŠTOFIČ, J. aj. Gymnastika.. Praha: Karolinum, 2003. ISBN 80-246-0661-5.
  • KRIŠTOFIČ, J. Gymnastická průprava sportovce. Praha: Grada, 2004.
  • Krištofič, J. Gymnastická průprava sportovce. Praha: Grada, 2004.
  • Krištofič, J. Gymnastika. Praha: UK, 2003.
  • Krištofič, J. Kondiční trénink. Praha: Grada, 2007.
  • Krištofič, J. Kondiční trénink.. Praha: Grada., 2007.
  • Kubička, J. Vybrané kapitoly z teorie gymnastiky. Praha: Karolinum, 1993.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr