Předmět: Ošetřovatelská péče v porodnictví I

« Zpět
Název předmětu Ošetřovatelská péče v porodnictví I
Kód předmětu KSZD/PP1P9
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 1
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Dostupnost předmětu Předmět je nabízen přijíždějícím studentům
Vyučující
  • Vavřinková Blanka, doc. MUDr. CSc.
  • Puhlová Eva, Mgr. Ph.D.
  • Bitalová Kamila, Mgr.
Obsah předmětu
Témata přednášek: 1. Úvod do studia porodnictví, porodní cesty, kostěná pánev, měkké porodní cesty, hormonální regulace těhotenství, těhotenství a jeho regulace 2. Fyziologické změny v organismu těhotné ženy - vývoj placenty, plodových obalů, plodu 3. Prenatální péče o těhotnou ženu, diagnostika VVV, prenatální screening 4. Třístupňový systém péče, mateřská mortalita a morbidita, CTG 5. Uložení plodu v děloze na konci těhotenství - zevní a vnitřní vyšetření 6. Spontánní porod - porodní doby, porodní mechanismus 7. Fyziologické šestinedělí, laktace. Novorozenec - fyziologický novorozenec, první ošetření novorozence Témata cvičení: 1. Těhotenství - vznik a vývoj, diagnostika těhotenství, změny v těhotenství, rizikové faktory působící na ženu Cvičení: Posuzování potřeb těhotné ženy a jejich řešení 2. Prenatální péče PA, dispenzarizace těhotné, těhotenská průkazka, příprava na porod Cvičení: těhotenská průkazka, palpační vyšetření, OPP 3. Začátek porodu - kdy vyrazit na porodní sál, příjem k porodu Cvičení: dokumentace u příjmu k porodu, palpace břicha, vaginální vyšetření, CTG, navržení dalšího postupu v péči o ženu 4. I. doba porodní - fyziologický průběh I. DP, úloha PA při péči o ženu - úleva od bolesti (nefarmakologické i farmakologické metody), polohování ženy, podpora fyziologického mechanismus porodu, role doprovodu u porodu, vedení dokumentace Cvičení: nefarmakologické možnosti tišení bolesti, úlevové polohy vhodné pro I. DP, hodnocení FF ženy v průběhu I. DP, hodnocení CTG, hodnocení vody plodové 5. II. doba porodní - fyziologický průběh II. DP, vedení porodu PA, vedení dokumentace Cvičení: příprava rouškování a porodního síta, vedení latentní a aktivní fáze II. DP, vhodné polohování rodičky 6. III. doba porodní - fyziologický průběh III. DP, hodnocení krvácení, hodnocení porodních poranění a jejich ošetření, aktivní vedení porodu placenty a mechanismy jejího odloučení, vedení dokumentace IV. doba porodní - kontrola ženy po porodu, vedení dokumentace, následný transport / propuštění ženy Cvičení: péče o ženu v průběhu III. doby porodní, příprava a aplikace léků, ošetření sutury, kontrola zavinování dělohy po porodu 7. Péče porodní asistentky o ženu v období šestinedělí, edukace, laktačního poradenství Cvičení: edukace v období šestinedělí, laktační poradenství

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení
Výstupy z učení
Předmět je profilujícím teoreticko - praktickým předmětem, který poskytuje absolventům komplexní poznatky z péče o ženu v průběhu těhotenství, porodu a šestinedělí. Zahrnuje porodnictví z klinického pohledu (anatomie a fyziologie reprodukční soustavy ženy, fyziologie těhotenství, porodu a poporodního období). Součástí předmětu jsou praktické semináře, které jsou základem komplexu oborových předmětů. Cílem předmětu je profesní příprava porodní asistentky pro klinickou i soukromou praxi v porodní asistenci, porozumění odborným znalostem a využití metod, konceptů ošetřovatelské péče v porodnictví v praxi.
Odborné znalosti: Student/ka popíše měkké a tvrdé cesty porodní, rozumí zákonitostem koncepce včetně její hormonální regulace, definuje těhotenské změny v organizmu ženy, charakterizuje porod a šestinedělí Odborné dovednosti: Student/ka provede sběr anamnestických údajů těhotné ženy, edukuje těhotnou ženu o vhodné životosprávě, poskytuje specifickou péči rodící ženě, vysvětlí šestinedělce význam kojení Obecné způsobilosti: Student/ka je schopen/a srozumitelně a přesvědčivě sdělovat odborníkům i širší veřejnosti vlastní odborné názory.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška

80 % účast na cvičeních, Splnění zápočtového testu a prokázání praktických dovedností
Doporučená literatura
  • https://www.gynstart.cz/zobraz.php?op=viewcat&catcid=1&catsid=6&catnid=0.
  • http://www.cs-gynekologie.cz/ceska-gynekologie-clanek/doporucene-postupy-v-perinatologii-5435?confirm_rules=1.
  • http://www.porodniasistentky.info/index.php/doporucene-postupy/doporucene-postupy-cgps/.
  • http://www.upmd.cz/wp-content/uploads/2014/01/doporucene-postupy.pdf.
  • BINDER, T. et al. Porodnictví.Praha: Karolinum, 2011. 297 s.. Praha: Karolinum, 2011.
  • ČECH, E., HÁJEK, Z., MARŠÁL, K ET AL. Porodnictví. Praha: Grada Publishing, 2006. ISBN 80-247-1313-0. ISBN 80-247-1313-0.
  • HÁJEK, Z. et al. Rizikové a patologické těhotenství. 1. vyd. Praha: Grada, 2004. 444 s. ISBN 8024704188.. ISBN 8024704188.
  • KOLEKTIV AUTORŮ: NANDA. ošetřovatelské diagnózy - Definice a klasifikace 2009-2011. Praha: Grada Publishing 2010. ISBN 978-80-247-3423-1.. ISBN 978-80-247-3423-1.
  • LEIFER, G. ET AL. Úvod do porodnického a pediatrického ošetřovatelství. Praha: Grada Publishing, 2004. ISBN 80-247-0668-7.. ISBN 80-247-0668-7.
  • ROZTOČIL, A ET AL. Moderní porodnictví. Praha: Grada Publishing, 2008. 978-80-247-1941-2.. ISBN 978-80-247-1941-2.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta zdravotnických studií Studijní plán (Verze): Porodní asistentka (P19) Kategorie: Zdravotnictví 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní