Předmět: Teorie a organizace plaveckých sportů

« Zpět
Název předmětu Teorie a organizace plaveckých sportů
Kód předmětu KTV/73422
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Vaněčková Jitka, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Obsahem výuky v kontaktních blocích jsou zejména témata, která jsou v anotaci uvedena tučným písmem/technika všech čtyř plaveckých způsobů). Ostatní témata budou předmětem samostatného studia na základě studijních opor, povinné a doporučené literatury a zejména pak studijní opory uvedené na adrese: https://moodle.pf.ujep.cz/. Zpětná vazba probíhá kontrolou znalostí během konzultací. Kontakt se studenty je také zajištěn prostřednictvím webových stránek pracoviště (https://www.pf.ujep.cz/cs/katedra-telesne-vychovy-a-sportu) a může být po dohodě upřesněn na stránkách vyučujícího (https://www.pf.ujep.cz/cs/kontakt/jitka-vaneckova). K zaznamenávání studijních výsledků je využíván informační systém školy. Témata pracovních seminářů: - Úvod do předmětu, požadavky k zápočtu, studijní literatura, zásady bezpečnosti. - Úvodní test plavecké výkonnosti. - Zdokonalování techniky kraul. - Zdokonalování techniky znak. - Zdokonalování techniky prsa. - Zdokonalování techniky motýlek - činnost dolních končetin. - Zdokonalování techniky motýlek - činnost horních končetin, dýchání. - Zdokonalování techniky motýlek - souhra, obrátka. - Zdokonalování techniky startovního skoku a obrátek. - Rozvoj techniky v aerobním režimu zatížení I., II., III. - Využití digitálních technologií v plavání. - Speciální plavecká průprava pro záchranu tonoucího, osobní zásah. - Hodnocení výuky - plnění zápočtových požadavků. Témata společných konzultací: - Úvod do předmětu, význam, úkoly a cíle plavání. - Historie plavání, světový vývoj, mezinárodní federace, plavecké soutěže, organizace plaveckého sportu v ČR. - Biomechanika plavání-hydrostatika, fyzikální vlastnosti vody, odpor prostředí. - Uplatnění poznatků z hydrodynamiky v plavecké výuce i při posuzování efektivnosti plavecké techniky. - Etapy plavecké přípravy - nácvik plavání podle věku, Základní plavecké dovednosti- metodika, bezpečnost. - Plavecké pomůcky a jejich využití v rámci různých věkových, dovednostních a výkonnostních kategoriích. - Pravidla plavání - FINA. - Technika plaveckého způsobu kraul, startovní skok, obrátky, pravidla. - Technika plaveckého způsobu znak, startovní skok, obrátky, pravidla. - Technika plaveckého způsobu prsa, startovní skok, obrátka, pravidla. - Technika plaveckého způsobu motýlek, startovní skok, obrátky, pravidla. - Sportovní plavání - etapy sportovního tréninku, výběr talentů. - Základy vodního záchranářství. - Vybrané problémy z techniky plaveckých způsobů, hodnocení výuky.

Studijní aktivity a metody výuky
Pozorování, Demonstrace, Nácvik pohybových a pracovních dovedností
  • Domácí příprava na výuku - 7 hodin za semestr
Výstupy z učení
Předmět prohlubuje a rozvíjí plaveckou zdatnost na základě rozvoje vytrvalosti a zdokonalování individuálního provedení techniky jednotlivých plaveckých způsobů a uceluje učivo k technice motýlek, poskytuje teoretické a praktické základy záchranného plavání. Výuka zprostředkovává teoretické poznatky z oblasti biomechaniky plavání, sportovního plaveckého tréninku a dalších oblastí plaveckého sportu.
Ovládnout prakticky i teoreticky základy předmětu. Prokazované znalosti a dovednosti: Student je po absolvování předmětu: - schopen dosáhnout určené výkonnostní úrovně v plaveckých způsobech, - dokáže demonstrovat techniku plaveckých způsobů a dovedností bez závažných chyb, - dokáže definovat klíčová místa v jednotlivých plaveckých cyklech, - prakticky i teoreticky zvládá základy vodního záchranářství, - má přehled o historii a organizaci plaveckého sportu v ČR i v zahraničí. - dokáže uplatnit poznatky z hydrodynamiky při posuzování efektivnosti plavecké techniky, - orientuje se v základní terminologii plaveckého sportu, - využívá nabytých kompetencí pro další případné rozšíření znalostí a dovedností v problematice, - má přehled o plaveckých pravidlech dle FINA.
Předpoklady
Praktické zvládnutí techniky všech čtyř závodních způsobů, splnění výkonnostních limitů.
KTV/7324

Hodnoticí metody a kritéria
Systematické pozorování studenta

aktivní účast na přímé výuce z 80% (60% praktické účasti) - splnění limitů: Muži Ženy 400 m kraul 8:45 400 m kraul uplavat 200 m polohový závod 5:00 100 m polohový závod 2:30 25 m pod vodou 20 m pod vodou Záchrana tonoucího Záchrana tonoucího
Doporučená literatura
  • : www.fina.org, plavani.cstv.cz. Pravidla plavání a dálkového plavání. 2010. 2010.
  • Colwin, C. ). Breakthrough swimming. 2002. Human Kinetics., 2002.
  • COUNSILMAN,J.E. Závodní plavání. Praha Olympia. 1974.
  • Čechovská, I., & Miler, T. Plavání.Praha :Grada Publishing, 2008. Praha Grada Publishing, 2008.
  • Čechovská, I., Jurák, D., & Pokorná, J. Plavání pohybový trénink ve vodě. 2012. Praha Karolinium, 2012.
  • Čechovská, I., Jurák, D., & Pokorná. Plavání pohybový trénink ve vodě.. Praha, Karolinium, 2012.
  • Dovalil, J. Výkon a trénink ve sportu. 2009. Praha: Olympia., 2009.
  • Giehrl, J., & Hahn, M. Plavání. 2005. České Budějovice: Kopp., 2005.
  • HAVEL,Z., HNÍZDIL,J., aj. Rozvoj a diagnostika rychlostních schopností 2010. PF UJEP, 2010.
  • HAVEL,Z., HNÍZDIL,J., aj. Rozvoj a diagnostika silových schopností. Ústí n. L., 2009. Ústí n. L., PF UJEP, 2009. ISBN 978-80-7414-189-8.
  • HOFER, Z. Organizace plaveckých závodů. Praha: FTVS UK, 1991..
  • Hofer, Z. Technika plaveckých způsobů. 2011. Praha Karolinium, 2011.
  • Hofer, Z. Technika plaveckých způsobů 2011. Praha, Karolinium, 2011.
  • HOCH. M. a kol. Plavání- teorie a didaktika. Praha SPN, 1985. 1985.
  • CHOUTKA, M., DOVALIL, J. Sportovní trénink.2.vyd. Praha : Olympia,1991. 1991.
  • Maglisho, E. Swimming fastest. 2003. Human Kinetics., 2003.
  • MOTYČKA.J. Teorie a didaktika plavání. Brno: PF MU. 1991.
  • PUŠ. J. ET AL. Plavání., Praha: Asociace plaveckých škol ČR, 1996. 1996.
  • SVOZIL,Z. Vyučovat plaveckým způsobům v celku nebo po částech?, TVSM č. 5, 1999.
  • Sweetenham, W. & Atkinson, J. Championship swim training. 2006. Human Kinetics., 2006.
  • ŠVEC, j. Technika a didaktika plavání. Hradec Králové, Gaudeamus, 1996.
  • Thomas, D. Swimming : steps to success (3rd ed.) 2005. Human Kinetics., 2005.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr