Předmět: Odborná praxe V

« Zpět
Název předmětu Odborná praxe V
Kód předmětu KSZD/O5O3
Organizační forma výuky Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 3
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 7
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Zemanová Miroslava, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Hlavní témata: Seznámení se strukturou a hlavní problematikou státního zdravotního dozoru daného územního pracoviště a strukturou a hlavní problematikou Odboru hygieny dětí a mladistvých. Zaškolení. Praktické seznámení s prací v terénu, účast na SZD. Studium konkrétních stanovisek k návrhům projektových dokumentací, kolaudačních stanovisek, změnám užívání staveb a zápisů změn v rejstříku škol a školských zařízení. Seznámení s místními programy ochrany a podpory zdraví dětí a mladistvých Seznámení se zdravotní politikou zaměřenou na děti a mladistvé. Seznámení s hodnocením nutriční úrovně školního stravování v praxi, hodnocením pestrosti. Projekt Zdravá školní jídelna. Úkoly krajského a hlavního hygienika.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení
Výstupy z učení
Odborná praxe je koncipována jako praktický předmět. Umožňuje studentům aplikovat v podmínkách poskytovatele zdravotních služeb teoretické vědomosti a praktické dovednosti, které získali studiem předmětů spojených s výukou v oblasti hygieny dětí a mladistvých v rámci výuky ve škole. Poskytuje prostor pro zdokonalování zručnosti, dovedností a návyků, učí studenty samostatnosti, odpovědnosti a práci v týmu. Cílem této odborné praxe je ověření a uplatnění teoretických vědomostí a získání praktických dovedností pod odborným vedením se zaměřením na hygienu dětí a mladistvých.
Odborné znalosti: Student/ka prokazuje znalosti z oblasti hygieny dětí a mladistvých. Orientuje se v příslušné legislativě. Zná zásady správné výrobní praxe i principy založené na zásadách kritických kontrolních bodů. Prokazuje znalosti základních nástrojů dozoru nad úsekem hygieny dětí a mladistvých a jejich využití v praxi. Odborné dovednosti: Student/ka umí zhodnotit celkový stav potravinářského podniku (školní jídelna, výdejna, školní bufet) a školy i školského zařízení. Umí vypořádat závady a požadavky dokáže zdůvodnit příslušnou legislativou. Dokáže posoudit dostatečnost a vhodnost nastaveného systému HACCP. Umí vyhodnotit plnění doporučené pestrosti měsíčního jídelního lístku školní jídelny, navrhnout a doporučit opatření ke zlepšení. Umí edukovat vedoucí školní jídelny a kuchařky o problematice zdravého životního stylu a zdraví prospěšné stravy. Obecné způsobilosti: Student/ka umí identifikovat úkoly HDM a aktivně se podílet na základních úkolech souvisejících s hygienou dětí a mladistvých a výkonu státního zdravotního dozoru ve všech jeho fázích a získané dovednosti využít v praxi. Student/ka je schopen/schopna uplatnit teoretické znalosti a dovednosti v přirozených podmínkách, je schopen/na komunikovat s kontrolovanou osobou i se členy kontrolní skupiny i se zřizovatelem.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška

Zápočet
Doporučená literatura
  • Nařízení Evropského parlamentu a rady ES č.852/2004 o hygieně potravin ES č.852/2004.
  • Vyhláška č. 238/2011 Sb., o stanovení hygienických požadavků na koupaliště, sauny a hygienické limity písku v pís-kovištích venkovních hracích ploch..
  • Vyhláška č. 6/2003 Sb., kterou se stanoví hygienické limity chemických, fyzikálních a biologických ukazatelů pro vnitřní prostředí pobytových místností některých staveb..
  • Vyhláška Ministerstva zdravotnictví o hygienických požadavcích na zotavovací akce pro děti, ve znění vyhl. č. 148/2004 Sb. č. 106/2001 Sb..
  • Vyhláška o hygienických požadavcích na prostory a provoz zařízení a provozoven pro výchovu a vzdělávání dětí a mladistvých č. 410/2005 Sb. v platném znění.
  • Vyhláška o hygienických požadavcích na stravovací služby a o zásadách osobní a provozní hygieny při činnostech epidemiologicky závažných, ve znění pozdějších předpisů č. 137/2004 Sb. v platném znění.
  • Zákon o předškolním základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), v platném znění č. 561/2004 Sb..
  • KOŠŤÁLOVÁ, A., KUČEROVÁ, B., LUKAŠÍKOVÁ, I., NIKLOVÁ, A., PILNÁČKOVÁ, J., POLÁKOVÁ, K., SLAVÍKOVÁ, M., TRESTROVÁ, Z. Rádce školní jídelny. Nutriční doporučení MZ ke spotřebnímu koši, SZU Praha, ISBN 978-80-7071-340-2..
  • zákon č. 110/1997 Sb. o potravinách a tabákových výrobcích a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů..
  • Zákon č. 258/2000 Sb.. o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr