Předmět: Metody vědecké práce a biostatistika

« Zpět
Název předmětu Metody vědecké práce a biostatistika
Kód předmětu KSZD/VPKO3
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 1
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Hrach Karel, RNDr. Ph.D.
  • Jarabicová Oľga, PhDr. PhD.
Obsah předmětu
Témata seminářů: 1. konzultace: E-katalog Vědecké knihovny UJEP a Medvik, databáze MEDLINE, Scopus, Web of Science. Pojmy open access, impakt faktor. Typy designu a příklady klinických pokusů a studií. Databáze Clinicaltrials.gov, EudraCT. Kvantitativní výzkum: populace a výběr, typy statistických veličin, dotazníky (standardizované dotazníky, validita, pilotní šetření). Úvod do práce se SW R-project. Příprava databáze, identifikátor. Použití vybraných příkazů v R-project (table, quantile, mean, sd, plot, pie, hist, boxplot), interpretace získaných deskriptivních výsledků. 2. konzultace: Specifické ukazatele a jejich deskripce: multiple responses, Likertova škála. Časové řady nemocnosti (incidence, prevalence, standardizované údaje). R-project: plot, lines. Pravděpodobnostní model (Gaussova křivka). Populační parametry (pravděpodobnost, střední hodnota) a jejich intervalové odhady. Princip testování hypotéz. R-project: pnorm. qnorm, qt, shapiro.test. Vybrané parametrické testy: test nezávislosti, párový a dvouvýběrový test. R-project: chisq.test, t.test. Samostudium: Zásady a etika publikování (autorský zákon, citační normy). Základní pojmy vědecké metodologie (výzkum základní a aplikovaný, kroky výzkumného úkolu, pokus, šetření). Princip evidence based medicine. Kvalitativní výzkum: vybrané metody (kazuistika, interview). Etické a legislativní aspekty klinického výzkumu (good clinical practice, informovaný souhlas, GDPR). Online dotazník (Survio), použití různých typů otázek. Kontakt s vyučujícím probíhá prostřednictvím konzultačních hodin a emailové korespondence.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení
Výstupy z učení
Předmět je koncipován jako teoreticko-praktický. Naučí studenty zvládnout základní terminologii z oblasti výzkumu, pochopit význam základních fází výzkumného procesu a umět využívat výsledky výzkumu v praxi. Cílem předmětu je naučit studenty podílet se na výzkumných projektech a dále seznámit je s pokročilejšími statistickými metodami, které se používají při vyhodnocování biologických jevů. Předmět se soustředí na kvantitativní přístup ve výzkumu, specificky v oblasti péče o zdraví a s důrazem na vybrané možnosti statistického zpracování získaných informací. Výuka probíhá v počítačové učebně.
Odborné znalosti: Student zná zásady vědecké práce ve všech jejích fázích, tedy od plánování přes provedení až po publikování výsledků, s důrazem na techniky kvantitativního výzkumu. Zná odpovídající terminologii, dále zná také související etické normy. Odborné dovednosti: Student umí získat, elektronicky zaznamenat a pomocí elementárních deskriptivních metod počítačově zpracovat data. Umí vyhledat odborné zdroje a zapsat publikační výstupy v souladu s citačními normami. Obecné způsobilosti: Student chápe význam vědecké práce pro svůj obor, je schopen zásady vědecké práce ve svém oboru adekvátně aplikovat.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška

Zápočet Průběžné testy
Doporučená literatura
  • Eger, L., Egerová, D. Základy metodologie výzkumu. Plzeň, ZČU, 2017.
  • HENDL, J., 2016. Kvalitativní výzkum: základní teorie, metody a aplikace. Praha: Portál. ISBN 978-80-262-0982-9..
  • HRACH, K. a M. NĚMEČEK. 2014. Základy vědecké práce ve zdravotnictví. Ústí n. L.: UJEP, 100 s..
  • HRACH, K. Sbírka úloh ze statistiky. Ústí nad Labem: UJEP, 2010. ISBN 978-80-7044-845-8..
  • HRACH, K., 2011. Základy biostatistiky s využitím Excelu. Ústí n. L.: UJEP. 48 s. ISBN 978-80-7414-398-4.. ISBN 978-80-7414-398-4.
  • MOŠNA, F., 2017. Základní statistické metody. Praha: PF UK. ISBN 978-80-7290-972-8.
  • VÉVODOVÁ, Š. et al, 2015. Základy metodologie výzkumu pro nelékařské zdravotnické profese. 1. vydání. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci. 212 stran. ISBN 978-80-244-4770-4..
  • ZVÁRA, K., 2013. Základy statistiky v prostředí R. Praha: Karolinum. ISBN 978-80-246-2245-3..
  • ZVÁROVÁ, J., 2016. Základy statistiky pro biomedicínské obory. Praha: Karolinum. ISBN 978-80-246-3416-6..


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr