Předmět: Pracovní lékařství a nemoci z povolání

« Zpět
Název předmětu Pracovní lékařství a nemoci z povolání
Kód předmětu KSZD/PLO3
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 2
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
Obsah předmětu
Témata přednášek: (2 hod/týden) 1. Fyzikální faktory pracovního prostředí - hluk v pracovním prostředí +vibrace v pracovním prostředí + nemoci. 2. Fyzikální faktory pracovního prostředí - prašnost v pracovním ovzduší + viditelné světlo, UV a infračervené záření + nemoci. 3. Chemické faktory pracovního prostředí, průmyslové otravy - průmyslové otravy způsobené anorganickými chemikáliemi + nemoci. 4. Chemické faktory pracovního prostředí, průmyslové otravy - průmyslové otravy způsobené organickými chemikáliemi + nemoci. 5. Nemoci z jednostranného dlouhodobého nadměrného přetěžování - lokální svalová zátěž 6. Nemoci z jednostranného dlouhodobého nadměrného přetěžování - nadměrná fyzická zátěž 7. Profesionální onemocnění přenosné a parazitární - způsobená viry a bakteriemi 8. Profesionální onemocnění přenosné a parazitární - parazitární Témata seminářů: (3 hod/týden) 1. Šetření podezření na nemoc z povolání - typy, způsoby šetření podezření na nemoci z povolání (NzP) 2. Šetření podezření na nemoc z povolání - účast na měření pro potřeby objektivizace škodlivin v pracovním prostředí 3. Šetření na pracovišti - šetření z hlediska vytipování škodlivin v pracovním prostředí 4. Šetření na pracovišti - příprava podkladů pro kategorizaci prací a vydání rozhodnutí o kategorizaci prací 5. Šetření na pracovišti - administrativní úkony spojené s šetřením podezření na NzP a vypracování závazného vyjádření k posudku práce, pracoviště a splnění podmínek vzniku NzP (4 hod)

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení
Výstupy z učení
Předmět je koncipován jako teoretický. Definuje interdisciplinární obor, který se zabývá vlivem práce, pracovního prostředí a pracovních podmínek na zdraví pracovníků, dále prevencí, diagnostikou, léčbou a posudkovými aspekty nemocí způsobených nebo zhoršovaných prací a dohledem nad dodržováním zdravotně přijatelných pracovních podmínek. Dále se zaměřuje zejména na problematiku nemocí z povolání. Poskytuje poznatky týkající se profesionálního poškození zdraví, diagnostických skupin nemocí z povolání, jejich etiologie a základní symptomatologie, jejich posuzování, kritéria, kompetence, hlášení, náhrady.
Odborné znalosti: znalost škodlivých faktorů pracovního prostředí z hlediska jejich vlastností a účinků na zdraví. znalost jednotlivých kapitol a druhů nemocí z povolání. rozsah poskytování pracovně lékařské péče, náplň preventivních prohlídek u jednotlivých rizikových faktorů pracovního prostředí. Odborné dovednosti: Schopnost aplikace teoretických znalostí z problematiky faktorů pracovního prostředí a jejich účinků na zdraví člověka do praktického posouzení vzniku konkrétního onemocnění souvisejícího s prací. Obecné způsobilosti: Legislativa v oboru pracovního lékařství - znalost a schopnost použití základních předpisů.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška

Zápočet, zkouška Průběžné testy, ústní zkoušení
Doporučená literatura
  • Nařízení vlády č. 290/1995 Sb., kterým se stanoví seznam nemocí z povolání.
  • Nařízení vlády č. 361/2007 Sb., kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci, v platném znění.
  • Vyhláška č. 432/2003 Sb., kterou se stanoví podmínky pro zařazování prací do kategorií, limitní hodnoty ukazatelů biologických expozičních testů, podmínky odběru biologického materiálu pro provádění biologických expozičních testů a náležitosti hlášení prací s azbestem a biologickými činiteli.
  • BAUMRUK, J., STÁTNÍ ZDRAVOTNÍ ÚSTAV. Manuál prevence v lékařské praxi V. Prevence nepříznivého působení faktorů pracovního prostředí a pracovních procesů, Praha: Fortuna, 1997, ISBN: 80-7071-060-8..
  • BUCHANCOVÁ J. a kol. Pracovné lekárstvo a toxikológia, Osveta, 2003, ISBN: 80-8063-113-1..
  • MÁLEK B. Hygiena práce. Praha: Sobotáles. 2014. ISBN 978-80-86817-46-0. s. 266..


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr