Předmět: Úvod do veřejného zdravotnictví

« Zpět
Název předmětu Úvod do veřejného zdravotnictví
Kód předmětu KSZD/VZKO3
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 1
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Jarabicová Oľga, PhDr. PhD.
Obsah předmětu
Témata přednášek: 1. konzultace: Veřejné zdravotnictví - historie a aktuální problematika oboru, propojenost se sociálním lékařstvím; zdraví a nemoc - definování pojmů, determinanty zdraví, aspekty zdraví, zdraví podporující prostředí, pozitivní zdraví, kvalita života, stav optimální pohody, zdravotní potenciál, příčiny nemoci, rizikové faktory vzniku nemoci, ekvita ve zdraví; aktuální koncepce a náplň oboru Ochrana a podpora zdraví; legislativa a strategické dokumenty v ochraně veřejného zdraví 2. konzultace: Systémy kvality ve zdravotnictví a v ochraně veřejného zdraví, systém monitorování zdravotního stavu obyvatelstva ČR ve vztahu k životnímu prostředí, koncepce monitoringu, etika ve zdravotnictví - pojem etika, etické kodexy Samostudium: mezinárodní zdravotní předpisy, spolupráce na mezinárodní úrovni, veřejné zdravotní pojištění, sociální zabezpečení v ČR Kontakt s vyučujícím probíhá prostřednictvím konzultačních hodin a emailové korespondence.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení
Výstupy z učení
Předmět je koncipován jako teoretický. Je zaměřený na představení veřejného zdravotnictví a jeho roli v systému zdravotní péče. Předmět podává informaci o šíři pojmu veřejné zdraví, Ochrana a podpora zdraví. Umožní pochopit problematiku prevence vzniku nemoci, posilování zdraví pomocí populačního přístupu. Seznamuje s jednotlivými koncepty péče o zdraví, proměnami zdravotního stavu a globálními aspekty veřejného zdravotnictví.
Odborné znalosti: Student/ka prokazuje odborné znalosti z problematiky veřejného zdravotnictví. Dokáže definovat zdraví a nemoc, ochranu a podporu veřejného zdraví, vymezit složky zdraví, popsat a rozdělit determinanty zdraví. Bude se umět orientovat v systému péče o zdraví, získá představu o financování zdravotní péče, zdravotního pojištění a sociálního zabezpečení. Chápe pojem ekvita ve zdraví a bude mít představu o fungování zdravotnictví v mezinárodním měřítku. Orientuje se v problematice Národního zdravotnického informačního systému a jednotlivých registrů. Odborné dovednosti: Student/ka prokazuje odbornou dovednost v komplexní orientaci v ochraně a podpoře veřejného zdraví jako samostatného směru. Získané poznatky může využít a rozšířit v jakékoliv oblasti OVZ. Obecné způsobilosti: Student/ka je schopen / schopna porozumět významu veřejného zdravotnictví v rámci systému zdravotní péče ČR. Znalosti může použít v rámci široké oblasti praxe.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška

Požadavky pro získání zápočtu: docházka na přednášky: 80%, aktivní spolupráce v rámci výuky, závěrečný test Požadavky na získání zkoušky: získání zápočtu
Doporučená literatura
  • Zákon č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů..
  • ČELEDOVÁ L., HOLČÍK J. a kol. Nové kapitoly ze sociálního lékařství a veřejného zdravotnictví. Praha: Karolinum. 2018. ISBN 978 - 80-2463-809-6..
  • HAMPLOVÁ L. Veřejné zdravotnictví a ochrana ke zdraví. Praha: Grada Publishing. 2019. ISBN 978-80-271-0568-7. s. 120..
  • MALINA A. Úvod do veřejného zdravotnictví pro nelékaře. Praha: Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví. 2013. ISBN 978-80-87023-29-7. s. 65..


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr