Předmět: Úpoly II

« Zpět
Název předmětu Úpoly II
Kód předmětu KTV/71315
Organizační forma výuky Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Krnáč Petr, Mgr.
Obsah předmětu
Teoretická část obsahu výuky: - 1. blok - úpolová etika, jednání, chování, bezpečnost provozu, právní aspekty, - 2. blok - seznámení se základními úpoly (historie, rozdíl mezi úpolovými sporty a sebeobranou), - 3. blok - dělení sebeobrany, Praktická část obsahu výuky: - 4. blok - úpolová gymnastika, pádová technika, - 5. blok - průpravné úpoly, úpolové hry, příprava organizmu na úpoly, - 6. blok - sebeobrana (obrana proti úchopům, obejmutí), - 7. blok - sebeobrana (obrana proti úderům, kopům), - 8. blok - sebeobrana (obrana proti škrcení, rdoušení), - 9. blok - sebeobrana (obrana - boj na zemi), - 10. blok - sebeobrana obrana proti útoku s tyčí, nožem, střelnou zbraní), - 11. blok - sebeobrana (obrana proti více útočníkům, skupině), - 12. blok - sebeobrana žen (specifika sebeobrany žen, citlivá místa na těle), - 13. blok - rozvoj pohybových schopností pro úpolové sporty, sebeobranu (vytrvalost, rychlost, síla, pohyblivost), - 14. blok - relaxace.

Studijní aktivity a metody výuky
Demonstrace
Výstupy z učení
Obsahem výuky je seznámení se základními úpoly (přetlaky, přetahy, odpory, úpolové hry) s pádovou technikou. Navázat rozvíjejícími dovednostmi na výuku předmětu "Úpoly". Cílem je vybavit studenty základními znalostmi z provozování úpolů ve skupinách a na různých dovednostních úrovních. Osvojí si praktické základní znalosti a dovednosti ze sebeobrany a vhodně aplikovat techniky úpolových sportů v sebeobraně.
Student po absolvování předmětu: - je schopen organizovat provoz v absolvovaném spektru úpolů, - dokáže definovat klíčová místa pro zlepšování dovedností ve vybraných úpolových činnostech (zejména pak v sebeobraně) a vysvětlit důvody případných zásahů v rámci kultivace těchto dovedností, - umí připravovat, vést cvičební jednotky s obsahem úpolů, - dokáže využívat transfer z jiných úpolových činností, - uplatňuje variabilně způsoby sebeobrany s ohledem na úroveň dovedností účastníků a podmínky. - Orientuje se v základní terminologii úpolových sportů a sebeobrany, - umí definovat předpoklady k úspěšnému provozování úpolů a zejména pak způsobů sebeobrany. - Umí využít nabytých kompetencí pro další případné rozšíření znalostí a dovedností v problematice. - Umí specifikovat základní dovednostní limity účastníků, stanovovat potřebné prostorové a materiální podmínky pro provozování úpolů a uplatnění sebepobrany. - Má přehled o institucionálním zabezpečení provozování úpolů. - Umí popsat možnosti ovlivňování účastníků prostřednictvím provozování úpolových sportů ve smyslu rozvoje pohybových schopností. - Dokáže demonstrovat vybrané úpolové dovednosti a zejména pak sebeobrany.
Předpoklady
Dovednosti z předmětu Úpoly I.

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta

Aktivní účast na výuce. Splnění dále níže uvedených zápočtových požadavků: Praktická část: sebeobrana: obrana proti úchopům, obejmutí, úderům, škrcení, rdoušení (výběr). Teoretická část: historie a základní rozdělení sebeobrany, právní normy v sebeobraně, seminární práce: popsat 10 úpolových her.
Doporučená literatura
  • JUDO - příručka pro školení trenérů II. a III. třídy.
  • Prvky bojových umění. Praha: Olympia,1999..
  • FOJTÍK, J. Úpoly pro 5. - 8. ročník ZŠ. Praha: SPN, 1990..
  • KRÁL, P. aj. Box učební texty. 1. vyd. Praha: Olympia, 1995..
  • NÁCHODSKÝ, Z. Učebnice sebeobrany pro každého.Praha: Futura. 1992.
  • PULAR, J. Přežití ve městě aneb sebeobrana trochu jinak. Praha, Česká republika: MSBS,1995..
  • REGUJI, Z. Teorie a didaktika úpolu. Brno, Česká republika: MU FSS, 2007..
  • REGULI, Z. Úpolové sporty. Brno: Masarykova univerzita, 2005..
  • VÍT, M. REGULI, Z. Základy úpolových sportů pro tělesnou výchovu: multimediální učebnice v rámci projektu FRVŠ. Retrieved from http://is.muni.cz/do/1499/el/estud/fsps/js10/upoly/web/index.html.
  • WEINMANN, W. Lexikon bojových sporů. Praha: Naše vojsko ,1997.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr