Předmět: Politika veřejného zdraví

« Zpět
Název předmětu Politika veřejného zdraví
Kód předmětu KSZD/PZO3
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 3
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Barták Miroslav, PhDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Témata přednášek: (2 hod/týden) 1. Veřejné zdraví a zdravotnictví - vymezení základních pojmů, historie oboru v domácím a mezinárodním kontextu 2. Aktuální problémy a rozvojové příležitosti ve veřejném zdraví jako základ pro tvorbu a realizaci politiky veřejného zdraví v České republice a mezinárodním srovnání 3. Politika veřejného zdraví - základní pojmy a vymezení oboru jako akademické disciplíny a společenské praxe, instituce a aktéři politiky veřejného zdraví 4. Metody analýzy a tvorby politiky v oblasti veřejného zdraví - vymezení základní pojmů a výkladových rámců, aplikace na situaci v České republice 5. Proces tvorby politiky veřejného zdraví - proces tvorby a realizace politiky veřejného zdraví v České republice. 6. Dokumenty politiky veřejného zdraví na národní a nadnárodní úrovni. Role domácích institucí, role a činnost mezinárodních institucí - Světová zdravotnická organizace a její role v politice veřejného zdraví 7. Politika veřejného zdraví Evropské unie - vymezení politiky veřejného zdraví v činnosti institucí Evropské unie, dopad evropské regulace na situaci v České republice 8. Veřejnozdravotní intervence a jejich význam pro realizaci politiky veřejného zdraví Témata seminářů: 1. Veřejné zdraví a zdravotnictví - vymezení základních pojmů, historie oboru v domácím a mezinárodním kontextu - pojetí českých a zahraničních autorů. 2. Aktuální problémy a rozvojové příležitosti ve veřejném zdraví jako základ pro tvorbu a realizaci politiky veřejného zdraví v České republice a mezinárodním srovnání - informace o zdraví v České republice, meze a možnosti mezinárodního srovnání, srovnání determinant zdraví, komerční determinanty zdraví. 3. Politika veřejného zdraví - základní pojmy a vymezení oboru jako akademické disciplíny a společenské praxe, instituce a aktéři politiky veřejného zdraví 4. Metody analýzy a tvorby politiky v oblasti veřejného zdraví - vymezení základní pojmů a výkladových rámců, aplikace na situaci v České republice - ukázka metod analýzy a tvorby veřejné politiky v oblasti veřejného zdraví. 5. Proces tvorby politiky veřejného zdraví - proces tvorby a realizace politiky veřejného zdraví v České republice. 6. Dokumenty politiky veřejného zdraví na národní a nadnárodní úrovni. Role domácích institucí, role a činnost mezinárodních institucí - Světová zdravotnická organizace a její role v politice veřejného zdraví. 7. Politika veřejného zdraví Evropské unie - vymezení politiky veřejného zdraví v činnosti institucí Evropské unie, dopad evropské regulace na situaci v České republice 8. Veřejnozdravotní intervence a jejich význam pro realizaci politiky veřejného zdraví.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení
Výstupy z učení
Politika veřejného zdraví je definována jako zákony, předpisy, opatření a rozhodnutí prováděná ve společnosti za účelem podpory zdraví a zajištění splnění konkrétních zdravotních cílů. Politika veřejného zdraví může sahat od formálních právních předpisů až po snahy o osvětu v komunitě. Politika veřejného zdraví má zásadní význam pro zdraví společnosti jako celku, vzhledem k tomu, že přináší vědecké důkazy. Pomocí různých nástrojů pak tyto poznatky přenáší do praxe pro řešení existujících problémů, ale také k využívání rozvojových příležitostí.
Odborné znalosti: Studující je po absolvování kurzu schopen orientovat se v pojmech veřejného zdraví a politiky veřejného zdraví v různých souvislostech. Student umí aplikovat metody analýzy a tvorby politiky veřejného zdraví a kriticky reflektovat její aktuální vývoj. Dále pak analyzovat základní příčiny nemocnosti a úmrtnosti v hlavních regionech světa a způsoby, jakými jsou ovlivněny demografickými, sociokulturními, biologickými, profesními a environmentálními faktory. Odborné dovednosti: Studující umí po absolvování kurzu porozumět a na dané úrovni studia uplatňovat dovednosti důležité pro analýzu, tvorbu a realizaci politiky veřejného zdraví na národní a regionální úrovni. Umí formulovat problémy, nabízet různá řešení a způsoby jejich realizace v praxi politiky veřejného zdraví. Obecné způsobilosti: Prokazuje dovednosti potřebné pro praxi v oblasti politiky veřejného zdraví, včetně písemných a ústních projevů, komunikační dovednosti, schopnost mezioborové týmové práce a managementu v oblasti veřejného zdraví.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška

Seminární práce na vybrané téma politiky veřejného zdraví v České republice v rozsahu 10 stran, včetně její obhajoby. Ústí zkoušení v rozsahu přednášené látky a studijní literatury.
Doporučená literatura
  • Zdraví 2030: Strategický rámec rozvoje péče o zdraví v České republice do roku 2030. Praha MZ ČR. Dostupné z https://zdravi2030.mzcr.cz/.
  • ČELEDOVÁ, L., HOLČÍK, J. Sociální lékařství a veřejné zdravotnictví pro studenty zubního lékařství. Karolinum: Praha, 2018..
  • DAWES, D. E. (2020). The political determinants of health. Johns Hopkins University Press. 240 pages..
  • GREER, S. L., ROZENBLUM, S., FAHY, N., BROOKS, E., JARMAN, H., DE RUIJTER, A.. & Wismar, M. Everything you always wanted to know about European Union health policies but were afraid to ask. World Health Organization. Regional Office for Europe..
  • HAMPLOVÁ, L. Veřejné zdravotnictví a výchova ke zdraví. Praha: Grada Publishing. 2019. ISBN 978-80-271-0568-7..
  • Zákon č. 258/2000 Sb.. o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr