Předmět: Speciální pedagogika a inkluzivní vzdělávání

« Zpět
Název předmětu Speciální pedagogika a inkluzivní vzdělávání
Kód předmětu KSZD/SIUK2
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia 2
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Zilcher Ladislav, doc. PhDr. Ph.D.
  • Kovács Jana, Mgr.
Obsah předmětu
Témata přednášek: 1. Konzultace: Uvedení do problematiky speciální pedagogiky. Vymezení pojmu, předmět, cíl speciální pedagogiky. Speciálně pedagogické obory a jejich charakteristika. Související vědní disciplíny. Mezioborové vztahy. Historický vývoj speciální pedagogiky a současnost. Paradigmata speciální pedagogiky 2. Konzultace: Příklady dobré praxe a vybrané soudobé inkluzivní strategie v ČR zahraničí (USA, Kanada, Finsko, etc.) Témata semináře: 3. Konzultace: Možnosti implementace inkluzivních strategií, možné bariéry. 4. Konzultace: Aplikace speciálně pedagogických metod v prostředí běžné školy, práce s žáky s potřebou podpůrných opatření, aktuální legislativa, možnosti podpory ze strany poradenských zařízení. Problematika autismu u žáků na středních školách. Samostudium: Subdisciplíny speciální pedagogiky, etiologie zdravotních postižení. Typy vývojových poruch. Vnitřní a vnější teratogenní faktory, jejich vzájemný vztah a podíl. Terapie, reedukace, kompenzace, rehabilitace, komprehenzivní rehabilitace ve speciálně pedagogické praxi.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení
Výstupy z učení
Předmět uvede studenty do problematiky speciální pedagogiky a inkluzivního vzdělávání. Studujícím poskytne základní speciálně pedagogický pojmový aparát. Studující se seznámí s jednotlivými speciálně pedagogickými disciplínami, základními metodami a zásadami speciální pedagogiky, systémem speciálně pedagogické péče o jedince se zdravotním postižením. Studenti získají základní informace o oboru speciální pedagogika a seznámí se s jeho speciálně pedagogickými disciplínami. Jsou informováni o příčinách vzniku zdravotního postižení, jednotlivých metodách a zásadách výchovně vzdělávací práce u jedinců se speciálními potřebami s důrazem na vliv a význam rodiny.
Odborné znalosti: Student se dobře orientuje v problematice oboru speciální pedagogiky a inkluzivního vzdělávání; zná základní charakteristiky žáků se speciálními vzdělávacími potřebami podle jednotlivých druhů postižení. Odborné dovednosti: Student je schopen získané poznatky použít při edukaci žáků se SVP v pozici pedagogického pracovníka; má teoretické znalosti o inkluzivním vzdělávání žáků se SVP. Obecné způsobilosti: Student umí jich v praxi využít v rámci individualizace a diferenciace výuky.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška

Ústní i písemná
Doporučená literatura
  • FISCHER, S., ŠKODA, J., SVOBODA, Z., ZILCHER, L. Speciální pedagogika: edukace a rozvoj osob se specifickými potřebami v oblasti soamtické, psychické a sociální.. Praha: Triton, 2014.
  • FISCHER, S., ŠKODA, J. Základy speciální pedagogiky. Ústí nad Labem: UJEP, 2007. ISBN 978-80-7044-855-7..
  • MERTIN, V. Individuální vzdělávací program. Praha: Portál, 1995, 107 s. Pedagogická praxe. ISBN 80-7178-033-2..
  • SVOBODA, Zdeněk, Ladislav, ZILCHER, et al. Koordinátor inkluze ve škole. Ústí nad Labem: UJEP, 2019. 180 s. ISBN 978-80-7561-199-4..
  • VÁGNEROVÁ, M. Psychologie handicapu.. Praha: UK, 1992.
  • VÁGNEROVÁ, M. Psychopatologie pro pomáhající profese. Praha: Portál, 2004. ISBN 80-7178-802-3..
  • VÍTKOVÁ, M. Integrativní pedagogika. Brno: Paido. 2000. ISBN 80-85931-51-3.
  • ZILCHER, L. Pedeutologické aspekty sociální distance vůči osobám s postižením, Praha: Česká Andragogická Společnost, 2019, 298 s..
  • ZILCHER, Ladislav a Zdeněk SVOBODA. Inkluzivní vzdělávání: efektivní vzdělávání všech žáků. Praha: Grada, 2019, 216 s. Pedagogika (Grada). ISBN 978-80-271-0789-6..


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr