Předmět: Didaktika plavání

« Zpět
Název předmětu Didaktika plavání
Kód předmětu KT1/7860
Organizační forma výuky Cvičení
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 1
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Vaněčková Jitka, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
1.Úvod do předmětu, požadavky k zápočtu, studijní literatura, zadání témat pro pedagogické výstupy. 2. Zásady bezpečnosti a hygieny, vliv vodního prostředí na lidský organismus. 3. Význam plavání v životě člověka 4. Přehled vývoje didaktiky plavání. 5. Obecné aspekty plavecké výuky, etapy výuky, cíle jednotlivých etap. 6. Přípravná plavecká výuka - fáze a obsah výuky. 7. Základní plavecké dovednosti. 8. Metodika základního plaveckého výcviku. 9. Organizace a bezpečnost plavecké výuky, dopomoc a záchrana. 10. Plavecké hry - význam a využití, pomůcky. 11. Využití plavání ve zdravotní a léčebné TV. 12. Specifika nácviku a technika plaveckého způsobu kraul. 13. Specifika nácviku a technika plaveckého způsobu znak. 14. Specifika nácviku a technika plaveckého způsobu prsa.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Pozorování, Demonstrace, Nácvik pohybových a pracovních dovedností
  • Účast na výuce - 14 hodin za semestr
  • Příprava na zápočet - 2 hodiny za semestr
Výstupy z učení
Postupně jsou probrána všechna témata z teorie a praxe plavecké výuky na 1.stupni ZŠ. Student prokáže na pedagogickém výstupu kompetenci vést žáky v dílčích úsecích učiva. Jedná se o hry ve vodě v úvodu metodických postupů, nácvik pohybů u jednotlivých plaveckých způsobů a vybrané prvky z užitého plavání (skoky do vody, ponořování, technika přibližování, dopomoci a záchrany oslabených a tonoucích). Na příkladech z výuky na školách je student seznámen s odpovědností učitele za různé úseky organizace, popř. metodické výpomoci u bojácných, oslabených aj. typů žáků, kteří se nemohou ihned od počátku zařadit do běžných metodických postupů, tak jak je uplatňují jednotlivé plavecké školy aj. komerční subjekty, na něž je výuka školou delegována.
Student je schopen organizovat a bezpečně vést plaveckou výuku na ZŠ. Student prokáže orientaci teoretickou i praktickou v obecných aspektech plavecké výuky. Student rozumí specifikám nácviku a techniky plaveckých způsobů. Student je schopen prakticky využít znalosti při záchraně tonoucího.
Předpoklady
Fyzické, psychické a zdravotní předpoklady pro absolvování výuky v bazénu v plném rozsahu. Aplikace didaktických poznatků pro přípravu a vedení plavecké vyučovací jednotky.

Hodnoticí metody a kritéria
Rozbor jazykového projevu studenta, Systematické pozorování studenta, Hospitace

1. Účast na seminářích - 80 %. 2. Kladně hodnocený jeden pedagogický výstup s písemnou přípravou. 3. Aktivní podíl na slovním hodnocení všech dalších výstupů. Během výstupu studenta buď tvoří ostatní studenti modelovou skupinu nebo pokud je to organizačně možné v rámci přípravy na pedagogickou praxi během vysokoškolského studia a ve spolupráci se základními školami v Ústí n. L., je skupina tvořena maximálně 10 dětmi. Pro vybrané metodické úseky si může student pro výstup určit předem pomocného asistenta. Požadována je kvalitní písemná příprava, organizačně bezchybné a bezpečné vedení pedagogického výstupu v předem určeném tématu. Důraz je kladen na správné metodické vedení cvičení, na diagnózu a analýzu chyb a správnou metodiku k jejich odstraňování. Výstup je v následném rozboru hodnocen studenty i vyučujícím.
Doporučená literatura
  • BARTŮNĚK, D. Hry v přírodě s malými dětmi.. Praha: Portál, 2001.
  • BĚLKOVÁ, T. Didaktika plavecké výuky.. Praha: UK, 1994.
  • BĚLKOVÁ, T. et al. Plavání. Zdokonalovací plavecká výuka.. Praha: NS Svoboda, 1998.
  • BĚLKOVÁ, T. Plavání v pohybovém režimu zdravotně oslabených a tělesně postižených. 1.vyd.. Praha: UK, 1988.
  • BĚLKOVÁ, T. Zdravotní plavání a léčebné plavání.. Praha: Karolinum, 1994.
  • ČECHOVSKÁ, I. & MILER, T. Plavání.. Praha: Grada Publishing, 2001.
  • ČECHOVSKÁ, I.,MILER, T. Plavání.Praha :Grada Publishing, 2008.. Praha Grada Publishing, 2001. ISBN 80-247-9049-1.
  • Čechovská. Plavání dětí s rodiči. Praha Grada 2002, 2007. ISBN 80-247-0211-8.
  • ERLEBACHOVÁ. Metodika výuky plavání na zvláštních a pomocných školách.. Praha: Tech Market, 1997.
  • GIERHL, J. & HAHN, M. Plavání.. České Budějovice: Kopp, 2000.
  • HOCH, M. Učte děti plavat.. Praha: Olympia, 1991.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr