Předmět: První pomoc

« Zpět
Název předmětu První pomoc
Kód předmětu KSZD/PRU2
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia 1
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Libešová Lucie, Mgr.
Obsah předmětu
Témata seminářů: 1. týden: Integrovaný záchranný systém, legislativa, Organizace přednemocniční neodkladné péče 2. týden: Obecné zásady a postupy poskytování první pomoci, algoritmus neodkladné resuscitace u dospělého a dítěte. KPR novorozence a nezralého novorozence. 3. týden: Poranění hlavy. Bezvědomí. 4. týden: Poranění páteře, kloubů a kostí. 5. týden: Poranění hrudníku a břicha. Krvácení. Šok. 6. týden: Účinky tepla a chladu na lidský organismus. Poleptání. Poranění elektrickým proudem. 7. týden: První pomoc při náhlých interních stavech. Tonutí. Dušení. Anafylaktický šok. Poranění zvířetem, hmyzem. 8. týden: Obvazová technika, ošetřování ran, stavění krvácení. 9. týden: Imobilizační techniky. Polohy zraněného. Transport. 10. týden: Crass syndrom. Blast syndrom. Otravy. Samostudium: Šok a šokové stavy - rozdělení šokových stavů, protišoková opatření. Základy obvazové techniky, neodkladná první pomoc při krvácení. První pomoc u termických traumat, poranění elektrickým proudem, chemická traumata. První pomoc u poranění pohybového aparátu - podvrtnutí, vykloubení, zlomeniny (otevřené a zavřené), fixace, manipulace s postiženým, improvizovaný transport. Krvácení (arteriální, žilní, vlásečnicové; vnější, vnitřní), zástava krvácení.

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výstupy z učení
Předmět je koncipován jako teoreticko - praktický a je součástí skupiny předmětů, které vycházejí z klinické praxe a dle nových evropských doporučených postupů pro resuscitaci - tzv. guidelines 2015. Studenti si osvojí znalosti, dovednosti a zásady pro poskytování laické a předlékařské první pomoci u akutních a zdraví ohrožujících stavů, jež vznikly v důsledku úrazu anebo k náhlému zhoršení nemoci Studenti jsou seznámeni s klinickými stavy, které bezprostředně ohrožují život člověka, včetně specifických postupů, které vedou k jeho záchraně.
Odborné znalosti: Student prokazuje široké znalosti zásad poskytování první pomoci a neodkladné přednemocniční péče, součinnosti a úkolů jednotlivých složek integrovaného záchranného systému a dle nových evropských doporučených postupů pro resuscitaci - tzv. guidelines 2015. Student prokazuje porozumění kvantitativním a kvalitativním změnám vědomí, dýchání a krevního oběhu v závislosti na vyvolávající příčině, jednotlivým život ohrožujícím stavům a náhlým příhodám) např.zlomeniny dušení cizím tělesem..). Student prokazuje široké znalosti podstaty poškození organismu způsobené účinkem tepla, chladu a elektrickým proudem Odborné dovednosti: Student umí posoudit situaci a provést základní vyšetření zraněného, zkontrolovat základní životní funkce zraněného, rozpoznat příznaky, které signalizují vážnou poruchu zdraví. Student umí rozpoznat symptomy různých vnitřních poranění, provést kardiopulnonální resuscitaci podle nejnovějších doporučených postupů, obvazovou techniku k ošetření ran a stavění krvácení. Student ovládá imobilizační techniky při poranění kloubů a kostí a umí postiženého uvést do potřebné polohy a připravit ho k transportu, rozpoznat příznaky nastupujícího šoku a provést protišoková opatření.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
Požadavkem pro udělení zápočtu bude 80 % účast na přednáškách a cvičení a 85 % úspěšnost písemného testu. Zápočet proběhne formou ústní, který ověří teoretické znalosti studenta a praktické dovednosti v poskytování první pomoci. Bude sestávat teoretických znalostí, praktické provedení dovedností zadaného výkonu
Doporučená literatura


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr