Předmět: Základy fyzické geografie

« Zpět
Název předmětu Základy fyzické geografie
Kód předmětu KTV/4064
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Černá Lenka, Mgr. Ph.D.
  • Hnízdil Jan, Mgr. Ph.D.
  • Nosek Martin, Mgr. Ph.D.
  • Raška Martin, Ing.
Obsah předmětu
1. Úvod do fyzické geografie (objekt, předmět, metody), modely, přírodní složky krajiny. 2. Geologická stavba Země, teorie deskové tektoniky, vybrané horniny a jejich složení. 3. Atmosféra Země. Sluneční záření dopadající do atmosféry Země. Globální cirkulace atmosféry. Globální změny klimatu. 4. Vybrané klimatické a meteorologické prvky, synoptická meteorologie. Meteorologické hazardy a rizika. 5. Reliéf, georeliéf, geomorfologie jako vědní disciplína, základní principy vývoje reliéfu. 6. Endogenní a exogenní pochody a jejich projevy v reliéfu. Geomorfologické hazardy a rizika. 7. Voda na Zemi vývoj hydrosféry, rozložení vody na Zemi. 8. Voda v oceánech, vlastnosti, proudění, vztah k dalším FG složkám. Interakce moře a pobřeží. Voda na kontinentech tekoucí voda, povodí, hydrologický režim a jeho parametry. Hydrologické hazardy a rizika. 9. Půdy, jejich vznik, vlastnosti, genetické horizonty. 10. Úvod do biogeografie. Prostředí a živé organismy.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Pozorování
Výstupy z učení
Kurz se soustředí na seznámení studentů s vybranými základními okruhy z oblasti fyzické geografie. Objasňuje potřebnou fyzickogeografickou terminologii a a teorie. Zabývá se vztahy uvnitř fyzickogeografických subsystémů. Teoretickou problematiku vede k dovednostem studenta ve vymezování přírodních regionů a jejich charakteristiky. Kurz je věnován vymezení disciplíny fyzické geografie, postavení a pohybům Země ve vesmíru, geologické stavbě Země, energetické bilanci Země a globálnímu klimatu, synoptické meteorologii, georeliéfu, půdám a rozmístění organismů na Zemi.
Student musí prokázat teoretické znalosti základů fyzické geografie, což zahrnuje znalost terminologie a teorie obecné fyzicko-geografické sféry. Student chápe problematiku přírodních regionů a vztahů ve fyzicko-geografické sféře.
Předpoklady
Znalost učiva zeměpisu na úrovni absolventa střední školy.

Hodnoticí metody a kritéria
Didaktický test

Splnění zápočtového testu. Účast na terénní exkurzi.
Doporučená literatura
  • Farský, I., & Matějček, T. Vybrané kapitoly z fyzické geografie.. Ústí nad Labem: PřF UJEP., 2008.
  • Horník, S. et al. Fyzická geografie II.. Praha: SPN, 1986.
  • Netopil, R. et al.. Fyzická geografie I.. Praha: SPN., 1984.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Pedagogická fakulta Studijní plán (Verze): Tělesná výchova a sport (A14) Kategorie: Tělesná kultura, tělovýchova a sport 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Letní